Za nami E8. Przed nami morze możliwości!

Nie jest to jednorodna grupa. Są bardzo zróżnicowani zarówno pod względem miejsca zamieszkania, jak i powodów, dla których wybierają Szkołę w Chmurze. Znajdziemy w tym gronie osoby, które cenią sobie indywidualne tempo zdobywania wiedzy. Jest też spora grupa młodych artystów i sportowców. Są osoby, które osiągają wysokie wyniki w nauce oraz takie, które wybrały ten model edukacji, żeby zadbać o swoje zdrowie. Zauważamy, że podobnie jak w roku ubiegłym, uśrednione wyniki egzaminów ósmoklasisty z języka polskiego oraz matematyki są niższe od tych ogólnokrajowych. Jednocześnie wyniki z języków obcych są na wyższym poziomie.

Szkoła w Chmurze nie powstała dla wysokich miejsc w rankingach i „plebiscytach ocenozy”. Szkoła w Chmurze to indywidualne wsparcie uczniów w rozwoju ich pasji oraz bufor bezpieczeństwa psychicznego dzieci i młodzieży. Tegoroczne wyniki egzaminów traktujemy jako informację zwrotną w zakresie tego, na ile uczniowie odnaleźli się w dniach egzaminów w formule klucza odpowiedzi przygotowanego przez CKE. Nie stanowią o ich wartości ani talentach – mówi Michał Cieśla, rzecznik Fundacji “Szkoła w Chmurze”. – Oczywiście mamy grono uczniów, którzy uzyskali najwyższe wyniki ze wszystkich trzech egzaminów, jak i takich, którzy nie poradzili sobie z zadaniami. W samej tylko Warszawie wyniki powyżej średniej krajowej z języka polskiego osiągnęło ponad 400 uczniów Szkoły w Chmurze, z matematyki blisko 300, a z języka angielskiego niemal 700. Średnia ocen uczniów Szkoły w Chmurze z języka włoskiego jest wyższa od wyniku krajowego i jednocześnie jest to wynik całego województwa mazowieckiego, bo tylko w Szkole w Chmurze takie egzaminy zorganizowano.

Sprawdzamy wyniki

Po otrzymaniu wyników egzaminów rozpoczęliśmy weryfikowanie ich z oczekiwaniami naszych uczniów. Dla nas ważne jest, na ile to oni są zadowoleni z efektów. Każdy z nich stawiał sobie swój indywidualny cel. Przeprowadziliśmy też badanie tegorocznych absolwentów, żeby lepiej te motywacje zrozumieć. Blisko 60 proc. absolwentów Szkoły w Chmurze zadeklarowało, że będzie kontynuować naukę w Liceum w Chmurze. Wyniki egzaminów nie są brane pod uwagę w czasie rekrutacji do naszego liceum, co mogło mieć wpływ na ostateczny średni wynik egzaminów całej szkoły. Ważne jednak, żeby zauważyć grupę 30 proc. osób, które rozważają kontynuowanie nauki w innym liceum stacjonarnym oraz blisko 8 proc. stawiających na technikum.

Ponad połowa tegorocznych absolwentów wskazała, że wykorzystała ostatni rok na rozwój swoich pasji i zainteresowań oraz zadbanie o swoje zdrowie psychiczne. 35 proc. wskazało, że ich priorytetem było przygotowanie się do egzaminu ósmoklasisty. I tutaj się zatrzymajmy, bo wyniki opublikowane przez CKE pokazują, że uczniowie, których wyniki z języka polskiego i matematyki są na poziomie wyższym od średniej krajowej stanowią blisko 30 proc. wszystkich naszych tegorocznych absolwentów podkreśla Michał Cieśla.

Nikt mnie nie krytykuje i nie ciśnie, że każdy przedmiot muszę umieć na 100%. Są takie, które lubię bardziej i tych uczę się bardzo chętnie. Często więcej niż trzeba. Są też takie, których nie lubię i tych uczę się tyle, ile trzeba żeby zdać egzamin. I to jest też ok – napisał jeden z tegorocznych ósmoklasistów w komentarzu do badania przeprowadzonego wśród uczniów Szkoły w Chmurze.

Jeśli nie oceny, to co?

8 lipca zamykamy obecnie trwającą rekrutację. Kluczowe dla nas jest podejście uczniów i ich rodziców, którzy decydują się na model edukacji domowej. W czasie rozmów rekrutacyjnych sprawdzamy gotowość ucznia i jego rodziny do sumiennego traktowania obowiązków szkolnych. Wybieramy osoby biorące odpowiedzialność za konsekwencje swoich działań i wyborów oraz odpowiedzialność za społeczność, którą tworzymy wspólnie. Stawiamy na uczniów świadomie wybierających model edukacji oferowany przez Szkołę w Chmurze, w której uczniowie zyskują dużą wolność, ale jednocześnie są świadomi wagi odpowiedzialności jaką biorą na siebie. Cenimy uczniów umiejących przyznać się do błędu oraz zaangażowanych, otwartych, aktywnych i chcących realizować różnorodne projekty. W tym roku nie przyjmujemy uczniów do klas 8 szkoły podstawowej oraz 4 liceum.

Ostatnie lata w SP w Chmurze uświadomiły mi jak ważne są w moim życiu jest spokój, bezpieczeństwo, komfort, nauka we własnym tempie, pasję, spotkania z przyjaciółmi! Nie wyobrażam sobie zrezygnować z takiego szczęścia oraz przywileju lepszego życia jaki daje mi Chmura. Od paru lat jestem szczęśliwym Chmurzaninem!

Efekt Ministra Czarnka

Szkoła w Chmurze od roku szkolnego 2024/2025 przestaje być bezpłatna. Niestety, pomimo naszego apelu o równe finansowanie wszystkich uczniów w edukacji domowej, rząd utrzymał decyzję o drastycznym zmniejszeniu finansowania dla szkół liczących powyżej 200 uczniów. Różnicę jesteśmy zmuszeni pokrywać z opłat od rodzin uczniów i uczennic. Podstawowa opłata zależy od etapu edukacyjnego i waha się między 140 zł miesięcznie za uczniów i uczennice w klasach 1-3 SP po 290 zł za uczniów i uczennice w klasie 8 SP oraz kl. 1-4 LO. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie szkoły oraz w czasie spotkań informacyjnych.

Jednocześnie mamy pełne zrozumienie dla wyjątkowych i trudnych sytuacji. Chcemy, aby miejsce w naszej szkole mógł znaleźć każdy, kto tego chce i potrzebuje. Chcemy wspólnie tworzyć szkołę i budować naszą społeczność. Dlatego, w przypadku trudnej lub specjalnej sytuacji, uczniowie mogą ubiegać się o zmniejszenie lub zwolnienie z opłat – dodaje Michał Cieśla.

Szkoła w Chmurze prowadzona jest przez Fundację Szkoła w Chmurze – organizację non-profit. Nie osiąga zysków, a wszystkie środki przeznaczane są na prowadzoną działalność edukacyjną.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *