sportowe rodziny

Wsparcie edukacyjne w Szkole w Chmurze

Jak działa Szkoła w Chmurze?

Szkoła w Chmurze to niepaństwowa szkoła przyjazna edukacji domowej. Rodzic, który zapisuje dziecko do naszej szkoły, decyduje się na przejęcie odpowiedzialności za edukację swojej pociechy. Nie oznacza to jednak, że zostaje sam. Szkoła w Chmurze daje możliwość korzystania z nowoczesnej edukacji. Każdy uczeń ma dostęp do platformy edukacyjnej, poprzez którą może umówić się na konsultacje z nauczycielami. Może dołączyć do warsztatów online. Może rozwiązywać karty pracy z większości przedmiotów, z których w danym roku szkolnym musi zdać egzaminy klasyfikacyjne. 

W Szkole w Chmurze nie ma klasycznych lekcji. To uczeń lub uczeń wraz z rodzicami podejmuje decyzję, w jaki sposób będzie się uczył w danym roku. Niektórzy uczniowie przez jakiś czas zdobywają wiedzę wyłącznie z jednego przedmiotu, zdają go i potem zaczynają kolejny. Niektórzy wolą urozmaicenie i na przykład siadają codziennie do platformy i uczą się za pośrednictwem kart pracy kilku przedmiotów. Nie ma przymusu, ani odgórnego narzucania tempa pracy. Jednak najpóźniej do końca maja należy zdać wszystkie egzaminy klasyfikacyjne.

Egzaminów jest od około 7 w klasach IV -VI do kilkunastu w klasach VII-VIII i liceum, dlatego ważne jest, aby dobrze rozplanować sobie pracę. Są uczniowie, którzy już na początku roku zdają przedmioty, za którymi nie przepadają, aby jak najszybciej nie musieć się o nie martwić. Z każdego przedmiotu w trakcie roku szkolnego zdaje się tylko jeden egzamin klasyfikacyjny, składający się z części pisemnej i ustnej. Tak więc ocenę końcową z chemii czy biologii można otrzymać już po zdanym egzaminie we wrześniu, czy październiku.

Zarówno uczniowie Szkoły w Chmurze, jak i ich rodzice mogą korzystać z różnego rodzaju warsztatów. Warsztaty dla rodziców dostępne są na platformie edukacyjnej w Przestrzeni rodzica, a dla uczniów na platformie edukacyjnej w zakładce Kalendarz.

Szkoła w Chmurze to ogromna społeczność, która dba o to, aby spotykać się także stacjonarnie. Na szkolnych, zamkniętych grupach na Facebooku bardzo często ogłaszane są różnego rodzaju aktywności dla uczniów i rodziców z Chmury. Grupy podzielone są na lokalne społeczności, aby jak najłatwiej było się odnaleźć i spędzać wspólnie czas. 

Możesz także zapoznać się z 10 pytaniami o Szkołę w Chmurze, aby dowiedzieć się jeszcze więcej na temat tego, jak działamy.

Platforma edukacyjna – co tam znajdziesz?

Platforma stanowi wsparcie dla uczniów w edukacji domowej. Znajdują się tam karty pracy, materiały do nauki, kalendarz oraz wszelkie informacje na temat podstawy programowej, zagadnień na egzaminy, listy lektur oraz listy podręczników. W zależności od tego, na jakim etapie edukacyjnym jest uczeń, platforma nieco się różni.

Platforma dla edukacji wczesnoszkolnej

Najmłodsi uczniowie Szkoły w Chmurze na swojej platformie edukacyjnej mają dostęp do Drzewa Kompetencji. Uczniowie otrzymują także takie samo Drzewo Kompetencji w postaci plakatu. Na drzewie znajdują się listki z kompetencjami, które uczeń musi zdobyć w ciągu trzech lat nauki. Po kliknięciu danego listka udostępniana jest karta pracy do wydrukowania. Po jej wydrukowaniu i opanowaniu materiału, który się na niej znajdował, uczeń nakleja listek na plakat z Drzewem Kompetencji. Plakat najlepiej powiesić w ważnym i widocznym dla dziecka miejscu. Będzie mogło wtedy obserwować, jak zdobywa kolejne umiejętności.

Ta platforma jest skonstruowana tak, aby dziecko nie spędzało przy niej zbyt wiele czasu. Właściwie może ją obsługiwać rodzic. Znajduje się tu także zakładka z materiałami, w której jest spis lektur, spis podręczników oraz informacje na temat egzaminów – tego jak się do nich przygotować i jak wygląda ich zdawanie. W zakładce Kalendarz znajdują się zaplanowane dla rodziców warsztaty oraz, po ustaleniu terminu, egzaminy. 

Platforma dla szkoły podstawowej klasy IV-VIII

Samodzielni uczniowie z klas IV-VIII mają na swojej platformie zestaw kart pracy do wszystkich – z wyjątkiem języków obcych – przedmiotów, które muszą zdać w danym roku szkolnym. W poszczególnych przedmiotach jest dokładnie taka liczba kart pracy, jaką uczeń powinien w danym roku szkolnym przerobić. Dostępne są także egzaminy testowe, aby w każdej chwili uczeń mógł do nich podejść i sprawdzić, czy jego poziom wiedzy jest już wystarczający, aby podejść do egzaminu, czy jednak wymaga jeszcze nauki. 

Na platformie znajduje się zakładka Kalendarz. Są tam wydarzenia zaplanowanych na dany tydzień, konsultacje z nauczycielami, a także zaplanowane przez ucznia egzaminy. Aby dołączyć do konsultacji, warsztatów lub egzaminu wystarczy w kalendarzu kliknąć dane wydarzenie, aby się na nie połączyć.

W zakładce Materiały znajdują się różnego rodzaju pliki pdf z informacjami, które można pobrać. Są tam między innymi zagadnienia na egzaminy ustne, informacje na temat polecanych podręczników, lista lektur czy zasady podchodzenia do egzaminów i ich zdawania.   

Platforma dla liceum

Licealiści na swojej platformie mają dostęp do całego materiału, jaki muszą opanować w trakcie czteroletniej edukacji w liceum. W poszczególnych przedmiotach znajdują się więc wszystkie karty pracy na cały okres edukacyjny, a nie na dany rok szkolny. Uczniowie nie muszą przerabiać kart pracy w kolejności, ale w danym roku szkolnym powinni wykonać ich określoną liczbę. W zakładce materiały znajduje się plik pdf, w którym jest tabela, która dokładnie wyjaśnia ile kart pracy, w której klasie należy wykonać.

Na platformie dla licealistów wśród kart pracy nie ma przedmiotów rozszerzonych, matematyki oraz języków obcych. Te przedmioty uczeń musi opanować we własnym zakresie.

W materiałach znajdują się także informacje na temat zalecanych podręczników, lista lektur, zagadnienia na egzaminy ustne oraz informacje o tym, jak podchodzić do egzaminów.

Znajdują się tu także egzaminy testowe z przedmiotów, których karty pracy są na platformie oraz z języków obcych, które są przerabiane przez licealistów jako podstawowe. Nie ma egzaminów testowych z przedmiotów, które są obowiązkowe na maturze oraz z rozszerzeń. 

Licealiści także mają kalendarz, w którym znajdują się rozpisane i podlinkowane do platformy zoom wydarzenia, konsultacje, kursy przygotowujące do matury oraz zaplanowane egzaminy.

Na platformie, dla wszystkich etapów edukacyjnych, jest także zakładka Egzaminy. Tam uczniowie mają dokładny spis egzaminów, które muszą zdać w danym roku szkolnym. Po umówieniu terminu egzaminu na dany przedmiot, egzamin pojawia się w zakładce Kalendarz. Po zdaniu egzaminu pojawiają się informacje na temat zdania danego przedmiotu wraz z punktacją procentową z części ustnej i części pisemnej oraz oceną końcową.

Jak wyglądają konsultacje z nauczycielami?

W zakładce Kalendarz na platformie edukacyjnej zaplanowane są konsultacje z poszczególnych przedmiotów. Konsultacje w Szkole w Chmurze odbywają się poprzez połączenie online za pośrednictwem platformy zoom. W kalendarzu informacja o konsultacji jest podlinkowana, wystarczy kliknąć, aby się połączyć. Konsultacje zazwyczaj trwają 60 minut. 

Każdy uczeń, który ma pytanie, nie rozumie jakiegoś zagadnienia, tematu czy ma wątpliwości, jak coś rozwiązać może połączyć się na konsultację online, aby zdać pytanie nauczycielowi. Konsultacje nie są obowiązkowe i część uczniów w ogóle z nich nie korzysta. Na konsultacje nie ma wcześniejszych zapisów oraz nie ma limitu liczby zadawanych pytań. 

Drzewko kompetencji dla najmłodszych

Najmłodsi uczniowie w edukacji domowej potrzebują nauki z elementami zabawy oraz potwierdzenia tego, że zdobywają wiedzę. Właśnie dlatego Szkoła w Chmurze dla edukacji wczesnoszkolnej ma Drzewo Kompetencji, które idealnie łączy naukę z zabawą, a do tego uczeń widzi, co już potrafi. Jak to działa? Drzewo Kompetencji dostępne jest dla rodzica na platformie edukacyjnej, a dziecko otrzymuje je w formie dużego plakatu i naklejek w kształcie listków. Rodzic na platformie po kliknięciu danego listka z opisem kompetencji, której ma się nauczyć dziecko, pobiera kartę pracy. Taką kartę drukuje i daje do rozwiązania dziecku. Po zgłębieniu się w daną tematykę i rozwiązaniu wszystkich zadań dziecko może przykleić naklejkę z listkiem na drzewie. Każdy listek opisuje inną kompetencję, a naklejenie go na drzewie oznacza, że została ona przez ucznia opanowana.

To bardzo motywujący system dla młodych, rozpoczynających przygodę ze zdobywaniem wiedzy, uczniów. Naklejając kolejne listki, widzą ile już się nauczyli i ile jeszcze przed nimi. To pomaga uczyć się systematyczności.

Warsztaty – inspirujące spotkania i szkolenia

Różnorodność warsztatów jest naprawdę duża. Każdy uczeń i każdy rodzic może znaleźć wśród tematów coś dla siebie. Oprócz propozycji warsztatowych o tym jak wspierać dziecko w edukacji, czy jak efektywnie się uczyć są też warsztaty rysowania mangi, czy pisania rozprawek. Spotkania możliwe są także stacjonarnie. Inspirujące spotkania z autorami książek na temat edukacji alternatywnej, szkolenia dla rodziców czy warsztaty organizowane dla uczniów przez uczniów, to wydarzenia, które dzieją się w całej Polsce i to nie tylko w czasie roku szkolnego, ale także w wakacje i ferie zimowe.

Dziecko w edukacji domowej nie jest więc pozostawione same sobie, ale dzięki platformie edukacyjnej na co dzień rozwija kompetencje przyszłości. Dzięki możliwości wyboru zarówno formy, czasu nauki, jak i sposobu przyswajania wiedzy cały czas jest aktywne i poszukuje najlepszej opcji dla siebie. W ten sposób samo odkrywa, w jaki sposób się uczyć, aby czerpać z tego przyjemność, odzyskać czas na rozwijanie pasji i mieć możliwości poznawania rówieśników.

Szkoła w Chmurze daje więc wsparcie nie tylko związane z zaliczaniem egzaminów i konsultacjami przedmiotowymi, ale także bardzo rozległe tematycznie warsztaty i szkolenia. Na naszym blogu także staramy się wspierać rodziców i uczniów. Nasi specjaliści specjalnie dla was piszą artykuły, aby was wspierać i pomagać zdobyć wiedzę, o tym jak uczyć się w edukacji domowej.


Opublikowano

w

,

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *