– Mam kontakt z uczniami i uczennicami Szkoły w Chmurze przy okazji różnych warsztatów i spotkań, które organizuję. Jednocześnie sama będąc osobą w spektrum autyzmu, cieszę się obserwując, jak wiele z nich otwarcie mówi o swojej diagnozie i potrzebach – podkreśla Kamila Sławska z zespołu Szkoły w Chmurze. – Czasem ktoś będąc w dużej grupie założy słuchawki wygłuszające, czasem w Centrum Robotyki schowa się do pokoju wyciszeń, czasem powie wprost, że nie będzie go na zajęciach, bo potrzebuje zaopiekować się sobą. Doceniam ich samoświadomość i czuję że od uczniów Chmury sama uczę się otwarcie mówić o tym czego potrzebuje – dodaje.
Edukacja domowa – nauka na własnych zasadach
Dla wielu uczniów w spektrum, edukacja domowa oznacza większą kontrolę nad własnym czasem i sposobem nauki. Siedemnastoletnia Izabela Pietruszka zwraca uwagę na aspekt samopoznania i eksploracji świata.
– Mam więcej czasu na odkrywanie siebie i stawianie swojej osoby w różnych sytuacjach niż w szkole stacjonarnej. To daje mi okazję do uczenia się nowych doświadczeń i zachowań, a to w życiu osoby w spektrum jest niezwykle ważne – podkreśla Izabela.
Bartłomiej Kolański, jeden z licealistów Szkoły w Chmurze, dodaje, że przejście na ten model edukacji jemu pomogło lepiej zarządzać swoim dniem i uniknąć przebodźcowania.
– Jestem – tak w cudzysłów to ujmę – panem swojego własnego dnia. Wstaję, kiedy tego potrzebuję, nie jestem niewyspany, co ma bardzo duży wpływ na mózg osoby neuroróżnorodnej – mówi Bartłomiej podkreślając, że możliwość dostosowania harmonogramu do jego potrzeb i rytmu dnia jest jednym z największych atutów dla osób w spektrum.
Autyzm – supermoc, a nie ograniczenie
Ważnym aspektem budowania świadomości o spektrum autyzmu jest walka ze stereotypami.
– Bycie w spektrum nie oznacza bycia niedorozwiniętym, zwłaszcza emocjonalnie. Ludzie w spektrum często mają dogłębną potrzebę zrozumienia świata i dociekają przyczyny wszystkiego – mówi Bartłomiej.
Jego zdaniem najważniejsze jest, by traktować osoby w spektrum na równi i nie stygmatyzować ich z powodu ich wyjątkowego sposobu postrzegania świata.
Wyzwania edukacji domowej
Mimo wielu zalet, edukacja domowa może też wiązać się z konkretnymi wyzwaniami. Jednym z nich jest znalezienie balansu między spokojem a nawiązywaniem relacji.
– Spektrum bardzo łatwo zachęca do zamknięcia się w swojej “komfortowej jaskini”. Jeśli nie zadbamy o kontakt z innymi, możemy wpaść w spiralę samotności – zauważa Bartłomiej.
Edukacja domowa w Szkole w Chmurze daje uczniom przestrzeń do rozwoju na ich własnych zasadach i jednocześnie daje narzędzia oraz wsparcie w budowaniu relacji i socjalizacji. Niezwykle ważne jest także wsparcie zespołu psychologów, do których mogą zwracać się uczniowie i ich rodzice oraz dedykowany zespół kształcenia specjalnego. Izabela i Bartek zgodnie podkreślają, że dla nich kluczowe jest wychodzenie z inicjatywą i świadome poszukiwanie interakcji społecznych.
– Osoby w spektrum uczą się na schematach, więc trzeba poznać dużo rzeczy, aby móc funkcjonować w świecie – zaznacza Izabela.
Jak odnieść sukces w edukacji domowej? Rady od uczniów
Dla osób w spektrum, które zastanawiają się nad edukacją domową, uczniowie Szkoły w Chmurze mają kilka cennych rad. Bartłomiej podkreśla, że kluczowe jest świadome zarządzanie własnym czasem i dbanie o rozwój swoich pasji.
– Dostaniesz w edukacji domowej czas dla siebie – na analizę samego siebie, nauczenie się siebie i realizowanie tego, co kochasz – mówi.
Izabela natomiast radzi, by nie bać się wychodzić do ludzi i nie zamykać się w domu.
– Jeśli ktoś dowie się o Waszej diagnozie i z Was “zrezygnuje”, to zwyczajnie nie była odpowiednia osoba dla Was – dodaje.
Kiedy obchodzimy Dzień Świadomości Autyzmu
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu obchodzony jest 2 kwietnia. To dobra okazja, żeby przyjrzeć się potrzebom osób neuroróżnorodnych, wyzwaniom z którymi się mierzą oraz zrozumieć, jak w pełni mogą wykorzystać swoje mocne strony.
Dodaj komentarz