Szkoła w Chmurze to największy organizator edukacji domowej w Polsce. Jej uczniowie nowy rok szkolny zainaugurowali w Warszawie w niedzielę. Bez akademii na sali gimnastycznej i bez szkolnych ławek. W Łazienkach Królewskich uczniowie razem z rodzicami wzięli udział w licznych warsztatach. Była to okazja do spotkania dla rodzin z całej Polski i wymiany doświadczeń. Rodzice zgodnie podkreślają, że nauka w Szkole w Chmurze pozwala na zacieśnienie relacji i dopasowanie rytmu dnia do tego, co dla nich jest najważniejsze. Na zakończenie wszyscy przeszli w barwnym korowodzie przed budynek ministerstwa edukacji. Szarą ulicę i chodnik zamienili w barwy dywan pełen kolorowych chmurek i uśmiechów.
SZKOŁA W CHMURZE. WYBÓR CAŁYCH RODZIN
Model edukacji w Szkole w Chmurze wspiera zdrowe relacje rodzinne, umożliwiając rodzicom aktywne uczestnictwo w procesie edukacyjnym swoich dzieci. Uczniowie mają więcej czasu na rozwój osobisty, pasje i zainteresowania, co przekłada się na rozwój i lepsze przygotowanie do wyzwań współczesnego świata.
– Na scenie ja, ale to historia tysiąca uratowanych dziecięcych serc. Wybieramy wolność, niezależność, po prostu działamy. Gwarantujemy naszymi rodzinami, że nasze dzieci są dopilnowane, przykładają się, rozwiajają swoje pasje, mają czas dla siebie, a przy tym nie są klasyfikowane na lepsze czy gorsze. Po prostu są dziećmi. Dziękuję że tutaj jestem. Dziękuję każdemu z osobna – mówiła przed MEN Mariola Gorajewska w imieniu rodziców.
– Przeszliśmy przez różne sytuacje. Naprawdę było różnie. Zmienialiśmy klasy, zmienialiśmy szkoły. Czułam, że tracę dziecko. Czy jest coś ważniejszego niż zdrowie psychiczne i zdrowie fizyczne naszych dzieci? Według mnie nie ma. Szukałam rozwiązania i znalazłam – podkreślała Marlena Dymowska mama syna w Szkole w Chmurze. – Dziękuję wam, że tworzycie taką społeczność. My możemy z niej bardzo dużo czerpać. A nasze dzieci tak bardzo się rozwijać. To był skok na głęboką wodę. Dwa lata się zastanawialiśmy nad edukacją domową, ale była to najlepsza decyzja w naszym życiu – dodała.
ŻĄDANIA SZKOŁY W CHMURZE
Barbara Jędrusiak, prezeska Fundacji Szkoła w Chmurze Szkoła podkreśliła, że tradycyjna szkoła, jaką wszyscy znamy nie działa dla wszystkich.
– Szkoła w Chmurze niesie zmianę, która jest potrzebna wielu uczniom. To jest tak, że wy uczniowie i rodzice, którzy tutaj razem ze mną stoicie przed ministerstwem mówicie, że bierzecie stery swojego życia w swoje ręce. Że nie będziecie czekać na jakieś odgórne zmiany, zmiany przepisów, na czyjś ruch. To jest nasze życie. Ono się dzieje tu i teraz – mówiła Barbara Jędrusiak. – My jesteśmy gotowi wziąć na siebie ciężar i odpowiedzialność za to, żeby nasza edukacja dla nas działała. To nie jest wcale łatwe. Szkoła w Chmurze nie jest szkołą dla ludzi leniwych. Wzięcie na siebie takiej odpowiedzialność i wejście w nieznane wymaga odwagi. Jesteście najbardziej odpowiedzialna i proaktywną grupą ludzi w Polsce jaką znam. Chcę i żądam, żeby to było szanowane a nie podważane, krytykowane czy wręcz dyskryminowane.
Barbara Jędrusiak podkreśliła, że nie potrzebuje niczego więcej niż szacunek dla takiego wyboru i równe traktowane zarówno uczniów, jak i samej szkoły. O nierównym podejściu do uczniów w edukacji domowej przypomniała Anna Gliszczyńska, nowo powołana dyrektorka Szkoły w Chmurze w Warszawie. Nawiązała tym samym do pisma, które do MEN skierowała niedawno Rzeczniczka Praw Dziecka, Monika Horna-Cieślak z pytaniem o zasady finansowania edukacji domowej.
– Edukacja domowa i Szkoła w Chmurze to jest wybór. To nie jest głos przeciwko komukolwiek. To jest świadomość, że możemy skorzystać z tego, co gwarantuje nam polski system edukacji. Z tego, co daje nam nasza konstytucja i artykuł o możliwości spełniania obowiązku szkolnego poza szkołą. Bardzo ważne jest, żebyśmy z tego dobra mogli korzystać równo. Dlaczego 201 uczeń w szkole ma subwencję niższą niż uczeń nr 199? I teraz pytanie, kto tym uczniem jest? O co w tym wszystkim chodzi? Nam zależy na dobrej edukacji – mówiła Anna Gliszczyńska apelując, by zwolennicy tradycyjnej formy edukacji zauważyli, że edukacja domowa jest ścieżką równoległą, choć niszową.
FENOMEN SZKOŁY W CHMURZE
Szkoła w Chmurze to odpowiedź na potrzeby współczesnej edukacji, która nie czeka na zmiany systemowe, lecz sama je kreuje. W centrum tego innowacyjnego modelu edukacyjnego znajduje się uczeń – jego potrzeby, pasje oraz tempo nauki. Zamiast nauki dla ocen, osoby uczące się w Szkole w Chmurze zdobywają realną wiedzę i kompetencje, które są kluczowe do funkcjonowania w XXI wieku. Uczniowie zyskują wolność w wyborze sposobu nauki, ale jednocześnie są odpowiedzialni za swoje wyniki, co uczy ich samodzielności i zarządzania czasem.
– Jestem Zosia i jestem maturzystką w Szkole w Chmurze. Co dała mi Szkoła w Chmurze? Przede wszystkim wolność i elastyczność. Jestem w stanie łączyć działalność społeczną, treningi i naukę. To w Szkole w Chmurze poczułam, że moje zdrowie jest ważne, że ja jestem ważna. Nauczyciel rozpoczyna egzamin o pytanie jak się czujesz. W Szkole w Chmurze czuję się świetnie. Dzięki Szkole w Chmurze mogę realizować projekty zmieniające życie innych. Wspieram osoby neuro różnorodne. Nie chce być uważana za gorszą tylko dlatego, że wybrałam inny, lepszy dla mnie model edukacji – mówiła przed MEN Zofia Pichlak, liderka projektu FemiAutyzm.
– Jesteśmy fenomenem, który warto zrozumieć. Pani minister sama przyznała, że żeby zrozumieć fenomen trzeba się z nim zetknąć, spotkać i przeżyć. Mówiła o tym po wizycie na Pol’and’Rocku. Zapraszamy ministrę, przedstawicieli rządu do takiego spotkania z nami – mówił Kamil Stachowiak, dyrektor z Poznania. – Dziś dotarł tu radosny przemarsz osób, które wybierają edukację domową jako swój model nauki. Chcemy przypomnieć, że rodzice mają konstytucyjną wolność do wyboru ścieżki edukacyjnej swoich dzieci. Dziś słyszeliśmy wiele razy, że to był dobry wybór. Że nikt nie żałuje ani jednego dnia, ani jednej godziny spędzonej w Szkole w Chmurze. Jesteśmy różnorodną społecznością, która ma wiele elementów wspólnych. Najważniejszy z nich to wolność. Szeroko rozumiana wolność w edukacji, o którą bardzo dbamy.
NOWE SZKOŁY, TA SAMA ENERGIA
Szkoła w Chmurze nie zwalnia tempa. Nowy rok szkolny to nowa dyrekcja i wciąż niezmienna energia! Do szkół w Warszawie, Poznaniu i Katowicach dochodzą szkoły w Lublinie, Szczecinie, Kutnie, Tarnobrzegu, Olsztynie, Nysie i Ostrołęce. I to jeszcze nie jest ostateczna lista. Odpowiadać za nie będzie dyrekcja w składzie Anna Gliszczyńska, Aneta Stanek-Gonera, Aleksandra Kula oraz Kamil Stachowiak. Dotychczasowa dyrektorka Barbara Jędrusiak skupi się na działaniach Fundacji Szkoła w Chmurze.
– To wciąż ta sama Szkoła w Chmurze – zapewnia Kamil Stachowiak, nowo mianowany dyrektor szkół w Poznaniu, Szczecinie i Kutnie. – Rośniemy w siłę i chcemy dzielić się tą energią z innymi – dodaje.
– Przed nami wspaniała edukacyjna przygoda – podkreśla Aleksandra Kula, dyrektorka szkół w Katowicach i Nysie.