Wiadomości z Chmury. Październik 2023

Piknik w Prusimiu

Na początku października z inicjatywy chmurowej mamy – Bernadetty i jej rodziny odbył się Piknik z okazji rozpoczęcia roku szkolnego w Prusimiu w Wielkopolsce. Dzięki nim Chmurzanie mogli pozwiedzać razem wiatraki i Skansen w Olandii i spędzić razem fajnie czas. Chmurzan nie odstraszyła deszczowa pogoda. Co ciekawe jedną z atrakcji pikniku, były warsztaty mielenia ziarna.
Impreza świetnie się udała i wszyscy wracali do domów bardzo zadowoleni.

Lokalny piknik w Krakowie

Z kolei 9 października – wolontariusze z Małopolski oraz Śląska przygotowali warsztaty z tworzenia biżuterii, malowania eko toreb, tworzenia własnych środków czystości, robienia baniek mydlanych, własnych przypinek czy malowania chmurek na twarzach. Dodatkowo nasi wspaniali nauczyciele przygotowali doświadczenia chemiczne, wprowadzenie to Tai Chi oraz warsztat „Jak wygląda twoja szkoła marzeń”. W parku Jordana bawiło się z nami około 100 osób! Atmosfera była cudowna, zostało zawartych mnóstwo nowych znajomości – opowiadała współorganizatorka wydarzenia, licealistka z Chmury, Maja Chrzanowska.

Warsztaty Dzikiego gotowania w Woli Rafowskiej

14 października w Woli Rafałowskiej odbyła się przesmaczna impreza. Chmurkowa rodzina Kwiatkowskich zorganizowała wspólnie przygotowywanie czekoladek z mnóstwem natury w środku oraz zaprosiła do upichcenia ziołowego sosu. Każdy mógł przynieść coś, aby poczęstować innych.

Centrum Spotkań w Reducie

W poszukiwaniu witaminy N

Chmurowa mama Katarzyna Hermann-Pawłowska z Fundacji Verbascum zajmującej się edukacją ekologiczną; mama chmurkowego ucznia Andrzeja (l. 15) i chmurkowej uczennicy – Ingi (l. 12); badaczka, edukatorka po szkole ekopsychologii i opowiadaczka ekoopowieści działająca w grupie artystycznej K.O.T. zorganizowała w Centrum Spotkań w Reducie cykliczne warsztaty dla uczniów od klasy 6 wzwyż.

Pierwsze warsztaty ekologiczne odbyły się pt. „W poszukiwaniu witaminy N”. W trakcie spotkania obserwowaliśmy dziką naturę w miejskim krajobrazie, badaliśmy połączenia ze sobą i przyrodą, tworzyliśmy sieć współzależności i zaprzyjaźniliśmy się z liśćmi pod stopami i z drzewami. A przede wszystkim integrowaliśmy się i bawiliśmy na świeżym powietrzu mimo chmurek i lekkiego deszczyku. Odbyły się także kolejne warsztaty 19 i 26 października, a w ich trakcie rozbudzane było zmysłowe doświadczanie przyrody czyli wąchanie, smakowanie, wsłuchiwanie się w dźwięki natury i przyglądanie się jej. Oczywiście nie zabrakło także integracji!

Zmiana klimatu

Kolejne cykliczne wydarzenie w Centrum Spotkań w Reducie powstało z inicjatywy nauczyciela nauk ścisłych Sebastiana Wojtysiaka, który tak zachęca uczniów do udziału w warsztatach:

Drogie Uczennice, drodzy Uczniowie!
Jestem nauczycielem chemii, fizyki i matematyki: od 11 lat w szkołach, od 9 miesięcy w Szkole w Chmurze. Serdecznie zapraszam na warsztaty, które będą się odbywać w piątki o 15:40 w warszawskim Centrum Spotkań Szkoły w Chmurze (w CH Atrium Reduta). Będziemy pochylać się nad zmianą klimatu: poszerzać wiedzę o zjawisku i sensownych działaniach. Podczas pierwszych zajęć, 13 października, będziemy pracować w grupach nad 6 aspektami zmiany klimatu: biologicznym, duchowym, ekonomicznym, fizycznym, psychologicznym i społecznym. Spróbujemy odpowiedzieć na pytania, jakie wyzwania stoją przed ludźmi i przed całą ludzkością. Do zobaczenia w Reducie!

Strefa Lokalnej Aktywności w Skarżysku-Kamiennej

W Skarżysku-Kamiennej powstała nowa przestrzeń – Strefa Lokalnej Aktywności Społecznej, w skrócie Strefa LAS. Organizatorami tej inicjatywy jest Fundacja Ludzie z Natury, która mogła stworzyć to miejsce dzięki pomocy Narodowego Instytutu Wolności. Wizją organizatorów jest stworzenie przestrzeni otwartej dla każdego. Bezpiecznej przystani, gdzie wszyscy mogą rozwijać swój naturalny potencjał i dzielić się pasją z innymi.

Strefa LAS serdecznie zaprasza wszystkich i tych małych, i tych dużych – do miejsca, w którym można:

  • porozmawiać przy kawie i herbacie
  • wspólnie zjeść posiłek
  • spędzić czas czytając książki, grając w planszówki, ucząc się czy pracując (w grupie lub samodzielnie)
  • wymienić się ubraniami, zabawkami, książkami (mamy stałe miejsce, w którym można zostawić ubrania, zabawki czy książki, z których się nie korzysta i/lub wziąć dla siebie takie, które zostawił ktoś inny)
  • skorzystać z jadłodzielni/lodówki społecznej
  • skorzystać z aktualnej oferty warsztatów (a planujemy między innymi wspólne szycie, zajęcia z ceramiki, zajęcia muzyczne, rękodzieło, konsultacje ze specjalistami itp.)
  • po prostu pobyć w miejscu innym niż dom czy praca.

Lokal jest czynny:
w poniedziałek i wtorek w godzinach 9.30-14.00
w środę i w czwartek w godzinach 10.00-18.00

Mamy także zaplanowane zajęcia, w których również można wziąć udział – zapraszamy do obserwowania naszej strony na Facebooku (https://www.facebook.com/LudzieZnatury).

Otwarcie Centrum Robotyki

25 października oficjalnie zostało otwarte Centrum Robotyki przy Centrum Spotkań w Reducie, o którym możecie przeczytać w osobnym artykule na naszym blogu.

Po oficjalnym przecięciu wstęgi uczestnicy spotkania mogli zwiedzać Centrum i korzystać ze wszystkich w nim znajdujących się atrakcjach, a także wziąć udział w warsztatach rysunkowo-intelektualnych DOBRA ROBOTA, które poprowadziła chmurkowa mama, Anna Gil – rysowniczka, trenerka myślenia wizualnego i rysunku w edukacji. Można także było zrobić sobie „robotyczną przypinkę”. Warsztaty cieszyły się niezłą frekwencją.

Teatralne Gniezo

W ostatnia sobotę października chmurowa mama – Kasia Pawłowska zorganizowała i zaprosiła społeczność poprzez aplikację Chmury na wspólne wyjście do teatru w Gnieźnie. NA spotkaniu zjawili się chmurzanie z rodzinami z Poznania, Słupca i Pobiedziska. Razem zwiedzili Teatr Fredry w Gnieźnie. Każdy mógł także wziąć udział w warsztatach aktorskich z Katarzyną Pawłowską, która jest także pedagożką teatralną. W wydarzeniu uczestniczyli najmłodsi Chmurzenie z rodzinami i na koniec obejrzeli spektakl „Szpak Fryderyk”.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *