Wiadomości z Chmury. Marzec 2024

Dzieje się we Wrocławiu

W każdy poniedziałek Chmurzanie mogą uczestniczyć w wyjątkowych warsztatach teatralnych prowadzonych przez reżysera, dramaturga i lidera dostępności, Grzegorza Grecasa. Uczą się wyrażania siebie na scenie, korzystając z doświadczenia i wskazówek Grzegorza. Po zajęciach mają czas na pogaduszki przy planszówkach i herbacie.

Nasi wspaniali prowadzący dzielą się swoją wiedzą i przekazują młodym ludziom wiedzę na temat  przydatnych umiejętności. Agata Górkowa tłumaczyła, jak pięknie przemawiać, osiągać wyznaczone cele i dlaczego ta umiejętność jest ważna w życiu. Martyna Suchodolska pokazywała możliwości wykorzystania angielskiego w grach i projektach. Uczniowie z okolic mieli również okazję zgłębić tajniki rysunku intuicyjnego i technik zentangle. Spotkania  sprzyjały rozmowom i bliższemu poznaniu się.

Ferment w Łodzi 

Biblioteka Miejska Ferment w Łodzi to świetne miejsce łódzkich Chmurzan. W marcu uczniowie klas 7-8 SP i LO mieli pierwsze oficjalne spotkanie integracyjne pod przewodnictwem Magdaleny Łabieniec-Watały oraz Izabeli Szukały. Przyszło wiele osób, co możecie zaobserwować na zdjęciach.  Uczestnicy grali w różne gry, które pomogły przełamać pierwsze lody i poznać się bliżej. Nowe znajomości to świetny grunt na snucie planów kolejnych wspólnych spotkań. 

Inspirujące wtorki w Fundacji Bezlik w Poznaniu

Chmurkowy nauczyciel filozofii Paweł Ciniewski, poprowadził Etyczne Eksploracje. Uczestnicy zajęć wspólnie zastanawiali się nad wpływem sztucznej inteligencji na życie oraz uczyli się, w jaki sposób weryfikować informacje w sieci. 

Młodzież licealna uczestniczyła w prelekcji o zdrowym odżywianiu oraz w warsztatach kulinarnych z Magdaleną Jutrzenką, która jest znana jako LekarkaNaRoślinach. Chmurzanie dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy o zdrowym stylu życia i właściwych nawykach żywieniowych. Zdobytą wiedzę mogli wykorzystać w praktyce! Przygotowali razem pyszne koktajle, pasty, kanapki, a nawet słodkie kulki mocy. Przy okazji skorzystali z okazji do integracji i rozmowy o swoich Chmurowych doświadczeniach. 

Gościnność Fundacji Wuchta w Poznaniu

W Fundacji Wuchta tegoroczni maturzyści mogli korzystać z zajęć z języka polskiego, języka angielskiego oraz z matematyki. Aby wziąć udział w tym cyklu powtórek, na wydarzenie przyjechali także Chmurzanie z innych zakątków Polski! Dziękujemy ekipie Wuchty za organizację takich świetnych i pouczających spotkań! 

Połowinki w Poznaniu 

Nasi licealiści postanowili uczcić to, że połowa nauki w szkole średniej jest już za nimi i zorganizowali super imprezę. Szkoła wsparła ich w promocji wydarzenia, jednak to uczniowie wykonali najcięższą pracę, jaką były przygotowania i logistyka połowinek. Dzięki współpracy udało się zorganizować świetną zabawę! W połowinkach wzięło udział prawie 150 osób z różnych miast Polski. Były nawet osoby, które mieszkają 200 km od Poznania! Dj-em był Maks, który też jest uczniem Szkoły w Chmurze. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że zabawa mogłaby trwać znacznie dłużej, bo naprawdę było świetnie! Były tańce i rozmowy, co sprzyjało zawieraniu nowych znajomości.

Co słychać u Neptuna, czyli wycieczka do Trójmiasta

W jedną z marcowych sobót Chmurzanie i Chmurzanki z Poznania, pod wodzą Szymona Domańskiego i Patrycji Borowskiej, wybrali się do Trójmiasta. Wycieczka była niezwykle udana! Gdańsk przywitał ekipę z Chmury  piękną pogodą. Uczniowie zwiedzali zabytki i eksperymentowali w Centrum Nauki Experyment w Gdyni. 

Poetycko w Rzeszowie

W Rzeszowskim Inkubatorze Kultury w Rzeszowie, z okazji Światowego Dnia Poezji, zadziała się magia. Uczniowie, razem z prowadzącą spotkanie Edytą Wilczyńską, przygotowali Wieczorek Poetycki.

Krzysiek, uczeń klasy 2 liceum, zdecydował się po raz pierwszy przedstawić publiczności poezję, którą tworzy. Swoje wiersze zaprezentowały także Natalia Kiebała i Beata Kuna — sympatyczki Szkoły w Chmurze.

Licealistka Patrycja wcieliła się w Emily Dickinson i recytując wiersze opowiadała o jej życiu. Nico z klasy 8 SP opowiedział historię Edgara Allana Poe. Recytował poezję i umilił wieczór grą na gitarze. To sprawiło, że nastrój był naprawdę niesamowity. Publiczność obdarzyła artystów długimi brawami.

Nie zabrakło poczęstunku! Mama Edyty upiekła wspaniałe makowe bułeczki, a Martyna z klasy 2 liceum przygotowała różne słodkości. 

Co działo się w Bytomiu?

Na Wydziale Zdrowia Publicznego SUM w Bytomiu odbyły się dni otwarte, w których wzięły udział nasze licealistki. Dziewczyny skorzystały z wielu specjalistycznych urządzeń i innych atrakcji. Skontrolowały swój wzrost i wagę,  a także nauczyły się zakładać sondę przez nos. Sprawdziły, jak trudno zawiązać sznurówki, gdy ma się nadwagę, zjadły lody i pianki zamrożone ciekłym azotem i obserwowały świat pod mikroskopem. Miały też okazję użyć specjalnych okularów VR! Rozwiązały dietetyczne quizy i zdobyły nagrody. Na koniec, przy kawie, słuchały jak dr Daria Gendosz De Carillo opowiada o urokach studiowania na wydziale.

Żywa Pracownia Kraków

W marcu w Żywej Pracowni w Krakowie odbyły się kolejne spotkania przygotowujące do matury z języka polskiego. Uczniowie pod czujnym okiem Anny Chojowskiej-Szymańskiej rozprawili się z rozprawką oraz rozebrali „Potop” Sienkiewicza. 🙂 Licealiści dowiedzieli się, jak poprawnie napisać rozprawkę i jakiej problematyki może ona dotyczyć. W lekturze zbadali motywy, wątki oraz charakterystykę bohaterów. 

Innym wydarzeniem w krakowskiej Żywej Pracowni były rodzinne warsztaty plecionkarskie i opowieść o wierzbie. Rodzice chmurowych uczniów –  Magdalena Żyłka i Adam Wrona –  rzemieślnicy, przyrodnicy, edukatorzy i animatorzy społeczno-kulturalni, opowiadali o symbolice i znaczeniu wierzby w kulturze i sztuce oraz jej roli w przyrodzie. Nasi uczniowie dowiedzieli się, co wspólnego ma wierzba z wikliną, gdzie rośnie i do czego można ją wykorzystać. Każdy Chmurzanin obecny na wydarzeniu miał okazję wypleść koszyczek z wikliny na okrągłym dnie wykonanym z plastra brzozowego drewna. Zadanie nie było proste, jednak wszyscy świetnie sobie poradzili. Powstały piękne koszyczki na stół wielkanocny. Nad całym spotkaniem społeczności czuwała Beata Górniak.

Niezwykłe spotkania z chmurowymi nauczycielami w Gdyni i Toruniu 

Jakub Guściora i Kacper Zyzek, nasi  nauczyciele, zaprosili uczniów z klas 4-8 szkoły podstawowej do wspólnego odkrywania tajemnic świata w Centrum Nauki Experyment w Gdyni. Chmurzanie zwiedzili centrum z przewodnikiem, a potem na własną rękę eksplorowali interaktywne eksponaty. To był czas, aby w praktyce przekonać się, jak fascynująca może być nauka i zbadać zjawiska, takie jak indukcja elektromagnetyczna czy siła odśrodkowa. To wydarzenie było okazją, nie tylko do poszerzenia wiedzy, ale też do lepszego poznania się i zaprzyjaźnienia.

Młodzieżowa Interdyscyplinarna Konferencja Informatyczna MIKI 2024 odbyła się na Wydziale Matematyki i Informatyki w Toruniu. Młodzież zorganizowała ją dla uczniów od klasy siódmej szkoły podstawowej po klasę czwartą liceum. Szkoła w Chmurze również została zaproszona. Uczniowie wraz z opiekunami uczestniczyli w wykładach, np. o narzędziach sztucznej inteligencji oraz w panelach dyskusyjnych, Jedna z naszych uczennic, zaprezentowała swoje własne stanowisko dotyczące sztucznej inteligencji i jej wpływu na współczesną rzeczywistość. Oprócz tego nasi Chmurzanie zwiedzili Piwnice koło Torunia – miejscowość, w której znajduje się największy w Polsce radioteleskop. Obejrzeli też kolekcję sprzętu komputerowego z ostatnich trzydziestu lat. 

Współczesna Akademia Platona w Szczecinie z VR i dronami w tle 

Adriana Schetz, chmurkowa nauczycielka filozofii, zaprosiła naszych licealistów na spacer po Instytucie Filozofii i Kognitywistyki oraz Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Szczecińskiego. Uczestnicy, zwiedzając budynek uczelni, mogli poczuć się jak w starożytnej Akademii Platońskiej. Mieli okazję wysłuchać dwóch wykładów, sprawdzić, co wspólnego mają Eye Tracker czy VR z filozofią, a na koniec uruchomić drony i omówić ich zastosowanie w badaniach z zakresu filozofii społecznej i filozofii umysłu.

Centrum Pieniądza

Podczas wizyty w Centrum Pieniądza NBP nasi uczniowie wzięli udział w warsztatach pt. „Nowoczesne systemy płatnicze”. Zdobyli praktyczną wiedzę związaną z usługami bankowymi, dowiedzieli się jak bezpiecznie przeprowadzać transakcje bezgotówkowe, a wszystko to w formie wciągającej gry zespołowej. Po zajęciach mieli także czas na integrację przy kocim Monopoly w kociej kawiarni.

Centrum Spotkań w Warszawie ma już rok!

Chmurzanie hucznie obchodzili urodziny Centrum Spotkań w Warszawie. Ogromne podziękowania należą się Oldze, Tomaszowi, Marysi, Julce, Krzysiowi, Dominikowi, Marcelemu, Frankowi, którzy przygotowali całe przyjęcie.

Wspólnie świętowało ok. 60 osób. Chmurowa mama Sylwia oraz nauczycielka Monika Jasińska przygotowały pyszny tort na tę okazję. Wśród atrakcji był także koncert na handpanach, gry integracyjne, planszówki, gra Mafia, warsztaty plastyczne w kąciku artystycznym, które poprowadziła Beata Kwiecińska oraz robienie pamiątkowych przypinek z logo Centrum Spotkań. W czasie wydarzenia organizatorzy usłyszeli wiele miłych słów, a wnętrze Centrum zostało wzbogacone o piękne kwiaty doniczkowe, które z okazji urodzin przynosili uczestnicy imprezy.

Wiosna w Centrum Spotkań

Tuż przed świętami uczniowie Szkoły w Chmurze w Centrum Spotkań tworzyli pisanki, malowanki i filcowanki, a to wszystko w wiosenno-wielkanocnym klimacie. Mogli też zrobić swoje palmy, sadzić cebulki i malować eko torby. Były też niespodzianki dla najmłodszych! Odwiedził ich zajączek i poukrywał czekoladowe jajka w niemal całym Centrum Spotkań!  Szukanie podobało się nie tylko tym najmłodszym Chmurzanom 😉

Z realu w świat cyfrowy w Centrum Robotyki w Warszawie

Centrum Robotyki nuda nie grozi. W marcu było ponad 40 różnych warsztatów i wydarzeń! Coraz więcej młodych ludzi korzysta z atrakcji Centrum, aż czasem brakuje sprzętu 😉 Uczniowie ćwiczą swoją kreatywność, umiejętność planowania przestrzennego i nawiązują nowe przyjaźnie, rozwijają własne pasje i projekty. 

Na zajęciach z Minecraft Edition Chmurzanie wymyślili, że zbudują wirtualną wersję Centrum Robotyki i Centrum Spotkań w minecraftowej wersji. Sprawdzają przestrzeń za oknem, wykorzystują google maps. Podzielili się pracą: jest kierownik budowy, spec od windy, ktoś, kto sadzi drzewka, ktoś od McDonalda, od półek na książki. Oprócz tego tworzyli lasy, domki na drzewie, parki rozrywki i kolejki górskie.

Zaawansowani programiści zastanawiali się, jak napisać program, w którym roboty się namierzają. Młodsi kodowali na matach, uczyli Geniboty tańczyć i śpiewać, a Ozobotom pokazywali nowy kontynent. Nasi zdolni uczniowie z pomocą Marleny Hlebowicz, wyszkolili Geniboty do rysowania, sterowania i pracy zespołowej. 

Z okazji dnia liczby PI odbyła się akcja „Wielkie sortowanie klocków LEGO”, która zaprowadziła ład i porządek w strefie LEGO. Przy okazji powstawały nietypowe pojazdy, np. wieżo-czołgi.

Oprócz tego dzieci tworzyły obiekty z użyciem kul i okrągłych brył: był model 3D DNA, a także mrówki, miasto na wodzie i wybieg dla psów.

Na zajęciach „Pogadajmy z robotami” uczniowie pisali pierwsze programy w Pythonie. Podjęli wyzwanie z mikrokontrolerami Arduino (tutaj przydała się wiedza o prądzie), tworzyli coraz bardziej złożone modele 3D. Powstały gry komputerowe w Robloxie i na silniku Unity, zaprogramowano roboty w Scratchu, MakeCode, Pythonie, Arduino, C, C++ oraz Rapid. W strefie rękodzieła nasi uczniowie wykonywali makramy i cuda na szydełkach. Robili też sesje zdjęciowe w studiu. 

To oczywiście nie wszystkie imprezy i wydarzenia, w których Chmurzanie brali udział w marcu. Nasi uczniowie uczestniczyli w Ogólnopolskiej Konferencji Edukacja Przyszłości w Lublinie. Szkoła w Chmurze miała swoje stoisko i prezentację. Poznawali świat muzyki, dowiedzieli się, jak i dlaczego odbieramy dźwięki. Rozmawiali o Korei Południowej i związku popkultury z polityką. Zawitali też w gościnne progi Teatru Polskiego w Warszawie! Z cyklu Kultura za 1 zł, tym razem obejrzeli „Tango”. Z relacji wynika, że widzowie byli zadowoleni.


Opublikowano

w

przez

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *