Wiadomości z Chmury. Grudzień 2023

Centrum Spotkań w Warszawie

W warszawskim Centrum Spotkań czuć było zapach świąt. I to nie tylko na spotkaniu pierniczkowym, które organizowała nasza nauczycielka Monika i uczennica Zuzanna. W grudniu rozpoczęliśmy cykl wspólnych śniadań, w czasie których celebrowaliśmy codzienność. Takie chwile zbliżają nas jeszcze bardziej i dają poczucie bycia częścią cudownej społeczności.

W Centrum Spotkań odbyło się także wiele wspaniałych warsztatów, podczas których filcowalismy bombki, uczyliśmy się żonglować czy dyskutowaliśmy o kulturze. Pomimo chłodniejszych tygodni, uczestniczyliśmy w warsztatach ornitologicznych. Obserwowaliśmy okoliczną faunę, a ostatnie przedświąteczne zajęcia poświęciliśmy badaniu i obrączkowaniu ptaków.

Tuż przed świętami, aby jeszcze bardziej poczuć ich klimat, zorganizowaliśmy maraton świątecznych filmów. To był świetny czas!

Centrum Robotyki

Grudzień w Centrum Robotyki także był czasem przepełnionym wyjątkowością. W ramach współpracy sąsiedzkiej zaprosiliśmy grupę starszaków z przedszkola Radosne Dzieciaki. Młodzi odkrywcy wybrali się w podróż z Ozobotami, by odkryć robotyczne okolice. Dowiedzieli się, jak funkcjonują roboty oraz jak się z nimi komunikować. Stworzyli też swoje pierwsze programy. Warsztaty poprowadziła Opiekunka Centrum Robotyki – Krystyna Myrcha.

W grudniu odbyło się również spotkanie z Kamilem Ostrowskim, zawodowym fotografem, pasjonatem i warsztatowcem. Podczas warsztatów uczestnicy poznali rodzaje fotografii. Dowiedzieli się, jak wykorzystać sprzęt, który posiadają. Uczyli się o estetyce w fotografii, czyli o tym co decyduje tym, że zdjęcie nam się podoba. Nasi chmurzanie zdobyli wiele cennego doświadczenia, które mamy nadzieję wykorzystają w przyszłości!

A z okazji zbliżających się świąt, nasza uczennica Aneta przeprowadziła warsztaty z tworzenia ozdób ze sznurków w iście magicznym klimacie. Mogliśmy wspólnie zaprojektować i zrobić bombki, które zawiesiliśmy na domowych choinkach. Świąteczny klimat udzielił się również w klubie modelarzy 3D, który podjął wyzwanie modelowania i wydrukowania niezwykłych bombek! Odbyło się też tworzenie ekologicznych ozdób z zebranych szyszek. Takie przygotowania do świąt to marzenie!

Warsztaty w Żywej pracowni w Krakowie

Dzięki współpracy z Żywą pracownią w Krakowie kolejny raz mogliśmy się spotkać na warsztatach rękodzielniczych. Gospodarze ugościli nas świąteczną herbatą, a my robiliśmy pająki – ozdoby bożonarodzeniowe. Aby świątecznego klimatu stało się zadość, nasza uczennica Marta upiekła dla wszystkich pyszne ciasto drożdżowe z orzechami. Do tej pory wspominamy unoszący się w powietrzu unosił się zapach przypraw korzennych i mandarynek i z radością czekamy na kolejne nasze spotkania!

„Opowieść wigilijna” w Teatrze Maska w Rzeszowie

Pamiętacie, jak opowiadaliśmy Wam o powstającym kole teatralnym naszej szkoły? W zeszłym miesiącu razem z uczestnikami spotkań byliśmy w Teatrze Maska na spektaklu „Opowieść wigilijna”. Było to piękne, świąteczne widowisko oraz inspiracja do przedstawienia, które tworzą nasi chmurzanie. A jeśli i wy chcielibyście dołączyć do kółka, zapraszamy na kolejne warsztaty teatralne, które odbywają się co 2 tygodnie w piątki! Wszystkie informacje znajdziecie w aplikacji mobilnej oraz na grupach na Facebooku.

Spotkania przygotowujące do matury z języka polskiego prowadzone w Krakowie

Kto z Was pamięta, jak w zeszłym roku spotkaliśmy się na różnorakich warsztatach przygotowujących do matury? W grudniu ruszyły kolejne spotkania, które mają pomóc naszym maturzystom mądrze przygotować się do egzaminów państwowych.

Nasza nauczycielka j. polskiego, Anna Chojowska-Szymańska, zabrała nas w niecodzienną podróż. Warsztaty zaczęliśmy na Kanoniczej, gdzie Ania opowiadała o podgrodziu Wawelu – najstarszej części Krakowa. Stamtąd po wędrowaliśmy do muzeum Erazma Ciołka w Krakowie. Chmurzanie podzielili się na 4–5-osobowe grupki i zwiedzali ekspozycję poświęconą średniowieczu, kierując się zagadnieniami z kart, które dostali. Tajemnicze karty były zaprojektowane tak, żeby zachęcić uczniów do dokładnego oglądania obrazów i rzeźb, oraz do refleksji nad nimi i swoimi własnymi wrażeniami. Kiedy grupki skończyły pracę, usiedliśmy w kręgu i rozmawialiśmy o tym, co udało się zobaczyć i zrobić zwiedzającym. Mieliśmy sporo czasu na Q&A, podczas którego nasza nauczycielka odpowiadała na wątpliwości chmurzan. Najwięcej zdziwienia wzbudziły średniowieczne kanony kobiecego piękna, czyli to, że wszystkie kobiece postaci miały bardzo wysokie czoła. Żeby to osiągnąć, średniowieczne damy wydłubywały sobie włosy! Ta niecodzienna lekcja polskiego na żywo zapadnie nam w pamięci na znacznie dłużej, niż do egzaminu maturalnego 😀

Spotkanie świąteczne w Tarnowie

Świąteczne spotkanie społeczności odbyło się także w Tarnowie! A wszystko za sprawą naszego chmurzanina, Miłosza, który uczy się w 4 klasie liceum. „Bardzo się cieszę że budowanie lokalnej społeczności nabiera wiatru w żagle”, podsumował nasz uczeń 🙂