KOMUNIKAT: Szkoła w Chmurze nie może dłużej utrzymywać się wyłącznie z obniżonej dotacji z ministerstwa

• Obniżenie subwencji oświatowej w styczniu 2023 roku znacząco wpłynęło na budżet Szkoły w Chmurze.
  • Wprowadzenie systemu składek było próbą zabezpieczenia funkcjonowania szkoły, ale obecne wpłaty nie pokrywają niezbędnych wydatków
  • Blisko 11 tysięcy rodziców zadeklarowało 0 zł, co sprawia, że obecna sytuacja finansowa jest trudna.
  • Staramy się zmierzyć z wyzwaniem, podejmując działania w celu przywrócenia subwencji na wcześniejszym poziomie.

Zaczynaliśmy w innych warunkach

Edukacja zaproponowana przez Szkołę w Chmurze, to postawienie ucznia w centrum uwagi i zapewnienie mu całego spektrum wsparcia w rozwoju pasji i talentów, z podstawą programową z jednej strony, a z drugiej z nauczycielem w roli mentora, warsztatami, centrami spotkań czy robotyki i wsparciem psychologicznym. Dzieci i nastolatkowie otrzymują tutaj empatię, naukę korzystania z wolności, czas na relacje, konsultacje, kursy kompetencji, realizowanie swoich pasji i wiele więcej. Z założenia ta cała oferta dostępna była bez konieczności pobierania opłat od rodziców. Taki model jest jednak możliwy tylko przy ministerialnym finansowaniu na poziomie 0,8 tego, co otrzymują uczniowie w tradycyjnej szkole. Przy obowiązującym od roku poziomie 0,2 nie jest to możliwe.

Zoptymalizowaliśmy przez ten rok wydatki. Przeliczyliśmy dokładnie koszty. Wzięliśmy pod uwagę aktualną wysokość dotacji oświatowej i wychodzi na to, że dodatkowa składka, potrzebna na utrzymanie jednego ucznia w naszej szkole na miesiąc, przez pełny rok kalendarzowy (12 miesięcy) to minimum:

– 100 zł miesięcznie za uczniów i uczennice w klasach 1-3 szkoły podstawowej
– 200 zł miesięcznie za uczniów i uczennice w klasach 4-7 szkoły podstawowej
– 250 zł miesięcznie za uczniów i uczennice w klasie 8 szkoły podstawowej oraz w klasach 1-4 liceum

To uśredniony miesięczny koszt. Koszty różnią się w zależności od klasy głównie ze względu na liczbę egzaminów do przeprowadzenia, egzamin ósmoklasisty i maturę.
To kwoty podstawowej składki. Takiej wysokości wpłat potrzebujemy od rodziców miesięcznie, przez cały rok, na kontynuacją nauki ich dzieci w Szkole w Chmurze.

Drastyczna zmiana finansowania

Zmiana finansowania edukacji domowej dla szkół powyżej 200 uczniów została wprowadzona przez ministra Przemysława Czarnka 22 grudnia 2022 roku. Szkoła w Chmurze w połowie roku szkolnego zaczęła otrzymywać czterokrotnie mniej środków niż wcześniej. Wkrótce po decyzji ministra Szkoła zdecydowała, żeby mimo wszystko nie obniżać jakości edukacji. W styczniu 2023 roku zwrócono się do rodziców o dobrowolne wpłaty, podając numer konta, na który można było wpłacać darowizny. W czerwcu 2023 r. udostępniony został panel do składania deklaracji składek w Przestrzeni Rodzica, który ułatwia płatności,  czy przypomina o tym, kiedy kończy się ważność poprzedniej deklaracji. Od września 2023 r. składanie deklaracji w Przestrzeni Rodzica stało się obowiązkowe dla wszystkich rodzin. Dotychczas 11 104 deklaracji została złożonych na wartość 0 zł.

Jaka jest sytuacja finansowa Szkoły?

W Szkole w Chmurze uczy się blisko 30 tys. uczniów. W styczniu na każdego z nich otrzymamy 0,2 subwencji, na łączną kwotę: 4 745 494,58 zł. Zatrudniamy blisko tysiąc nauczycieli i warsztatowców oraz kilkuset innych członków zespołu. To oni na co dzień opiekują się uczniami i rodzicami, czuwają nad egzaminami, platformą, administracją i wszystkim, co niezbędne, by Chmura działała. Same wynagrodzenia tego zespołu w styczniu wynoszą 6 840 842 zł. Z dziurą budżetową będziemy się mierzyć co miesiąc, a np. w maju, w związku z koniecznością zorganizowania matur i egzaminu ósmoklasisty będzie ona jeszcze większa.

Nie zamykamy się na osoby z trudną sytuacją finansową

Mamy pełne zrozumienie dla wyjątkowych i trudnych sytuacji. Chcemy, aby miejsce w naszej szkole mógł znaleźć każdy, kto tego chce i potrzebuje. Chcemy wspólnie tworzyć szkołę i budować naszą społeczność. Osoby, których sytuacja finansowa nie pozwala na wpłacanie kwoty podstawowej co miesiąc, będą miały, jak dotąd, możliwość zadeklarowania mniejszej wpłaty.

Jakie działania podejmujemy w związku z obniżoną subwencją?

Intensywnie działamy nad przywróceniem kwoty subwencji na poziomie z 2022 roku, czyli 0,8. Spotykamy się z politykami, samorządowcami, urzędnikami. Przed świętami wspólnie złożyliśmy w Ministerstwie Edukacji Narodowej petycję skierowaną do Minister Edukacji Narodowej – Barbary Nowackiej. Jesteśmy w kontakcie z Wiceminister Edukacji Narodowej – Izabelą Ziętką. Z naszej inicjatywy odbyło się pierwsze spotkanie przedstawicieli szkół przyjaznych edukacji domowej w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Ciągle mamy nadzieję na zmiany w rozporządzeniu. Jeśli wysokość subwencji zostanie przywrócona, będziemy mogli zrezygnować z obowiązkowych deklaracji.