Szkoła podstawowa kończy się obowiązkowym egzaminem ósmoklasisty. Również w naszej szkole oraz innych placówkach przyjaznych uczniom realizującym swój szkolny obowiązek w trybie edukacji domowej. Egzamin ósmoklasisty odbywa się w maju (termin podstawowy) oraz w czerwcu (termin dodatkowy). Nie można nie zdać tego egzaminu, ponieważ nie określa się progu jego zdawalności.
W 2025 roku egzaminy ósmoklasisty odbędą się w Warszawie, Katowicach i Poznaniu.
Zobaczcie relację z egzaminu:
O szczegółowych zasadach egzaminacyjnych możecie przeczytać więcej na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Poniżej znajdziecie skrót najważniejszych z nich.
Terminy egzaminów w 2024 roku:
Termin główny:
- 1. język polski – 13 maja 2025 r. (wtorek) – godz. 9:00
- 2. matematyka – 14 maja 2025 r. (środa) – godz. 9:00
- 3. język obcy nowożytny – 15 maja 2025 r. (czwartek) – godz. 9:00
Terminy dodatkowe:
- 1. język polski – 10 czerwca 2025 r. (wtorek) – godz. 9:00
- 2. matematyka – 11 czerwca 2025 r. (środa) – godz. 9:00
- 3. język obcy nowożytny – 12 czerwca 2025 r. (czwartek) – godz. 9:00
Kto może podejść do egzaminu w terminie dodatkowym?
- Uczeń, który z przyczyn losowych lub zdrowotnych nie przystąpił do egzaminu ósmoklasisty z danego przedmiotu lub przedmiotów w terminie głównym.
- Uczeń, który przerwał lub któremu przerwano i unieważniono egzamin ósmoklasisty z danego przedmiotu lub przedmiotów w terminie głównym (również z przyczyn losowych lub zdrowotnych).
Do egzaminu ósmoklasisty w terminie dodatkowym przystępuje również uczeń, któremu dyrektor OKE lub dyrektor CKE unieważnił egzamin z danego przedmiotu lub przedmiotów.
Wyniki egzaminu ósmoklasisty:
Termin ogłaszania wyników dla wszystkich uczniów to 4 lipca 2025 r. godz. 8:30 w systemie informatycznym ZIU dostępnym pod adresem: https://ziu.gov.pl/login
Hasło i login do zalogowania się na stronę przekażemy bliżej terminu egzaminu ósmoklasisty. Do ZIU można zalogować się również za pomocą profilu zaufanego, e-dowodu lub za pośrednictwem bankowości elektronicznej.
Wyniki egzaminu ósmoklasisty nie wpływają na ukończenie lub nieukończenie szkoły podstawowej.
Z jakich materiałów i przyborów pomocniczych można korzystać podczas egzaminu?
Z jakich materiałów i przyborów pomocniczych można korzystać podczas egzaminu?
Zdający muszą mieć przy sobie dokument potwierdzający tożsamość (np. legitymację szkolną), jeśli legitymują się dowodem musi być on w formie fizycznej nie elektronicznej (e-dowody, m-obywatel i e-legitymacja nie będą uznawane).
Każdy zdający powinien mieć długopis (lub pióro) z czarnym tuszem (atramentem) przeznaczony do zapisywania rozwiązań (odpowiedzi). Niedozwolone jest korzystanie z długopisów zmazywalnych/ścieralnych.
Dodatkowo na egzaminie z matematyki każdy zdający powinien mieć linijkę. Rysunki – jeżeli trzeba je wykonać – zdający wykonują długopisem. Nie wykonuje się rysunków ołówkiem.
Zdający mogą również wnieść do sali egzaminacyjnej butelkę wody (o pojemności do 0,5 litra, koniecznie fabrycznie zamkniętą). Podczas pracy z arkuszem butelka powinna stać na podłodze przy nodze stolika. Nie wolno wnosić na salę żadnego jedzenia, o ile nie jest ono dozwolone z przyczyn chorobowych (obowiązuje wówczas posiadanie przy sobie odpowiedniego i zaświadczenia lekarskiego).
Przypominamy o bezwzględnym zakazie wnoszenia na salę egzaminacyjną urządzeń telekomunikacyjnych (np. telefon, smartfon, słuchawki, tablet, smartwatche itp.). Będzie można zostawić je w darmowym depozycie przy rejestracji i odebrać po egzaminie.
Kto może być zwolniony z egzaminu?
Laureaci i finaliści olimpiad przedmiotowych są zwolnieni z egzaminu ósmoklasisty z tego przedmiotu. Wykaz olimpiad, które mieszczą się w wykazie jest dostępny tutaj.
Jak wyglądają arkusze i gdzie znajdę wymagania egzaminacyjne?
Przed egzaminem warto zapoznać się z arkuszami egzaminacyjnymi oraz wymaganiami egzaminacyjnymi znajdującymi się na stronie CKE. Podstawą egzaminu ósmoklasisty są wymagania edukacyjne określone w podstawie programowej dla ośmioletniej szkoły podstawowej.
Najważniejsze terminy przed startem egzaminu:
- 15 października 2024 r. to czas, do którego można dostarczyć nam zaświadczenie o stanie zdrowia lub opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej, które mogą mieć wpływ na szczególne dostosowania egzaminacyjne,
- 30 września 2024 upływa termin na złożenie pisemnej deklaracji o wyborze języka obcego nowożytnego,
- Do 13.02.25 – do tego czasu można złożyć pisemną informację o ewentualnej zmianie wyboru języka obcego nowożytnego.
Trzymamy kciuki za wszystkich tegorocznych ósmoklasistów! Powodzenia! 🙂