uczennice rozmawiają siedząc na trawie

Samopoczucie maturzystów – ankieta dla absolwentów Liceum w Chmurze

Matura w Szkole w Chmurze

Za nami pierwsza matura w Chmurze. W 2023 roku do egzaminów podeszło 720 uczniów i uczennic Szkoły w Chmurze. Matury zorganizowaliśmy w 18 salach konferencyjnych na terenie Stadionu Legii w Warszawie. Utworzyliśmy 123 komisje egzaminacyjne dla matur pisemnych i 89 komisji dla matur ustnych. To było wyjątkowe wydarzenie. Maturzyści wspominają je w większości pozytywnie, pomimo stresu jaki im towarzyszył.

„Cieszę się, że mogłam z wami pokonać maturę!”

Pokonałem stres przed maturą, z której jestem aktualnie bardzo zadowolony (…)” 

Udało mi się poradzić sobie ze stresem maturalnym i odnaleźć w Warszawie”

W obszarze wyboru rozszerzeń najwięcej uczniów i uczennic wybrało rozszerzony język angielski. Uczniowie i uczennice pisali maturę w Chmurze także z języków: niemieckiego, hiszpańskiego, francuskiego, rosyjskiego oraz włoskiego.

W pozostałych przedmiotach najwięcej osób podeszło do egzaminów rozszerzonych z: matematyki, biologii, geografii i chemii. Nasi uczniowie zdawali także egzamin maturalny z przedmiotów tj. historia, fizyka, WOS, filozofia, historia muzyki, historia sztuki i informatyka.

WYNIKI ANKIETY ŚRÓD UCZNIÓW SZKOŁY W CHMURZE
 Opracowanie na podstawie danych z KSDO.

Wyniki matur w Chmurze zbliżone są do średnich wyników ogólnopolskich.

Opracowane na podstawie danych MEiN

Zarówno my, jak i tegoroczni maturzyści nie chcemy ograniczać się do procentowych wyników matury. Uczniowie i uczennice Szkoły w Chmurze w minionym roku podejmowali wiele ważnych i cennych inicjatyw, które jak sami wskazują były dla nich równie ważne, jak samo napisanie egzaminu. Co to było i jak wpłynęło na ich rozwój, sprawdziliśmy badaniami.

Ankieta dla absolwentów Liceum w Chmurze

Po egzaminach maturalnych zapytaliśmy uczniów i uczennice o to, jak minął im ten wyjątkowy, maturalny rok. Z czym się mierzyli? Czego doświadczyli? Ciekawiło nas, co w minionym roku było dla nich najważniejsze. Jak określają swoje samopoczucie, jakie mieli podejście do nauki oraz jakie rozwinęli kompetencje? Dlatego przeprowadziliśmy badania ilościowe w formie anonimowej ankiety oraz jakościowe w formie wywiadów telefonicznych.

Odpowiedzi udzieliło nam blisko 30% tegorocznych maturzystów i maturzystek. Większość z nich uczyła się w Szkole w Chmurze od III lub IV klasy liceum. Reprezentują mieszkańców dużych miast (38% osób), wsi (21% osób), średnich i małych miasteczek. 

Co wyniki badań mówią o naszych absolwentach? Przede wszystkim pokazują, że są to osoby, które szukają dla siebie rozwoju w różnych obszarach. Pozytywnie oceniają swoje samopoczucie w minionym roku szkolnym. Czwartą klasę liceum poświęcili głównie nauce i przygotowaniom do matury. Starają się dbać o swoje zdrowie. Zauważają swoje sukcesy, osiągnięcia i są dumni z tego, co udało im się w ostatnim roku.

Dane pochodzą z badania ankietowego przeprowadzonego wśród  uczniów 4 klasy Liceum w Chmurze w dniach 30.06.- 4.07.2023r.

Dla ponad połowy uczniów (58%) najważniejszą aktywnością w minionym roku szkolnym była nauka i przygotowanie do egzaminu maturalnego. 21% uczniów i uczennic za najważniejszą aktywność uznało zadbanie o swoje zdrowie, a 11% rozwój pasji i zainteresowań.

Samopoczucie maturzystów

Maturzyści z dobrym samopoczuciem? To możliwe! Większość uczniów i uczennic w Szkole w Chmurze oceniło swoje samopoczucie w minionym roku szkolnym pozytywnie. 45% osób określiło je, jako bardzo dobre, a 37% osób jako dobre. To wyjątkowe, szczególnie w świetle publikowanych ostatnio wyników badań dotyczących kondycji psychicznej młodzieży w Polsce. 1,6% uczestników badania zadeklarowało złe lub bardzo złe samopoczucie, a około 7% uznało je za zmienne lub nie wiedziało jak je określić.

Dane pochodzą z badania ankietowego przeprowadzonego wśród uczniów 4 klasy Liceum w Chmurze w dniach 30.06.- 4.07.2023r.

Chmurzanie podkreślali, że w Szkole w Chmurze mogli poczuć przyjemność z nauki oraz niższy poziom stresu. Dla wielu z nich był to czas zadbania o siebie, o to co ważne, odnalezienie równowagi, poczucia bezpieczeństwa i spokoju.

„Dziękuję, że stworzyliście miejskie w którym poczułam się wartościowa osobą i mogłam każdego dnia zasypiać bez stresu. Jestem niesamowicie wdzięczna i dumna, że byłam w takiej szkole”.

Dziękuję, że mogłam być Waszą uczennicą. Pokazaliście mi, że nauka może być faktycznie przyjemna a szkoła może być bezstresowa”.

Co robili maturzyści, czyli zarządzanie czasem w edukacji domowej

Nauka w systemie edukacji domowej wymaga samodzielnej organizacji swojego kształcenia oraz zarządzania czasem. Wszyscy absolwenci i absolwentki Chmury deklarują, że nauka w Szkole w Chmurze pozwoliła im na edukację w swoim tempie. Zdecydowanej większości z nich ta forma nauczania domowego uwolniła czas, dała poczucie wolności i swobody. Jak wykorzystali ją w minionym roku szkolnym?

Sport i aktywność artystyczna to dwa obszary często wskazywane przez Chmurzan i Chmurzanki. 84,9% z absolwentów Liceum w Chmurze zadeklarowało, że w minionym roku szkolnym podejmowali się własnej aktywności sportowej tj. pływanie, bieganie, rower. 31,2% poświęcało na to 1-2 godziny tygodniowo, a prawie 4% ponad 14 godzin tygodniowo. 

Uprawianie sportu w klubie sportowym lub sekcji podejmowało aż 32,3%. 

17,7% uczniów i uczennic brało udział w zorganizowanych zajęciach artystycznych, poświęcając na to najczęściej 1-2 godziny tygodniowo. Aż 64% badanych osób podejmowało własną aktywność artystyczną. Blisko 7% uczniów i uczennic poświęcała na to ponad 14 godzin tygodniowo.


Dołączyłam do studium teatralnego i na deskach profesjonalnego teatru zagrałam spektakl. Poza tym w zależności od tygodnia miałam od 10 do 20 godzin zajęć dodatkowych”.

Rozwijałem pasje”.

Poza sportem i aktywnością artystyczną tegoroczni maturzyści poświęcali czas na kontakt
z kulturą chodząc na wystawy, spektakle, do teatru czy kina. Spotykali się ze znajomymi. 94% uczniów w swoim tygodniu spędzało czas na spotkaniach z przyjaciółmi i znajomymi. Najczęściej poświęcając temu 3-5 godzin tygodniowo (33,3% badanych), 6-9 godzin w tygodniu (20,4% badanych).

¼ badanych Chmurzan zaangażowała się w działania społeczne i wolontariat.

Nauka w trybie edukacji domowej w Szkole w Chmurze pozwoliła uczniom i uczennicom na łączenie pasji i zainteresowań z realizacją obowiązku szkolnego. Zadeklarowało to 96,7% badanych i potwierdzają to ich wypowiedzi:

Dzięki szkole w chmurze byłam w stanie znaleźć siłę na naukę, znalezienie znajomych i rozwijanie swojej pasji. Jestem wam bardzo wdzięczna ♥️”

W kalendarzu części maturzystów Chmury znalazł się też czas na pierwsze zarobione pieniądze, pierwszą pracę zawodową, a nawet awanse zawodowe. Niektórzy założyli swoją działalność gospodarczą, jeszcze inni podjęli staże i praktyki w interesujących ich zawodowo obszarach. 

Połączenie pracy w zawodzie, który zacznę studiować od przyszłego roku z zaliczeniem wszystkich przedmiotów na bardzo dobre stopnie”.

Rozwinąłem biznes, dzięki któremu zarabiam bardzo dobre pieniądze”.

Edukacja domowa, a rozwój kompetencji

Nauka w edukacji domowej to czas nie tylko zdobywania wiedzy, ale także realizacji siebie w innych dziedzinach życia. Sprawdziliśmy, jak maturzyści oceniają rozwój swoich kompetencji XXI wieku. Zaliczyliśmy do nich: 

  • krytyczne myślenie 
  • kreatywność 
  • komunikacja
  • współpraca
  • porozumiewanie się w języku ojczystym 
  • porozumiewanie się w języku obcym 
  • umiejętne i krytyczne wykorzystywanie nowych technologii 
  • umiejętność uczenia się, rozumiana jako zdolnością konsekwentnego uczenia się, organizowania własnego procesu uczenia się, indywidualnie oraz w grupach, odpowiednio do własnych potrzeb
  • przedsiębiorczość, rozumiana jako zdolność do wcielania pomysłów w czyn. 

Kompetencje, które zdaniem uczniów i uczennic rozwinęli u siebie najbardziej w minionym roku edukacji domowej w Szkole w Chmurze to: 

  • umiejętność uczenia się 85,6% (67,4% – bardzo rozwinęła, 18,2% – średnio)
  • porozumiewanie się w języku obcym 85%  (56,1% – bardzo rozwinęło; 28,9 % średnio)  
  • kreatywność 81,3 % (47,1 % bardzo rozwinęło; 34,2% – średnio)  
  • przedsiębiorczość 80,1% (44,6 % bardzo rozwinęło; 35,5% – średnio) 
  • umiejętne i krytyczne wykorzystywanie nowych technologii 70,4 % 
  • porozumiewanie w języku ojczystym 69% 
  • komunikacja 82,9% 
  • krytyczne myślenie 76,5 % 
Dane pochodzą z badania ankietowego przeprowadzonego wśród  uczniów 4 klasy Liceum w Chmurze w dniach 30.06.- 4.07.2023r.

Rozwój kompetencji uczenia się potwierdzają także dane zebrane podczas wywiadów. Uczniowie i uczennice podkreślali, że w Szkole w Chmurze nauczyli się uczyć. Według nich kompetencja ta nie była wspomagana w poprzednich szkołach. Wielu z nich podkreślało, że poznali i sprawdzili metody oraz strategie nauki, znaleźli też sposoby, które pozwoliły im zwiększyć swoją efektywność i zadowolenie z nauki.

Uczniowie pytani o to, czego się w minionym roku nauczyli lub czego mieli okazję doświadczyć wskazywali m.in. na: 

  • samodyscyplinę
  • zarządzanie sobą  w czasie, planowanie
  • lepsze poznanie siebie 
  • znalezienie skutecznego dla siebie sposobu na naukę 
  • wolności w decydowaniu 
  • zdobycie kompetencji zawodowych, ukończenie kursów i szkoleń m.in. sztuka tatuażu, podstawa architektury, kursy przewodnicki
  • podjęcie (często pierwszej) pracy zawodowej.

Jak Chmurzanie czują się w Szkole w Chmurze?

Dla wielu ostatnia klasa Liceum w Chmurze była czasem, nie tylko nauki do egzaminów, ale także zadbania o swoje zdrowie i samopoczucie. 98,8% uczniów zadeklarowało, że w minionym roku szkolnym mogło zadbać o swoje zdrowie, z czego 74% osób w wysokim stopniu. Tylko 1% osób nie miała możliwości, by zadbać o siebie w obszarze zdrowia. Uczniowie i uczennice wskazują, że mogli ograniczyć stres, zadbać o odpowiednią ilość snu, podejmować regularną aktywność fizyczną, czy zdrowo się odżywiać. 90,4% maturzystów zadeklarowało, że nauka w Chmurze pozwoliła im zadbać o swoje zdrowie.

Uczniowie i uczennice swoje dbanie, a czasem i walkę o zdrowie, często widzą jako swój sukces. Są dumni z tego, co w minionym roku udało im się w tym obszarze osiągnąć.

„Zadbałam o zdrowie psychiczne, co było dla mnie priorytetem”.

„Jestem dumna z tego, ze udało mi się w końcu zadbać o swoje zdrowie psychiczne i skupić się na sobie, swoich celach”.

„Jestem dumna, ze wyszłam ze swoich problemów psychicznych na prostą. To zdecydowanie mój największy sukces”.

O marzeniach

Absolwenci Szkoły w Chmurze mają pomysł na siebie, na dalszą ścieżkę edukacyjną, naukową lub zawodową. Część z nich planuje studia w Polsce lub za granicą. Uczniowie po zakończeniu liceum w edukacji domowej deklaruje wybór innej drogi: rozpoczęcie lub kontynuowanie pracy zawodowej, zrobienie kursu specjalistycznego i rozpoczęcie pracy lub rozwój swojej pasji w działalność zawodową — zarobkową. 

Łączą ich – marzenia! Uczestnicy i uczestniczki wywiadów w zdecydowanej większości nie mieli problemów, aby podzielić się swoimi marzeniami. O czym głównie marzą absolwenci Liceum w Chmurze? O byciu szczęśliwymi! Niektórzy doprecyzowali ten stan jako możliwość realizacji celów i planów, szybkie przejście na emeryturę, spokojne życie w domu z psem i kotem, czy też podróże.

Sami mówią, że marzą o tym:

Żeby być szczęsliwą w życiu….po prostu:)”

Robić to co robię. Móc dobrze zarabiac i żyć z pasji, którą mam.” 

Usamodzielnić się i żyć na własny rachunek. Chce wszechstronnie rozwijać siebie” 

Możliwość podróżowania bez ograniczeń”

Opublikowanie książki” 

W wypowiedziach słychać było pewność siebie i wiarę w to, że te marzenia są w zasięgu ręki. Że mogą się rozwijać, mogą realizować siebie, swoje pomysły. Mówili o marzeniach jako realnych do spełnienia, przez co przemawia też dużo sprawczości jaką mają nad swoim życiem lub do której chcą dążyć.

Miniony rok szkolny dla absolwentów i absolwentek Liceum w Chmurze to czas wszechstronnego rozwoju. Dla części to rozwój osobisty, rozwój pasji, rozwój zawodowy. To zadbanie o siebie. To określanie dalszych planów i odważne marzenia zamieniane w cele. To znacznie więcej niż procenty z egzaminu maturalnego.


Cytowane wypowiedzi uczniów i uczennic pochodzą z badania ankietowego oraz wywiadów przeprowadzonych wśród uczniów 4 klasy Liceum w Chmurze w dniach 30.06.- 4.07.2023r.


Opublikowano

w

przez

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *