Rok szkolny 2023/2024 oficjalnie rozpoczęty!

Punktualnie o 12.00 w biurze szkoły, przy ul. Powązkowskiej 44C wszystkich uczniów, uczennice i rodziców powitali Basia i Mariusz. W biurze było około 40 osób, a w mediach społecznościowych padały nowe rekordy! Dzięki, że tak licznie przyszliście. Relację ze spotkania można było oglądać na żywo na Facebooku i Instagramie. Kto nie zdążył obejrzeć, może ją zobaczyć TU.

Od 12.00 do 12.30 mogliśmy posłuchać słów na dobry początek od Basi Jędrusiak i Mariusza Truszkowskiego. Jak zwykle podzielili się swoją dobrą energią i pozytywnym nastawieniem.

Oto cytaty z wypowiedzi Basi i Mariusza, które padły podczas tego spotkania:

Nie czekajcie aż szkoła coś zaproponuje, zaoferuje, poda, poleci, zarekomenduje. Chociaż chcemy się dalej rozwijać, to naszą podstawową wartością, jaką możemy wam dać, jest wolność do korzystania z waszego życia w taki sposób, w jaki tego pragniecie i wierzymy, że to potraficie, nieważne czy jesteście w czwartej klasie szkoły podstawowej czy kończycie liceum.

Czasami słyszę, że można uciec do Chmury”, jednak jak się nad tym zastanawiam to przypomina mi się rozróżnienie na dwa rodzaje ucieczki:  „od czegoś” i  „do czegoś”. Być może od czegoś uciekniemy (…) natomiast dla mnie zabawa zaczyna się dopiero wtedy gdy mamy spokój i pożegnaliśmy to, co w jakiś sposób nam nie służyło. W tym momencie mamy czystą kartę: nasza edukacja jest czystą kartą, nasze życie jest czystą kartą – sami możemy ją zapisać i wtedy pojawia się pytanie: czym chcemy ją zapisywać, czym chcemy wypełnić nasze życie, jaka jest nasza intencja, co chcielibyśmy by wydarzyło się w naszym życiu.

Skupmy się na bogactwie tego, czego chcemy doświadczać, w opozycji do tego, czego nie chcemy i zostawmy to za sobą. Pozytywnie skupmy się na tym, jak chcemy aby nasz nowy rok szkolny w Chmurze wyglądał.

Nie ma znaczenia jaki jest wasz pierwszy dzień w Chmurze, ważne z czym będziecie kończyć tę edukację i jak będzie wyglądało wasze życie.  Dobrze jest mieć obrany kierunek i wiedzieć na czym wam zależy, bądźmy jednak wyrozumiali wiedząc, że będzie to proces i nie dotrzemy tam błyskawicznie. Nie spoczywajcie na laurach ale bierzcie w swoje ręce stery swojego życia dlatego, że macie bardzo dużo możliwości i to zupełnie niezależnie od Chmury.

Jesteśmy dla siebie dobrymi kompanami i wsparciem. Cieszę się, że jesteśmy razem, ale nie polegajcie tylko na tej szkole, wasze życie to, coś znacznie więcej! Zachęcamy byście mogli skupić się na byciu w  „tu i teraz” i jednocześnie byciu w dążeniu do czegoś, co może być pełniejsze i piękniejsze!

Po krótkiej przerwie do Basi i Mariusza dołączyły Natalia oraz Aneta – wicedyrektorki Szkoły w Chmurze, których zadaniem było odpowiadanie na wasze pytania. Pytania mogły zadawać zarówno osoby, które były w biurze, jak i te, które oglądały relacje w mediach społecznościowych.

Były pytania o platformę, egzaminy, konsultacje z nauczycielami, na które odpowiadała Natalia i Aneta. Padły także pytania o studniówkę czy organizowanie wycieczek i tu wszyscy odpowiadający na pytania zachęcali, do tego, aby w takich inicjatywach nie czekać na zorganizowanie czegoś, ale skrzykiwanie się i wspólną pracę nad rozwijaniem inicjatywy, pomysłu wycieczki czy nawet studniówki.

Po serii pytań i krótkiej przerwie można było połączyć się na webinar o sile i mocy wspólnoty, który poprowadził Przemek Staroń.

Przemek Staroń opowiedział o budowaniu wspólnot, jako o tym, czego teraz najbardziej potrzebujemy. Pandemia, wojna w Ukrainie, niemożność tak częstego i intensywnego kontaktu, jakiego byśmy chcieli – to wszystko sprawiło i nadal sprawia, że nasze więzy wspólnotowe są rozluźnione. Bardzo potrzeba nam budowania wartościowych relacji, wspierania się, wzajemnego inspirowania i trzymania się za ręce. Mówił:

Przypomnijcie sobie Harrego Pottera czy Władcę Pierścieni? Bez swoich drużyn, przyjaciół i bliskich niewiele by zdziałali. Czasem zapominamy albo nie doceniamy tego, jaką moc ma wspólnota. W końcu, jak mawiała Margaret Mead: Nie wątp nigdy, że mała grupa troskliwych ludzi mogłaby zmienić świat. Przemek opowie nam o tym, jak ważne jest to, aby działać razem i tworzyć piękną wspólnotę zbudowaną na ważnych wartościach.