Jak to się zaczęło?
Szkoła w Chmurze jest otwarta na inicjatywy uczniów i ich rodziców. I tak też było z powstaniem szkolnej gazetki. Edukacja domowa sprawia, że uczniowie mają więcej czasu, który mogą poświęcić na rozwijanie swoich pasji. Najprawdopodobniej właśnie dlatego w lutym 2022 roku po raz pierwszy pojawił się pomysł na zorganizowanie redakcji i wydawanie szkolnej gazetki w Liceum w Chmurze. Gdy pomysł przeszedł do realizacji i byli poszukiwani licealiści do współtworzenia redakcji, na taki sam pomysł wpadli uczniowie szkoły podstawowej, którzy należeli do Rady Uczniów. Opiekunowie inkubatora inicjatyw zaprosili do połączenia sił i współpracy zarówno uczniów szkoły podstawowej, jak i liceum. Tak powstała redakcja szkolnej gazety, którą tworzą uczniowie od 6 klasy szkoły podstawowej do 4 klasy liceum.
Dlaczego „Z głową w Chmurze”
Chętni do stworzenia gazetki uczniowie na początku, bardzo roboczo, spotykali się z jedną z chmurowych mam, która postanowiła podzielić się z nimi swoim redakcyjnym doświadczeniem. Na początku ustalany był plan działania. Jednym z ważniejszych było podjęcie decyzji o tym, jaki tytuł powinna mieć gazetka. Zespół redakcyjny podczas jednego z zebrań postanowił ogłosić konkurs na Facebooku społeczności Szkoły w Chmurze. I tak też się stało. Propozycji było bardzo dużo i wybór był wyjątkowo trudny. Proces wyboru nazwy w efekcie wyglądał tak, że najpierw każdy z redaktorów miał wybrać trzy tytuły, które najbardziej przypadły mu do gustu. Potem na spotkaniu zostały spisane wszystkie wybrane w ten sposób propozycje. Następnie zapisane zostały wszystkie, te, które pojawiały się najczęściej. W taki sposób, spośród około 60. pomysłów na tytuł, zostało 5. Aby zachować, jak największy dystans redakcja postanowiła ostateczną decyzję oddać Radzie Uczniów. Podczas jednego ze swoich spotkań uczniowie należący do Radu Uczniów zagłosowali na 5 propozycji i tym samym zwycięzcą został tytuł „Z głową w Chmurze”. Jego autorką jest Gabi Fornal, która w tym roku szkolnym zdała maturę i została absolwentką Liceum w Chmurze. Nagrodą dla zwycięzcy był dzień spędzony w Szkole w Chmurze i spotkanie z dyrektorką szkoły Basią Jędrusiak oraz zespołem chmury. Relację z tego spotkanie znajdziecie na łamach „Z głowa w Chmurze”.
Kim są redaktorzy „Z głową w Chmurze”
Członkowie redakcji „Z głową w Chmurze” to uczniowie Szkoły w Chmurze i Liceum w Chmurze. Wśród członków zespołu są uczniowie od 6 klasy szkoły podstawowej do 4 klasy liceum. Staramy się nie stawiać barier, natomiast potrzebujemy do współpracy osób, które mają najwięcej samodzielności, lepszy warsztat pisarski czy artystyczny.
Spotkania redakcyjne nie są lekcjami, kursem pisania czy szkoleniem. Nie są na nim oceniane teksty, które piszą uczniowie. Redakcję tworzą zdyscyplinowani i zmotywowani uczniowie, którzy czerpią przyjemność z pisania czy rysowania. To utalentowani i odnoszący sukcesy także poza redakcją młodzi ludzie.
Jak wygląda przygotowywanie każdego numeru?
Redakcja ma cotygodniowe spotkania online. Online ponieważ członkowie redakcji mieszkają w różnych miastach Polski. Na spotkaniu każdy redaktor opowiada, co udało mu się zrobić w danym tygodniu i jakie ma pomysły na kolejny numer. Redaktorzy uważają, że po spotkaniu czują większą motywację do działania, ponieważ bardzo się wzajemnie wspierają i uzupełniają, a czasami łączą siły i pracują wspólnie.
Na pierwszym spotkaniu w miesiącu ustalamy ostateczną datę odsyłania tekstów do nowego numeru. Redaktorzy pracują na tablicach Trello, dzięki którym na bieżąco widzą postępy prac wszystkich członków redakcji. To także motywuje ich do pracy. Po przesłaniu tekstu, sprawdzamy czy ma wszystkie elementy, których wymaga skład. Jeśli wszystko jest, jak trzeba tekst przesyłamy przez a tablicę korektorską w Trello do korekty. Dziewczyny zajmujące się korektą poprawiają tekst i tak przygotowany artykuł trafia do składu.
Po złożeniu wszystkich artykułów pdf trafia do sprawdzenia przez wszystkich redaktorów w komunikatorze Messenger, tam zespół komunikuje się na co dzień. Po poprawieniu błędów wyłapanych przez redaktorów gotowy pdf wysyłamy do Kasi z zespołu IT Szkoły w Chmurze z prośbą o dodanie go na stronę www.szkolawchmurze.org/gazeta.
Informujemy o nowym numerze na mediach społecznościowych i zaczynamy pracę nad kolejnym numerem. „Z głową w Chmurze” to miesięcznik, więc nie mamy chwili wytchnienia.
Kto może dołączyć do redakcji?
Do redakcji „Z głową w Chmurze” może dołączyć każdy uczeń należący do naszej szkolnej społeczności od klasy VI wzwyż. Uczniowie dołączający do redakcji muszą być samodzielni, ponieważ redakcja wymaga jej naprawdę dużo. Redaktorzy oczywiście wzajemnie się wspierają, ale bardzo dużo pracy to indywidualna sprawa każdego członka zespołu. Osoby dołączające do redakcji muszą się także liczyć z tym, że zwłaszcza na początku ich teksty będą mogły być odsyłane do uzupełnienia o jakieś informacje, śródtytuły czy poprawienia zapisu. Każdy tekst jest czytany i zostaną w nim poprawione przecinki, literówki, a czasami także szyk zdania czy błędy stylistyczne. Trzeba mieć otwartość na takie poprawki oraz chęć rozwijania swoich umiejętności pisania na podstawie korekty.
I to działa. Osoby, które są w redakcji od dłuższego czasu za każdym razem przesyłają bardziej dopracowany tekst.
W tej chwili kandydatów do dołączenia do redakcji prosimy o przygotowanie artykułu (na wybrany przez siebie temat) i informację, jak często mogą przesyłać teksty oraz na jakie tematy zamierzają pisać.
Jakie są plany redakcyjne?
Redakcja ma w planach wydawanie gazety także w formie drukowanej dla prenumeratorów. Chcemy także stworzyć dodatkowe wydanie „Z głową w Chmurze. Junior” dla młodszych uczniów, z treściami, które będą dla nich bardziej przyjazne, dopasowane do wieku i pomagały w rozwijaniu się. Chcemy, aby w wydanie dla juniorów było także pełne zagadek, łamigłówek i rebusów. W naszym założeniu każdy numer ma być przygotowany i prowadzony przez innego redaktora gazety „Z głową w Chmurze”. Być może to da nam także możliwość zaproszenia do współpracy także młodsze roczniki uczniów Szkoły w Chmurze.
No i oczywiście naszym niezmiennym planem jest dalsze, comiesięczne wydawanie „Z głową w Chmurze”, które jak dotąd udaje nam się publikować miedzy 10 a 15 dniem każdego miesiąca.
Zapraszamy do lektury!
Dodaj komentarz