Podczas wydarzeń odwiedziliśmy lokalne centra kultury, a także wzięliśmy udział w piknikach z ogniskiem i gawędą dyrektora lub dyrektorki, warsztatach, wycieczkach edukacyjnych oraz wspólnym gotowaniu.
„Jesienne wędrówki Chmury” dobiegły końca, ale jednocześnie zapoczątkowały nowe, cykliczne spotkania dla naszych uczniów i rodziców.
Poniżej relacje z wydarzeń w każdym mieście:
Szczecin
Pierwsze spotkanie zorganizowaliśmy wraz z grupą uczniów i uczennic ze Szczecina, którzy stworzyli komitet powitalny. Rozdawali bransoletki i naklejki z imieniem. Mieliśmy wspaniały czas rozmów, wymiany doświadczeń oraz integracji. 🙂
Podczas drugiego spotkania, wspólnie robiliśmy pizzę w Domu Skandynawskim i świetnie się przy tym bawiliśmy.

Trzecie spotkanie miało charakter wycieczki edukacyjnej z ciekawymi historiami o Szczecinie w tle. Dzięki pięknej pogodzie odbyliśmy również kilkukilometrowy spacer.
Na czwartym spotkaniu rozpoczęliśmy cykl cotygodniowych spotkań grupy teatralnej w Pałacu Młodzieży w Szczecinie. Podczas zajęć zgłębiamy tajniki teatru i pedagogiki. Regularnie angażujemy się i integrujemy, a także poszukujemy inspiracji i pomysłów na dalszy rozwój naszych talentów.
W ramach piątego spotkania w Szczecinie zorganizowaliśmy warsztaty plastyczno-sensoryczne „self-made szaleństwo świąteczne”. Samodzielnie tworzyliśmy piękne świeczki i mydełka, a w powietrzu unosił się wyjątkowy zapach kompozycji naturalnych olejków eterycznych.
Olsztyn
Pierwsze spotkanie mieliśmy w Ogrodzie Jordanowskim, przyciągnęliśmy dzieci, młodzież i dorosłych z Warmii i Mazur. Tworzyliśmy łapacze snów i tzw. slimy oraz wzięliśmy udział w warsztatach florystycznych. Integrowaliśmy się i zawieraliśmy nowe znajomości we wspaniałej atmosferze śmiechu i rozmów. 🙂

Na naszym drugim spotkaniu wspólnie gotowaliśmy halloweenowe przysmaki w Kuźni społecznej. Przyrządziliśmy tarty w kształcie dyni oraz ciastka, które wyglądały jak paluchy czarownic i ich miotły.
Gorzów Wielkopolski
17 października wzięliśmy udział w warsztatach kulinarnych dla rodzin w pracowni Let’ Cook w Gorzowie. Wspólnie zrobiliśmy i spróbowaliśmy zdrowszej wersji KFC, american chicken wings. 🙂

Ostrołęka
Na pierwszym spotkaniu wzięliśmy udział we wspaniałej integracji podczas w pikniku, ogniska oraz warsztatów kolektywnego pisania piosenek. 🙂
Podczas drugiego spotkania odwiedziliśmy Muzeum Kultury Kurpiowskiej i wzięliśmy udział w warsztatach wycinanek kurpiowskich, a przy okazji lepiej poznaliśmy kulturę naszego regionu.
Tarnobrzeg
Pierwsze spotkanie w Tarnobrzegu przyniosło nam więcej niespodzianek niż moglibyśmy się spodziewać. Kto by pomyślał, że kiszone rzodkiewki i dzikie rośliny mogą wzbudzić tyle emocji? Gra terenowa, zabawa integracyjna speed friending i bingo dostarczyły nam sporo adrenaliny, a warsztaty komponowania jesiennych bukietów, podczas których komponowaliśmy cuda z liści i gałązek, były strzałem w dziesiątkę. Tworzyliśmy również kule kąpielowe, pachnące, relaksujące i wręcz uzależniające! Robiliśmy ponadto zakładki do książek, świece woskowe, mydełka, koraliki, rysunki oraz wytwory ceramiczne z gliny. Podczas ogniska graliśmy i śpiewaliśmy, zadbaliśmy o atmosferę pełną ciepła i przyjaźni, jak przystało na spotkanie w jesiennym klimacie. Kolejne spotkania były wspaniałą okazją do wspólnego gotowania, wizyty w centrum kultury oraz do zwiedzania Zamku Tarnowskich.

Kutno
Pierwsze spotkanie uczciliśmy ogniskiem, podczas którego integrowaliśmy się, wzięliśmy udział w rozmaitych warsztatach, graliśmy zarówno w gry, jak i na instrumentach.


Drugie spotkanie w Kutnie zorganizowaliśmy w malowniczo położonym Domu Kultury. Starsza grupa wzięła udział w prelekcji o Holocauście, natomiast młodsza zdobiła torby na warsztatach. Uczniowie i rodzice z okolicy mają ogromną i zaraźliwą chęć tworzenia i budowania lokalnej wspólnoty, do tego stopnia, że, aby wziąć udział w wydarzeniach organizowanych w innych miastach, planują wynająć autokar, aby wszyscy mogli na nie dotrzeć i w nich uczestniczyć.
Lublin
Podczas pierwszego spotkania wspólnie robiliśmy smaczne pierogi. Każdy uczestnik dał wyraz swojej kreatywności, która, jak się okazało, nie zna granic, a po chwili ugniatania, krojenia i mieszania powstały najróżniejsze pierogowe twory: koty, czaszki, ośmiornice, duchy, kule mocy, a także, aby tradycji stało się zadość, klasyczne pierożki. Co ciekawe, do wspólnego gotowania, zaprosiliśmy również inne osoby, które odwiedzały Po prostu Fajne Miejsce. Po wspólnej degustacji graliśmy w gry, rozmawialiśmy i kontynuowaliśmy integrację. 🙂

Na drugim spotkaniu poszliśmy na wycieczkę edukacyjną do Ogrodu Botanicznego UMCS w Lublinie. Przyszli na nią nasi młodsi uczniowie z rodzicami, a także licealiści. Podziwialiśmy piękne drzewa i krzewy w jesiennej odsłonie, a podczas spaceru z przewodnikiem nauczyliśmy się rozpoznawać wiele gatunków roślin, odkryliśmy jednocześnie sporo ich sekretów. Zwiedziliśmy szklarnię, przenosząc się do tajemniczego świata dżungli. Wzięliśmy udział w warsztatach dendrologicznych, podczas których samodzielnie wykonaliśmy zielniki

W Lublinie zorganizowaliśmy niesamowicie odprężające warsztaty tworzenia świec sojowych i parafinowych, podczas których zanurzyliśmy się w prawdziwym królestwie jesiennych zapachów. Mieliśmy czas na rozmowy, ciekawe pytania, wspólną naukę i prace ręczne. 🙂
Wrocław
Podczas pierwszego spotkania z cyklu „Jesienne wędrówki Chmury” zorganizowaliśmy ognisko w Lesie Osobowickim we Wrocławiu, które przyciągnęło bardzo liczną grupę Chmurzan z okolic, zarówno uczniów z rodzicami, jak i pracowników. Pogoda dopisała, a sceneria była piękna. Świetnie się bawiliśmy: wzięliśmy udział w grze terenowej, zdobiliśmy jesienne torby, robiliśmy ręcznie kolorową biżuterię oraz wycinaliśmy i dekorowaliśmy dyniowe lampiony. Stół dosłownie uginał się od obfitości smacznych przekąsek, a ogień przyjemnie trzaskał, aż do późnych godzin wieczornych.

Drugie wrocławskie spotkanie to wycieczka na Farmę Dyń. W tym klimatycznym miejscu pełnym tematycznych rekwizytów, wiejskiej scenerii i przyjaznych zwierząt, mogliśmy oglądać różne gatunki i wielkości dyń. Wśród atrakcji, z których chętnie korzystaliśmy były: labirynt ze słomy, słomiane baloty, snopki, ścianki farmerskie, tor wyścigowy dla kaczek i słomiany tor rowerowy. Świetnie się bawiliśmy. Przeciągaliśmy linę, rzucaliśmy pierścieniem i lassem, strzelaliśmy z procy, graliśmy w drewniane kółko i krzyżyk, cornhole i dyniowe kręgle oraz skakaliśmy na trampolinach. Bardzo podobały nam się zwierzęta ze słomy, dom z dyni, wiejski pick up, wóz drabiniasty, zabytkowe rowery i huśtawka otulona słomą, a także basen z kukurydzą. To był dzień pełen wrażeń. 🙂

„Poznajemy historię naszego miasta” – pod tym hasłem spotkaliśmy się przy Muzeum Archeologicznym we Wrocławiu Poszliśmy na spacer, aby poznać miejsca, w których 300 lat temu, zbudowano potężne fortyfikacje – mury obronne, baszty, bastiony, fosy oraz bramy miasta. W wyniku rozmaitych wydarzeń historycznych, zostały całkowicie zniszczone. Mogliśmy jednak zobaczyć jak wyglądały i jak były rozmieszczone, dzięki modelom wykonanych w technice 3D. Dowiedzieliśmy się ponadto, że komputer może być idealnym narzędziem do tworzenia cyfrowych rekonstrukcji obiektów historycznych. Materiały do spaceru przygotował nasz nauczyciel Eugeniusz Gronostaj.
Dodaj komentarz