Podsumowanie najważniejszych wydarzeń roku 2023 w Szkole w Chmurze

Styczeń

Rok kalendarzowy rozpoczął się od wielkiego wydarzenia – otworzyliśmy Centrum Spotkań w Warszawie. Teraz, po roku możemy powiedzieć, że jest miejscem, które sprzyja spotykaniu się, wspólnemu spędzaniu czasu i rozwijaniu pasji. Organizowaliśmy wiele warsztatów: wspólne oglądanie filmów, przygotowania do egzaminów, graliśmy w planszówki, ćwiczyliśmy jogę, uczyliśmy się rękodzieła oraz spotykaliśmy się z różnymi specjalistami. Powodów, aby się spotkać było całe mnóstwo. 

Tym, którzy nie odwiedzili Centrum Spotkań, przypominamy adres: Atrium Reduta, al. Jerozolimskie 148 w Warszawie. Czynne jest od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-17:00.

Po raz pierwszy zorganizowaliśmy obóz liderski. Przez pięć dni skupialiśmy się na wewnętrznym rozwoju i szukaliśmy odpowiedzi na to, kim jest i jaki powinien być przywódca. Jesteście ciekawi, jak wyglądał nasz wyjazd! Zobaczcie film, który w całości nagrali i zmontowali uczestnicy 🙂

Luty

Nasi uczniowie Tymek i Laura oraz Ania, Chmurowa mama, byli gośćmi programu „Warszawski Dzień” TVP Warszawa i opowiedzieli o tym, dlaczego wybrali Szkołę w Chmurze, jak można funkcjonować bez planu lekcji, co zyskali dzięki zmianie trybu edukacji na domową? W audycji udział wzięli również dyrektorka Barbara Jędrusiak i założyciel szkoły Mariusz Truszkowski. Opowiedzieli o idei Szkoły w Chmurze. – U podstaw założenia szkoły była myśl, aby każdy w Polsce mógł mieć dostęp do jak najlepszej edukacji – mówił Mariusz Truszkowski.

Marzec

Agnieszka Filipiak, uczennica Szkoły w Chmurze, opowiada w Onet.pl o tym, jak edukacja domowa zmienia realnie życie uczniów z małych miejscowości. Przez kilka lat wstawała o czwartej rano, szła na przystanek autobusowy pięć kilometrów, a w szkole była jako pierwsza przed wszystkimi pracownikami. Dojazdy i powroty ze szkoły zajmowały jej codziennie aż cztery godziny. Życie 17-letniej Agnieszki zmieniło się, kiedy przeszła do Szkoły w Chmurze. To historia o tym, jak edukacja domowa zmienia życie tych, którzy borykają się z wykluczeniem komunikacyjnym. Zobaczcie sami 🙂

Kwiecień

Razem z maturzystami i ósmoklasistami zhakowaliśmy egzaminy. Spotkaliśmy się podczas warsztatów w Krakowie, Gdańsku, Warszawie i Wrocławiu. Do projektu „Zhakuj Egzaminy z Chmurzą” zaprosiliśmy znanych edukatorów, którzy mają wyjątkowe podejście do nauki.  Podczas spotkań nasi uczniowie i uczennice mieli okazję uporządkować swoją wiedzę o czekających ich egzaminach. Dowiedzieli się, jakie obowiązują wymagania, jak wygląda formularz, który będą wypełniać, i jak podzielony jest arkusz. Wspólnie stworzyliśmy listy strategicznych działań, które pomogły im bardziej świadomie i z mniejszym poczuciem niepokoju przystąpić do edukacyjnego wyzwania.

Natalia Minczanowska, wicedyrektorka Szkoły w Chmurze, wystąpiła na seminarium naukowym „Edukacja domowa  –  ciągłość i zmiana” organizowanym przez Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Opowiadała o tym, jak w Szkole w Chmurze patrzymy na odpowiedzialność ucznia, rodzica i szkoły, bo jest ona jedną z kluczowych aspektów wizji naszej edukacji

Maj

Maj upłynął pod znakiem egzaminów maturalnych oraz ósmoklasisty. Do pierwszej w historii matury w Szkole w Chmurze przystąpiło aż 720 maturzystów i był to największy egzamin maturalny w Polsce.  Do egzaminu ósmoklasisty przystąpiło 1498  Chmurzan. Egzaminy maturalne odbywały się w salach w Centrum Konferencyjnym Legii Warszawa a óśmoklasisty zarówno na Stadionie Legii oraz w hali EXpo, zgodnie ze standardami przyjętymi przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. To było spektakularne edukacyjne wydarzenie.

Nasz szkolny miesięcznik „Z głową w Chmurze” skończył dwa lata! Uczniowie i uczennice szkoły podstawowej i liceum przygotowują ciekawe materiały o wydarzeniach szkolnych, ale i nie tylko. Redaktorki i redaktorzy spotykają się zdalnie co tydzień i pracują jak prawdziwa, dorosła redakcja. Prezentują wyniki swojej całotygodniowej pracy i dzielą się pomysłami na treści kolejnego numeru.

Czerwiec

Wystartował nasz szkolny blog. To miejsce dla Chmurzan i rodziców, ale też osób spoza naszej społeczności, w którym staramy się mówić o najważniejszych wydarzeniach, a także zamieszczamy informacje o edukacji domowej. Wiemy,  jak istotne są początki zupełnie nowej formy edukacji i procesu  odszkolniania. Chcemy w tym pomagać!

Mariusz Truszkowski wystąpił w Onet Rano i opowiedział dziennikarce Beacie Tadli o edukacji domowej, idei i funkcjonowaniu Szkoły w Chmurze. To była rozmowa zarówno o blaskach edukacji domowej, ale i jej cieniach, bo temat dotyczył finansów i problemów związanych z obniżoną subwencją.

Uczestniczyliśmy w konferencji organizowanej przez Fundację Edukacji Domowej zatytułowanej „Wolność, przyszłość, doświadczenie” i rozmawialiśmy wyzwaniach współczesnej edukacji. Hasła, które najczęściej pojawiały się podczas rozmów i najbardziej wybrzmiały to dialog, zaufanie, autonomia, zmiana i rozwój.

Lipiec

Braliśmy udział w Slot Art Festival, festiwalu kultury alternatywnej w Lubiążu na Dolnym Śląsku. W niezwykłej scenerii pałacu, który kiedyś był Opactwem Cystersów, spędziliśmy czas na biwakowaniu, korzystaliśmy z warsztatów, wykładów i koncertów, a także zdobywaliśmy doświadczenia we wspólnej pracy. Podczas wydarzenia Barbara Jędrusiak uczestniczyła w panelu dyskusyjnym dotyczącym edukacji alternatywnej. Było to wyjątkowe spotkanie, które pokazało nam, jak wiele łączy, a czasem dzieli nas w temacie szkolnictwa.

Sierpień

Wystartowaliśmy z podcastem Szkoły w Chmurze. Barbara Jędrusiak, dyrektorka Szkoły w Chmurze, opowiedziała  o idei jaka przyświecała w jej tworzeniu, mówiła też o kryzysach i sprawach trudnych. Opowiadała o problemach związanych z postawą polityków, zwłaszcza z Ministerstwa Edukacji, o braku dialogu, kontrolach z kuratorium. Otwarcie mówiła o tym, że obniżona subwencja na edukację domowej, wpłynęła na działanie i finanse. W pierwszym podcaście Barbara Jędrusiak opowiadała również o idei powstawania szkół lokalnych i głębokiej wierze, że w całej Polsce powstaną nowe miejsca Szkoły w Chmurze.

Liceum w Chmurze zostało Szkołą Partnerską Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach  Nasi licealiści mogą rekrutować się do prowadzonych przez ŚUM projektów kierowanych do uczniów szkół średnich. Nowe możliwości otwierają się przed Chmurzanami i Chmurzankami, szczególnie zainteresowanymi medycyną i dziedzinami pokrewnymi.

W ramach projektu „Młodzi w biznesie” uczennice i uczniowie Szkoły w Chmury odwiedzili warszawską siedzibę międzynarodowego przedsiębiorstwa Glovo. Mieli okazję poznać pracowników i usłyszeć ich historie. Dowiedzieli się, jak zaplanować swoją ścieżkę kariery, wykorzystując mocne strony, zainteresowania i pasje. To było doradztwo zawodowe w praktyce. Zobaczcie sami!

Wrzesień

1 września rozpoczął się nowy rok szkolny. Do siedziby Szkoły w Chmurze zaprosiliśmy uczniów i uczennice oraz rodziców. Barbara Jędrusiak, dyrektorka Szkoły oraz Mariusz Truszkowski, założyciel uroczyście rozpoczęli nowy rok szkolny. Zdalnie i stacjonarnie w tej uroczystości uczestniczyło prawie sześć tysięcy uczniów, a relację z tego wydarzenia obejrzało ponad pięćdziesiąt tysięcy osób.

Cały wrzesień upływał pod znakiem festiwalu. Spotkaliśmy się w Warszawie, Katowicach, Poznaniu, ale i w mniejszych miastach. Z uśmiechem rozpoczęliśmy nowy rok szkolny i było to istne świętowanie w naszej Chmurowej społeczności.

Ewelina Kowalska wystąpiła na konferencji „In You… Zainspiruj się sobą!”. Spotkanie zorganizowała Martyna Kapusta, a jego partnerem była fundacja Girls Future Ready, organizacja non-profit wspierająca nastolatki i studentki z Europy Środkowo-Wschodniej w pokonywaniu globalnych wyzwań i przygotowaniach do międzynarodowej kariery.
Ewelina wygłosiła prelekcję „Samoświadomość jako pierwszy krok do budowania pewności siebie” i opowiedziała swoją historię związaną ze Szkołą w Chmurze. Mówiła o tym, jak praca na mocnych stronach daje satysfakcje i przyczynia się do odniesienia sukcesu. Ewelina pracuje w Szkole w Chmurze jako coachka, prowadzi warsztaty i podcast.

Październik

Otwarcie Centrum Robotyki Szkoły w Chmurze

Otworzyliśmy innowacyjne Centrum Robotyki w Warszawie, miejsce rozwoju kompetencji cyfrowych uczniów i uczennic. To największe laboratorium tego typu w Polsce. Jak mówił podczas otwarcia założyciel Szkoły w Chmurze to miejsce, gdzie nauka staje się zabawą, a zabawą nauką.
W Centrum Robotyki znajduje się ponad 300 różnych produktów, m.in: robot kolaboracyjny ABB i 10 robotów programowalnych, 2 drukarki 3D ze stacjami post druk, ploter laserowy, mikroskopy, dwie kamery foto-video. Kilkanaście zestawów do nauki programowania edu sense oraz zestawów lego Mindstorms.
Centrum Robotyki Szkoły w Chmurze znajduje się w Atrium Reduta w Warszawie przy al. Jerozolimskich 148 a nasze uczennic i nasi uczniowie mogą  korzystać od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00.

Listopad

To był miesiąc nagród:
Otrzymaliśmy prestiżową nagrodę Deloitte Fast 50 CE Impact Stars. Oficjalnie  zostaliśmy uznani jedną z najszybciej rozwijających swój pozytywny wpływ organizacji w naszej części Europy.

Zwyciężyliśmy w konkursie „Szkoła Równych Szans” w plebiscycie Nowej Ery. To wyróżnienie, które potwierdza zaangażowanie w tworzenie środowiska edukacyjnego, gdzie każdy uczeń ma równy dostęp do nauki i wsparcia.

Razem z Amnesty International, SOS dla Edukacji, Fundacją Edukacji Domowej, Do!pamina Lab i Frontem Uczniowskim zorganizowaliśmy akcję „Posprzątajmy w Edukacji!”.  13 listopada, poszliśmy pod budynek Ministerstwa Edukacji i Nauki i symbolicznie wymietliśmy złe pomysły, aby zrobić miejsce na te nowe. Jakie są nasze postulaty? Marzymy o szkole wszechstronnego rozwoju tworzonej ze stroną społeczną. Szkole, w której  prawa człowieka będą respektowane a także  jako miejsce swobodnego uczenia (się) a nie nauczania. Chcemy też szkoły równego finansowania.

Edyta Drozdowska przeprowadziła wywiad z Martą Mikołajczak, psychologiem i interwentką kryzysową, która w Szkole w Chmurze koordynuje zespołem psychologów. Rozmowa ukazała się w Newsweek Psychologia. – W Szkole w Chmurze psychologowie przeprowadzają około dziesięciu interwencji kryzysowych miesięcznie, w tym dwie ratujące życie na tydzień – mówi podczas rozmowy Chmurowa psycholog.

Grudzień

Barbara Jędrusiak wystąpiła jako prelegentka na konferencji we Wrocławiu „Nie musimy chodzić do szkoły, a to dopiero początek”. Było to wydarzenie skierowane do rodziców,  podczas którego można było uzyskać informacje o edukacji domowej. 

Dzięki pomysłowi i koordynacji jednej z naszych nauczycielek, 40-osobowa ekipa pracowników i pracowniczek Szkoły w Chmurze z całej Polski przygotowała dedykowaną pomoc w ramach akcji Szlachetna Paczka. Pomoc trafiła do 5-osobowej rodziny pani Barbary.

Przeprowadziliśmy próbny egzamin maturalny na podstawie arkuszy Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Ponad dwa tysiące maturzystek i maturzystów sprawdzało swoją wiedzę i przygotowanie do egzaminu. Prace sprawdzali nasi Chmurowi nauczyciele i nauczycielki.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *