Obowiązki w edukacji domowej

Edukacja domowa – jak zacząć?

Przygodę z edukacją domową najlepiej rozpocząć od dogłębnego zdobycia wiedzy na jej temat. Po uświadomieniu sobie, że wraz z przejściem na edukację domową obowiązek nauki przechodzi na rodzinę, dobrze jest przeanalizować swoją sytuację. Nie każdy będzie mógł lub chciał zostawiać dziecko samo w domu na czas wyjścia na 8 czy 10 godzin do pracy. Nie każdy będzie miał możliwość zapewnienia na ten czas dziecku zajęć dodatkowych czy opieki. Tu oczywiście kluczowy jest wiek dziecka. Dzieci w wieku wczesnoszkolnym mogą nie wiedzieć, jak uczyć się samodzielnie i będą potrzebowały więcej zaangażowania ze strony rodzica niż uczniowie, którzy już potrafią czytać, liczyć i w bezpieczny sposób korzystać z internetu.

Każda rodzina ma swoje indywidualne podejście do nauki i bycia razem. Edukacja domowa świetnie sprawdza się w rodzinach, które bardzo często podróżują, mają mnóstwo zajęć dodatkowych czy trudną sytuację komunikacyjną. To także doskonałe rozwiązanie dla uczniów szczególnie uzdolnionych, którzy już dawno opanowali materiał z podstawy programowej i tkwienie na lekcjach jest dla nich po prostu stratą czasu. Taka forma nauki sprawdza się właściwie w każdej rodzinie, która potrafi zapomnieć o systemie szkolnym i rozpocząć zupełnie nową przygodę. Przygodę, która będzie wymagała od całej rodziny „odszkolnienia” oraz znalezienia swojego sposobu na naukę i motywację do niej. Zapraszamy także do czytania artykułów na naszym blogu. Wiele wątpliwości rozwieje na przykład artykuł: Czym jest edukacja domowa? oraz 10 najczęściej zadawanych pytań o Szkołę w Chmurze.

Edukacja domowa – jakich dokumentów potrzebuję?

W tej chwili nie ma potrzeby otrzymywania zgody na edukację domową z poradni psychologiczno-pedagogicznej. To rodzice z dzieckiem decydują o przejściu na tę formę nauki. Aby zapisać się do wybranej szkoły, wystarczy wypełnić wniosek o przyjęcie do szkoły i po otrzymaniu decyzji o przyjęciu dziecka do szkoły dosłać świadectwo z ostatniej klasy. Uwaga, nie każda szkoła prowadzi całoroczną rekrutację. W przypadku dzieci, które mają orzeczenie o kształceniu specjalnym lub różnego rodzaju opinie od specjalistów, należy załączyć także kopie tych dokumentów.

Szkoły wspierające edukację domową, tak jak wszystkie inne placówki, wydają uczniom legitymacje szkolne – w tym przypadku potrzebne jest wypełnienie formularza i załączenie odpowiedniego zdjęcia.

Aby rozpocząć edukację domową – na przykładzie Szkoły w Chmurze – należy:

  • Złożyć wniosek o przyjęcie dziecka do szkoły.
  • Wydrukować wniosek i wysłać do szkoły z podpisami we wszystkich wskazanych miejscach.
  • Otrzymać pozytywną decyzję o przyjęciu do szkoły
  • Przesłać ostatnio otrzymane świadectwo, a w przypadku dzieci z orzeczeniami czy opiniami załączyć także dokumentację z tym związaną.

W trakcie roku szkolnego należy z kolei terminowo wypełniać na prośbę szkoły różnego rodzaju deklaracje, zgody czy kwestionariusze – w przypadku uczniów objętych kształceniem specjalnym jest to niezbędne, aby terminowo otrzymać na przykład IPET (Indywidualny Program Edukacyjno-Terapeutyczny).

Czy edukacja domowa jest legalna?

Edukacja domowa jest w pełni legalna i z roku na rok ma coraz więcej zwolenników. Historycznie edukacja domowa istnieje od zarania dziejów, ponieważ podstawową formą uczenia się dziecka jest obserwowanie rodziców. W czasach, gdy do szkoły mogli chodzić tylko chłopcy, dziewczęta uczyły się w domach. Patrząc na edukację domową pod takim kątem była, jest i zawsze będzie legalna, ponieważ jest naturalną formą uczenia się. Jeśli chodzi o kwestie formalne, czyli spełnianie obowiązku szkolnego poza szkołą, to w Polsce umożliwiła to zmiana systemu w 1991 roku.

Obowiązek szkolny został po raz pierwszy wprowadzony przez Napoleona Bonaparte, więc wcześniej edukacja domowa kwitła, ale nie musiała być klasyfikowana jako legalna lub nielegalna.

Dziś to coraz bardziej powszechna forma spełniania obowiązku szkolnego nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie.

Kto może przejść na edukację domową?

Na edukację domową mogą przejść uczniowie wszystkich klas szkoły podstawowej oraz wszyscy uczniowie liceum pod warunkiem, że uczeń w momencie otrzymania decyzji o przyjęciu do szkoły w trybie edukacji domowej nie ukończył 18 roku życia. Czyli na edukację domową mogą przejść dzieci w wieku od 6 do 18 lat. A uczyć się w niej mogą od zerówki do ukończenia liceum – niezależnie, czy w trakcie nauki ukończą 18. rok życia.

W Szkole w Chmurze uczniowie 1-3 najbardziej potrzebują opieki rodzica podczas nauki. Rodzice otrzymują dostęp do platformy z Drzewem kompetencji, na którym znajdują się zagadnienia do przerobienia przez trzy lata. Uczeń przyswaja wiedzę na podstawie kart pracy, które drukuje rodzic. Znajdują się na nich i odwołania do danego tematu i pomysły na jego przyswojenie i ćwiczenia sprawdzające.

W klasach 4-8 szkoły podstawowej to uczniowie dostają dostęp do platformy edukacyjnej. Mogą przerobić na niej cały materiał, który jest wymagany na egzaminie końcowym. Nie mają obowiązku pracy z kartami, ale jest tam wiedza, która pojawia się w czasie egzaminu pisemnego. W szkole podstawowej na platformie znajduje się dokładnie tyle kart pracy, ile w danym roku odowiązuje do zaliczenia egzaminu pisemnego. We własnym zakresie pozostaje nauka języków obcych. Na platformie można ćwiczyć egzaminy pisemne rozwiązując egzaminy testowe, do których szkoła zapewnia dostęp. Natomiast systematyczną naukę języka powinien zapewnić uczniowi rodzic.

Podobnie jest w liceum, z tą różnicą, że na platformie znajdują się wszystkie karty pracy, na cały okres nauki w szkole średniej. W danej klasie uczeń ma do przerobienia na przykład 30 ze 120 kart pracy i może je dobierać według uznania. 

Wszystkie karty pracy są nieobowiązkowe. Natomiast zebrana jest w nich wiedza z całej obowiązującej podstawy programowej. Karty pracy mają różne długości, z zależności od przedmiotu i zagadnienia. Znajdują się tam zarówno odnośniki (na przykład linki lub podpowiedzi), które pozwalają na zgłębianie wiedzy, jak i pytania oraz zadania do wykonania. Oprócz zadań zamkniętych, uczniowie mogą wykonywać także zadania otwarte, które mogą wysłać do sprawdzenia przez nauczyciela. Takie prace są sprawdzane, a uczeń otrzymuje informację zwrotną.

Co powinien robić rodzic w edukacji domowej?

Obowiązek edukacyjny po przejściu na edukację domową spoczywa na rodzicach. Dlatego rodzic dziecka, które uczy się w domu ma obowiązek zapewnić dziecku najlepsze możliwe warunki do nauki. To opiekunowie z dziećmi decydują, jaka forma nauki jest najlepsza dla ich rodziny. Nikt nie narzuca rodzicom przerabiania podręczników strona po stronie. Szkoła w Chmurze daje rodzinom wsparcie w postaci platformy edukacyjnej, na której zawarta jest cała podstawa programowa. Szkoła daje także możliwość uczestniczenia w warsztatach, kursach czy spotkaniach z ekspertami. Wszystko jest jednak dobrowolne i to rodzina decyduje z czego chce korzystać, a z czego nie.

W edukacji domowej nie jest narzucana żadna konkretna forma przyswajania wiedzy. Każda rodzina wybiera taką drogę, która jej najbardziej odpowiada. 

Do obowiązków rodziców należy współpraca ze szkołą oraz terminowe przesyłanie deklaracji, zgód czy innych wymaganych dokumentów. W przypadku Szkoły w Chmurze rodzic zobowiązany jest do wypełnienia w przestrzeni rodzica deklaracji o zgodach na przeprowadzanie egzaminów w formie online i o ich nagrywaniu. Rodzic zobowiązany jest także do złożenia deklaracji o dobrowolnej składce. Deklaracja jest obowiązkowa, ale zadeklarować można od 0 zł w górę.

Dodatkowo w Przestrzeni Rodzica opiekunowie mogą oznaczyć zgody na konsultacje psychologiczne, aby ich dziecko mogło skorzystać z bezpłatnych spotkań z psychologiem szkolnym.

Obowiązki ucznia w edukacji domowej?

Obowiązek, który spoczywa przede wszystkim na uczniu w edukacji domowej, to konieczność zaliczenia wszystkich wymaganych w danym roku szkolnym przedmiotów. Czyli zdania egzaminów przedmiotowych. Egzamin przeprowadzany jest w formie ustnej i pisemnej raz w roku. To uczeń decyduje czy dany przedmiot chce zdać we wrześniu, grudniu czy w maju. W Szkole w Chmurze egzaminy można zdawać w formie online oraz stacjonarnie. Wybór należy do ucznia.

Ponadto szkoły, które wydają decyzję o przyjęciu dziecka do edukacji domowej zapewniają mu możliwość podejścia do egzaminu ósmoklasisty oraz egzaminów maturalnych.

Tak więc podstawowym obowiązkiem ucznia w edukacji domowej jest zaliczenie wszystkich egzaminów przedmiotowych, które ma w danej klasie. W Szkole w Chmurze uczeń może zdawać egzaminy od września do maja. To uczeń na początku roku szkolnego ustala własny kalendarz zdawania egzaminów, przy czym na poszczególne miesiące – zwłaszcza w drugim semestrze – może wyznaczyć sobie ograniczoną liczbę egzaminów. W przypadku niezaliczenia roku – niezdania dwóch lub więcej egzaminów uczeń musi na minimum rok wrócić do nauki w szkole stacjonarnej.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *