Szczególnie ważnym zadaniem jest tworzenie możliwości rozwoju kluczowych kompetencji , w tym m.in. umiejętności uczenia się, planowania własnej pracy, współpracy, rozwiązywania problemów, umiejętności cyfrowych i społecznych. Dzięki takiej formie nauczania młodzi ludzie łączą wiedzę teoretyczną z praktycznymi umiejętnościami, które później wykorzystują w życiu zawodowym. Odpowiednio zbudowany program warsztatów rozwijania kompetencji uczniów i rodziców – regularny, różnorodny, tworzony na podstawie diagnozy realnych potrzeb tych grup oraz z uwzględnieniem wyzwań XXI wieku – jest odpowiedzią na to, jak przekazywać wiedzę i zdobywać umiejętności w sposób angażujący, z wykorzystaniem nowoczesnych metod nauczania.
Dzięki regularnym warsztatom uczniowie:
- kształtują podstawowe umiejętności przydatne w życiu codziennym np. zarządzanie swoim czasem, panowanie nad stresem, planowanie budżetu, skuteczna komunikacja itd.;
- są przygotowani do wejścia na rynek pracy m.in. dzięki spotkaniom z praktykami czy doradcami zawodowymi;
- doświadczają poczucia wpływu: biorą odpowiedzialność za swoją naukę, podejmują wyzwania, które sami sobie stawiają, próbują nowych rzeczy, łączą się w zespoły oraz pomagają innym w zdobywaniu wiedzy i umiejętności;
- odnajdują i rozwijają swoje pasje;
- budują relacje z rówieśnikami, osobami z lokalnej społeczności oraz rodzicami;
- zdobywają wiedzę i narzędzia w ramach działań profilaktycznych np. warsztaty kompetencji cyfrowych uwzględniające temat odpowiedzialnego korzystania z technologii;
- są przygotowani do uczestniczenia w życiu społecznym np. do udziału w debatach;
- mają możliwość poznać techniki uczenia się oraz dowiedzieć się, jak zdobywać wiedzę efektywnie i z głową;
- mogą trenować publiczne zabieranie głosu i doświadczać bycia wysłuchanymi;
- rozwijają się interdyscyplinarnie, łączą wiedzę i umiejętności z różnych obszarów w praktyce.
Dzięki regularnym warsztatom kompetencji rodzice:
- budują relacje ze swoimi dziećmi np. podczas warsztatów dla rodzin;
- otrzymują nie tylko wsparcie w wychowaniu oraz w towarzyszeniu dzieciom w procesie edukacji, ale również konkretną wiedzę o metodach wsparcia emocjonalnego i dydaktycznego, budują relacje z innymi członkami społeczności szkolnej, mają możliwość wymiany doświadczeń i rozwijania się, zdobywają wiedzę i narzędzia w ramach działań profilaktycznych np. na warsztatach z psychologami.
Jak to działa w praktyce? Jakie formy warsztatowe warto realizować?
Obserwujemy, jak zmienia się świat – z czym aktualnie mierzą się rodzice, jakie potrzeby zgłaszają nasi uczniowie oraz na jakie czynniki są dzisiaj narażeni młodzi ludzie. Budowanie programu warsztatów opiera się przede wszystkim na realnych potrzebach. Chcemy, aby to co oferujemy naszym uczniom oraz rodzicom było różnorodne, ciekawe, dawało wiedzę i narzędzia, przygotowywało ich do kolejnych etapów życia (w tym do rozwoju na wybranej ścieżce kariery zawodowej) i pomagało rozwijać ich zainteresowania oraz hobby.
Warsztaty stacjonarne dla uczniów oraz dla rodziców
W przestrzeniach Centrum Spotkań oraz Centrum Robotyki Szkoły w Chmurze regularnie organizujemy warsztaty stacjonarne. W Centrum Robotyki warsztaty prowadzone są w duchu STEAM – dbamy o łączenie wielu obszarów wiedzy podczas jednych zajęć. Przykładowo w czasie zajęć z modelowania 3D nasi uczniowie nie tylko tworzą modele i puszczają je do druku, ale również obsługują drukarkę i czyszczą modele. Na zajęciach podejmujemy też różne tematy, zwłaszcza dostosowań – nasi uczniowie poznają dziedziny życia, w których modelowanie i druk 3D mogą być przydatne osobom z różnymi niepełnosprawnościami (np. niewidomym). Ponieważ grupy są mieszane rocznikowo uczymy się nawzajem. Pracujemy też nad rozwiązywaniem konfliktów w konstruktywny sposób, czyli rozwijamy umiejętności komunikacji, ale też zarządzanie własnymi emocjami. Podsumowując, uczniowie rozwijają nie tylko kompetencje twarde, ucząc się programowania, modelowania i podstaw inżynierii, ale też zdobywają kompetencje miękkie.
Przykładowe warsztaty
Zajęcia technologiczne dla całych rodzin – dzięki czemu mają one okazję budować relacje i wspólnie się uczyć i bawić. Rodzice poznają zainteresowania swoich dzieci od podszewki, samymi będąc zaangażowanymi.
Cykl spotkań ze specjalistami – np. socialmedia managerem, w czasie których uczestnicy rozmawiają o tym, jak w mediach społecznościowych przedstawiany jest świat i na co należy uważać podczas obcowania z Instagramem czy TikTokkiem.
Cykl zajęć z Minecraftem – dzięki nim uczniowie dowiadują się, jakie uzależniające mechanizmy zawierają niektóre z popularnych gier. To dla nich impuls do refleksji nad tym, co w technologii jest szansą, a co zagrożeniem.
Warsztaty online
Warsztaty online to świetne rozwiązanie włączające, ponieważ pozwala na uczestnictwoniezależnie od miejsca zamieszkania, dostępu do transportu, specjalnych potrzeb. W Szkole w Chmurze funkcjonują trzy typy wydarzeń, których wspólnym celem jest poszerzanie horyzontów, rozbudzanie ciekawości i nauka nowych umiejętności:
- warsztaty – to wydarzenia w małych grupach, nastawione na wspólne działanie i aktywność uczniów;
- konwersatoria – to wydarzenia skupione na zajmującym temacie, mającym zachęcić do dyskusji i refleksji;
- inspiratoria – to największe wydarzenia, podobne do webinarów, dostarczające uczestnikom pigułkę wiedzy i inspiracji.
Z wydarzeń online mogą korzystać zarówno uczniowie jak i rodzice. Formuła dopasowana jest do tematu oraz etapu rozwoju – organizujemy warsztaty tylko dla uczniów, tylko dla rodziców oraz dla uczniów i rodziców np. w klasach 1-3.
Przykładowe warsztaty online
Trening Umiejętności Społecznych pomaga uczniom budować niezbędne w dzisiejszym świecie umiejętności w bezpiecznym środowisku.
Cykl zajęć dla uczniów, które pomagają im przygotować się do pracy i dorosłego życia.
Cykl warsztatów z edukacji medialnej, gdzie poruszane są kwestie takie jak: co by było gdyby nagle zabrakło internetu, po co nam media społecznościowe itd.
Cykl warsztatów dla rodziców to spotkania wspierające w wychowaniu m. in. o wspieraniu emocjonalnym i komunikacji z dzieckiem i nastolatkiem.
Dodaj komentarz