Nie jesteś średnią, ani wynikiem testu. Nie jesteś ani lepszy, ani gorszy od innych tylko dlatego, że masz wyższy lub niższy wynik z egzaminu. Jesteś sobą i to jest super!
Dzisiaj jest dzień uproszczeń, prób klasyfikowania i wpisywania w tabele. Dzień patrzenia na ósmoklasistów przez pryzmat wyników, średnich i procentów. Ale nie jest to sposób patrzenia na świat przez Szkołę w Chmurze, bo nie jest to dobry sposób patrzenia na człowieka.
Jesteśmy po to, żeby dawać wsparcie i akceptację. Wsparcie w osiąganiu celów, które są ważne dla każdego z osobna. I akceptację dla drogi, którą nasi uczniowie wybierają. A są to różne drogi. Szkoła w Chmurze nie powstała dla wysokich miejsc w rankingach i plebiscytach. Szczególnie tych, opartych na ocenach i wynikach egzaminów. Dla nas ważne jest towarzyszenie uczniom i uczennicom we wszechstronnym i pełnym rozwoju. To poza zdobywaniem wiedzy, także aspekt emocjonalny, duchowy i społeczny.
Wyniki egzaminów traktujemy jako informację zwrotną. W jakim zakresie? Tylko tego, na ile uczniowie odnaleźli się w dniach egzaminów w formule klucza odpowiedzi przygotowanego przez CKE. Nie przesądzają o wartości, ani o talentach. To nie jest także informacja o tym, czy ktoś jest “dobrym uczniem”, a tymbardziej czy jest “złym uczniem”. Nie daje także odpowiedzi czy ktoś jest “zdolny” czy “leniwy”. To też nie wskaźnik tego, jak skutecznym jest ten model edukacji.

W tym roku egzaminy ósmoklasistów zorganizowaliśmy w Katowicach, Poznaniu i w Warszawie. Przygotowanie do egzaminów za priorytetowe wskazało około 30 proc. naszych tegorocznych absolwentów. I właśnie co trzeci nasz uczeń i uczennica na egzaminie osiągnęli wynik powyżej średniej krajowej. W przypadku języka obcego to ponad 60 proc. Matematyka zawsze stanowiła dla naszych uczniów największe wyzwanie. Ale i tutaj co piąty z nich napisał ten egzamin powyżej średniej.
Egzamin ósmoklasisty to obowiązkowy egzamin, w którym trzeba wziąć udział. Nie można go nie zdać. Trzeba do niego podejść. I tak, analizując wyniki widzimy, że są wśród ósmoklasistów tacy, którzy postanowili wziąć udział. To pragmatyczne podejście wiążemy z tym, że blisko połowa uczniów 8. klasy zadeklarowała chęć kontynuacji nauki w Liceum w Chmurze. W rekrutacji do naszego liceum najważniejsza jest motywacja, potrzeby ucznia i rodziny, a nie wyniki egzaminów. To mogło mieć wpływ na naszą średnią.
Ponad połowa naszych absolwentów wskazuje, że wykorzystała ostatni rok na rozwój swoich pasji oraz zadbanie o swoje zdrowie psychiczne.

Cieszy nas, że w tym postrzeganiu roli szkoły i wagi egzaminów nie jesteśmy sami. Z uwagą wczytujemy się w list Wielkopolskiego Kuratora Oświaty.
Nadszedł ten dzień. Wyniki. Kolumny, procenty, średnie i tabele, które próbują nas uporządkować i przypisać miejsce. Już można porównywać: kto wyżej, kto niżej, kto osiągnął próg, kto został pod nim, a kto jest nad nim. Już można tworzyć rankingi i zestawienia. Tak działa świat liczb: szybko dzieli, ustawia w kolejności i przypisuje etykiety: lepszy, gorszy. A przecież w rzeczywistości to tylko fragment prawdy o nas. Ułamek, żeby nie powiedzieć okruch, bo liczby nie widzą całego człowieka. W świecie liczb wszystko ma swoje miejsce. W świecie człowieka wszystko ma swoją historię – pisze dr Igor Bykowski.
Dodaj komentarz