„Myślałam, że to będzie egzamin, a odbyłam miłą pogawędkę”

W tym roku porwaliśmy się na duże zmiany dotyczące procesu rekrutacyjnego. Chcemy mieć pewność, że nasz pomysł na szkołę będzie dobrym wsparciem Waszej codzienności.

Każdego dnia przeprowadzamy rozmowy z potencjalnymi uczniami, uczennicami i rodzicami. Codziennie wysyłamy wiadomości o wynikach rekrutacji, a grono Chmurzan powiększa się.

– Jestem już po rozmowie rekrutacyjnej do Szkoły w Chmurze. Myślałam, że to będzie jakiś egzamin, a odbyłam miłą pogawędkę o planach edukacyjnych i o mnie – opowiada 15-letnia Patrycja, która pozytywnie przeszła ten etap rekrutacji do Szkoły w Chmurze. Chciałaby drugi rok liceum rozpocząć w edukacji domowej. – Podczas spotkania opowiadałam o sobie, o moich pasjach, a największą jest jazda konna. Mówiłam o tym, dlaczego chcę przenieść się ze szkoły systemowej do edukacji domowej. Do godziny 14-15 miałam lekcje szkolne, a trzy razy w tygodniu chodziłam do szkoły muzycznej. Wracałam do domu koło 20.00, a jeszcze musiałam odrobić lekcje i już nie dawałam rady. Z muzyki nie zrezygnuję, to moja pasja, dlatego zdecydowałam się na edukację domową. Po rozmowie rekrutacyjnej w Chmurze śmiało mogę powiedzieć, że nie ma się czym stresować!

Dorota, mama Patrycji również była na rozmowie. Zgodnie z naszymi zasadami,  rodzice towarzyszą dzieciom. Pani Dorota przyznaje, że się stresowała, bo nie wiedziała, czego się spodziewać, ale po fakcie dodaje otuchy innym:

– Spodziewajcie się dobrej atmosfery i pozytywnego nastawienia!

O tym, że rozmowy rekrutacyjne odbywają się w miłej atmosferze czytamy również na naszej  grupie Facebookowej, gdzie osoby zainteresowane nauką w Chmurze wymieniają się doświadczeniami.

Po co są rozmowy rekrutacyjne do Szkoły w Chmurze? 

Wielu z Was, rodziców i uczniów, którzy chcą rozpocząć edukację w Szkole w Chmurze, zadaje to pytanie. Do tej pory proces rekrutacyjny do Szkoły w Chmurze wyglądał inaczej. Po raz pierwszy wprowadziliśmy takie spotkania i już wyjaśniamy, jaki jest ich sens i cel. Barbara Jędrusiak, dyrektorka Szkoły w Chmurze tłumaczy potrzebę rozmów rekrutacyjnych: 

– Porwaliśmy się na duże zmiany. Od tego roku nie wystarczy mieć mnóstwo odwagi i wypełnić wniosek o zapis do szkoły. Trzeba jeszcze wejść z zespołem szkoły w kontakt, opowiedzieć o swoim pomyśle na rozwój w takim modelu edukacji, sprawdzić, czy potrafimy się dogadać i o wiele więcej.

Anna, mama Zuzanny i Huberta ma świadomość, z czym wiąże się przejście dzieci z edukacji systemowej do edukacji domowej. Jej rodzina sporo podróżuje i chcą, aby syn i córka poznawali w ten sposób świat i zdobywali wiedzę, dlatego też postanowili zamienić szkołę systemową na Szkołę w Chmurze:

– Czytając różne fora, miałam wrażenie, że rodzice myślą, że edukacja domowa jest podobna do nauczania zdalnego, które było w pandemii, czyli, że nauczyciel prowadzi lekcje, robi sprawdziany, pyta. Wiem, że w Szkole w Chmurze to tak nie działa, że to my przejmujemy odpowiedzialność za naukę naszych dzieci, a szkoła daje nam odpowiednie możliwości. Między innymi: platformę online, inspirujące warsztaty, konwersacje językowe, szansę na skorzystanie ze wsparcia psychologicznego.

W Szkole w Chmurze ważny jest dla nas dialog

Podczas spotkania rekrutacyjnego, przede wszystkim chcemy Was poznać. Zależy nam na tym, abyście podczas krótkiej, bo zaledwie 15 minutowej rozmowy, opowiedzieli nam o sobie, podzielili się swoją motywacją dotyczącą dołączenia do naszej społeczności i pomysłem na wykorzystanie czasu, który uwolni nauka w Chmurze.

Jesteśmy ciekawi, czy planujecie rozwijać pasje, zadbać o relacje, zatroszczyć się o zdrowie psychiczne, podróżować, a może jeszcze coś innego? Jakie są Wasze zainteresowania pozaszkolne? Chętnie o tym posłuchamy! Zależy nam też na tym, aby upewnić się, czy to, co proponujemy będzie dobrym wsparciem w codzienności Waszej rodziny. Chcemy też wiedzieć, czy model edukacji, który proponujemy, spełnia Wasze oczekiwania oraz mieć pewność, że wiecie, jak wygląda edukacja domowa w Szkole w Chmurze? Czy macie już pomysł na to, jak zaplanujecie swoją ścieżkę edukacyjną i naukę w tym roku szkolnym? 

Anna Kędziora, mama Adama, który od września rozpocznie szóstą klasę w Szkole w Chmurze mówi, że syn nie może się już doczekać aż rozpocznie naukę. Tak opowiada o rekrutacji:

– Nasza droga przez rekrutację przebiegła sprawnie. Oczywiście najpierw wypełniliśmy ankietę o przyjęcie i byliśmy ciekawi, co dalej. Czytaliśmy na Facebooku na forach szkoły, jak to wygląda i czekaliśmy. Spotkanie informacyjne było bardzo pomocne, utwierdziło nas w podjętej decyzji o przejściu do Chmury. Później przyszedł mail, żeby umówić się na rozmowę rekrutacyjną, poszliśmy za ciosem i wybraliśmy najbliższy wolny termin. Rozmowa przeszła sprawnie, w przemiłej atmosferze. Byłam bardzo mile zaskoczona podejściem pani, która prowadziła z synem rozmowę. Adam się jąka, natomiast, kiedy zauważył, że kobieta cierpliwie czeka, aż się wypowie autentycznie nabrał wiatru w żagle. Wszystko zostało nam wyjaśnione, na wszystkie pytania dostaliśmy odpowiedzi. Wiadomo, że najgorsze było czekanie na ostateczną decyzję, bo widziałam, że synowi bardzo zależy i po kilku dniach dostaliśmy oficjalne potwierdzenie, że syn się dostał. Generalnie uważam, że jak na tak ogromne zainteresowanie tą szkołą, to cały proces rekrutacyjny przebiegł bardzo sprawnie. I bardzo mi się podoba to, że na każdym forum na Facebooku pracownicy tej szkoły biorą czynny udział w dyskusjach rodziców, pomagają na bieżąco rozwiązywać problemy.

Co trzeba zrobić, aby wziąć udział w rekrutacji do Szkoły w Chmurze?

Najpierw wypełnijcie krótki formularz. Znajduje się na stronie naszej szkoły: https://szkolawchmurze.org/formularz. Potem weźcie udział w jednym ze spotkań informacyjnych online na Zoom-ie, które odbywają się w poniedziałki, środy i piątki o godzinie 18.00 oraz we wtorki i czwartki o godzinie 9.  

Zdjęcie jednego ze spotkań informacyjnych, które prowadzą empatyczne osoby z Chmury. Na zdjęciu Sabina, Basia, Eryk i Alicja 🙂

– Na tym spotkaniu możesz poznać Szkołę w Chmurze, jej wizję, poczuć atmosferę, dowiedzieć się więcej o edukacji domowej – Beata, która razem z osobami z zespołu opiekunów uczniów i rodziców prowadzi te spotkania. –  Poznasz ludzi, którzy tworzą Chmurową społeczność. Możesz też zadać pytania, nawet te niewygodne, a ja obiecuję, że odpowiemy na wszystkie. 

Jeżeli podczas tego spotkania stwierdzicie, że spełniamy Wasze oczekiwania, to wypełnijcie ankietę rekrutacyjną, do której link otrzymacie na spotkaniu informacyjnym. W szkole podstawowej ankieta jest skierowana do rodziców, a w liceum do uczniów. Jeśli chcecie zapisać do szkoły więcej niż 1 dziecko, dla każdego wypełnicie oddzielną ankietę. 

Kolejnym krokiem będzie rozmowa rekrutacyjna, którą opisywaliśmy dokładniej kilka akapitów wyżej. Po jej pozytywnym przejściu, uzupełnijcie elektroniczny wniosek zapisu do Szkoły w Chmurze/Liceum w Chmurze – otrzymacie go na adres e-mail podany podczas wypełniania krótkiego formularza.

Następnie wyślijcie wydrukowany i odręcznie podpisany wniosek zapisu do szkoły/liceum do naszego sekretariatu na adres: Powązkowska 44C Budynek Irydion, wejście B, piętro I, 01-797 Warszawa. Można też wniosek przynieść osobiście do szkoły w godzinach, w których czynny jest sekretariat, czyli od poniedziałku do piątku od 9.00 do 16.30

Ważne jest dla nas to, żebyśmy poszli wspólną ścieżką. Potrzebujemy mieć pewność, że to, co Wam proponujemy jest spójne z Waszymi potrzebami.

Często zadajemy pytania: czy edukacja domowa jest dla każdego? Czy Szkoła w Chmurze jest dla każdego? Dlatego też warto, abyście przed procesem rekrutacji znaleźli na nie swoje osobiste odpowiedzi 🙂 

Rekrutacja wciąż trwa. Zapraszamy: https://szkolawchmurze.org/formularz


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *