„Moje dziecko żyje dzięki edukacji domowej!”

Szkoła i Liceum w Chmurze są największymi placówkami oświatowymi w Katowicach, co tylko pokazuje jak wiele dzieci, czerpie radość i wartość z tego miejsca. W Pani rękach jest dalszy los tej Szkoły i naszych dzieci. Zamknięcie tej Szkoły będzie dla naszych rodzin ogromnym ciosem, a zrobienie tego w trakcie roku nie ma żadnych podstaw ani uzasadnienia – czytamy w petycji skierowanej do Aleksandry Dyli, p.o. Śląskiej Kurator Oświaty – Nie zgadzamy się na pomijanie naszego głosu w tak ważnej dla nas sprawie i nie zgadzamy się na działanie niezgodne z przepisami prawa, czego dopuszcza się Urząd Miasta. Prosimy o Pani wsparcie dla naszej sprawy.

10 636 podpisów

W środę dwa ciężkie kartony wypełnione podpisami trafiły do kuratorium w Katowicach. To nie tylko poparcie apelu o uratowanie Szkoły. Rodzice dzielą się także osobistą historią swoich dzieci.

Edukacja domowa to jedyny sposób na prawidłowe funkcjonowanie mojego dziecka – podkreśla Monika, mama ucznia w Szkole w Chmurze.

Edukacja domowa spowodowała, że od pół roku córka chętnie się uczy, więcej się śmieje. Córka ma zespół Aspergera, w szkole stacjonarnej przez problemy lękowe, fobię społeczna nie zrealizowałaby 4-letniego toku nauczania. A tym samym nie skończyłaby szkoły średniej – dodaje Żaneta, mama uczennicy w Szkole w Chmurze.

Szkoła w Chmurze to największy organizator edukacji domowej w Polsce. Łącznie w jego placówkach zarejestrowanych jest 28 tys. dzieci i młodzieży. Do katowickiej szkoły podstawowej i liceum zapisanych jest blisko 5 tys. uczniów. Formalnie to wybór rodziców, że ich dzieci będą swój szkolny obowiązek realizować poza szkołą. Powodów do takiej formy edukacji jest tak wiele, jak wiele jest uczniów w tym modelu.

Moja córka jest reprezentantem Polski w golfie, otrzymała ustne potwierdzenie studiowania w USA w Uniwersytecie z I Dywizji NCAA i tylko Szkoła w Chmurze umożliwia jej naukę i codzienną ciężką pracę sportowca:  wyjazdy na zawody w Europie i treningi zimowe w Hiszpanii. Pomysły likwidacji naszej szkoły są absurdalne i nie do przyjęcia – zaznacza Piotr, ojciec młodej sportsmenki.

Mój syn uczy się samodzielnie osiąga dobre wyniki i jest to nauka bezstresowa – podkreśla w piśmie Lucyna.

Moje dziecko dzięki ED ŻYJE! – zaznacza Wioletta.

ODWOŁANIE OD KONTROWERSYJNEJ DECYZJI

W piątek, 9 lutego kancelaria reprezentująca szkołę przesłała niezbędne dokumenty w procedurze odwołania decyzji prezydenta miasta Katowice o wykreśleniu podstawówki i liceum “Szkoły w Chmurze”. Decyzję uchylić może jeszcze sam prezydent. W postępowaniu odwoławczym organ pierwszej instancji może uchylić lub zmienić własną decyzję w ramach tzw. autokontroli w terminie 7 dni od wpłynięcia odwołania. Jeśli się na to nie zdecyduje, wniosek rozpatrzy Śląskie Kuratorium Oświaty. Szkoła w swoim odwołaniu wskazuje na liczne uchybienia proceduralne i działanie wbrew zapisom Kodeksu Postępowania Administracyjnego ze strony urzędników miasta Katowice. Do tego dochodzi brak woli porozumienia, które służyłoby dobru dzieci i młodzieży szkolnej. Rodzice wskazują na dodatkowe aspekty decyzji miasta.

W edukacji domowej uczą się uczniowie, którzy, z różnych powodów, nie chcą lub nie mogą uczęszczać do tradycyjnych szkół stacjonarnych. Są to uczniowie o szczególnych potrzebach edukacyjnych lub odmiennych stylach uczenia się, którzy potrzebują dużo indywidualizacji, przestrzeni na realizację swoich talentów, indywidualnego tempa przerabiania materiału, a także uczniowie z terenów wiejskich, gdzie lokalne szkoły nie istnieją lub są zamykane. Uczniowie “edukacji domowej” odnoszą liczne sukcesy krajowe oraz międzynarodowe, a ich wyniki edukacyjne, mierzone egzaminami ósmoklasisty oraz maturą, nie odbiegają zasadniczo od średniej krajowej – podkreślają rodzice w złożonej petycji.

MATURZYŚCI JUŻ W WARSZAWIE

Wraz z otrzymaniem nieprawomocnej decyzji o likwidacji placówek, dyrekcja Szkoły w Chmurze podjęła trudną decyzję o przeniesieniu części uczniów do szkół w Warszawie. To jedyna gwarancja, że uczniowie klas ósmych oraz maturzyści będą mogli podejść do egzaminów w maju. Do tego grona dołączyły dzieci z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego. Tutaj powodem było umożliwienie kontynuowania rozpoczętych terapii. Dyrekcja Szkoły informując o tej decyzji pod koniec stycznia wskazała, że z pozostałą społecznością będzie walczyć o dobre imię i odwołanie decyzji prezydenta Katowic.

O CO CHODZI Z LIKWIDACJĄ SZKOŁY?

Prezydent Miasta Katowice wydał kontrowersyjną decyzję o likwidacji szkoły podstawowej i liceum będących placówkami Szkoły w Chmurze. Twierdził, że szkoła nie dopełniła formalności w zakresie dostarczenia opinii straży pożarnej. W dniu podpisania decyzji wszelkie przesłanki, na które się powołuje miasto były nieaktualne. Szkoła wskazuje na liczne uchybienia proceduralne ze strony urzędu oraz działanie wbrew Kodeksowi Postępowania Administracyjnego. Miasto wszczęło postępowanie powołując się na zalecenia kuratorium oświaty wydane Szkole w Chmurze. Pomimo tego, że kontrola kuratorium wykazała, że zalecenia zostały zrealizowane, miasto odmówiło umorzenia postępowania. W tym okresie wiceprezydent Waldemar Bojarun napisał pismo do spółki wynajmującej pomieszczenia Szkole w Chmurze. Tydzień później ta spółka wypowiedziała umowę najmu w trybie natychmiastowym. Miasto zwróciło się do szkoły o wskazanie nowej siedziby. Pomimo znalezienia pomieszczeń pozwalających na prowadzenie działalności edukacyjnej, problemem okazało się uzyskanie aktualnej decyzji straży pożarnej. Nie z uwagi na niespełnianie wymogów, a napięty kalendarz w PSP. Szkoła przedstawiła opinię straży pożarnej, którą uzyskała inna szkoła urzędująca w tym samym budynku wraz z oświadczeniem, że stan budynku nie uległ zmianie. Miasto nie przyjęło wyjaśnień. Wezwało do uzupełnienia dokumentacji. Termin ustawowy to nie mniej niż 7 dni. Urząd mógł wyznaczyć więcej czasu. Zdecydował, że da najmniej jak tylko prawo na to pozwala. Szkoła poprosiła o wydłużenie terminu w związku z przesłanką, na którą nie ma wpływu. To na tym piśmie urzędnicy zaznaczyli swoją koncepcję ostatecznego zamknięcia placówek. Mają świadomość możliwości odwołania. Czyjaś zgoda na ten scenariusz jednak się pojawiła. Szkoła decyzję straży pożarnej dostarczyła do urzędu 5 stycznia. 9 stycznia (pismo dotrze do Szkoły 26.01) urząd wydał decyzję o likwidacji szkół. Pomimo faktu spełnienia wymogów.

➡️ PODPISZ PETYCJĘ


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *