List otwarty do Prezydenta m. st. Warszawy

List otwarty

W związku z bezprawnymi działaniami Miasta Katowice m.in. w zakresie bezpodstawnego odbierania dostępów do systemów oświatowych oraz prowadzonego postępowania wobec Szkoły w Chmurze obarczonego wadami administracyjnymi, zwracam się z prośbą o udzielenie swoistego “azylu” uczniom i uczennicom klas 8 Szkoły Podstawowej oraz 4 Liceum Ogólnokształcącego, będących dotychczas uczniami szkół z Katowic.

Postępowanie w zakresie likwidacji Szkoły w Chmurze oraz Liceum w Chmurze w Katowicach uważamy za bezpodstawne i bezprawne. Nie chcemy jednak stawiać na szali losu maturzystów i uczniów klas ósmych. Szkoła w Chmurze to odkrywanie radości z uczenia się, jesteśmy bezpieczną przestrzenią dla uczniów dbając o ich dobrostan, ale przede wszystkim stanowimy model, w którym każdy może odkrywać i rozwijać pasje oraz budować pozytywne relacje. Chcemy zapewnić możliwość spokojnego kontynuowania ostatnich miesięcy nauki oraz podejścia do egzaminów uczniom, którzy wraz ze swoimi rodzicami wybrali dla siebie ten sposób zdobywania wiedzy. Liczymy na dobrą współpracę w mieście o wyższej świadomości dobra uczniów i przyjaznego ich dalszej edukacji.

Informujemy, że jesteśmy w trakcie procesu zmiany szkoły blisko tysiąca uczniów i uczennic, który zakończy się w ciągu najbliższych dni. Zmiana szkoły jest w tym momencie koniecznym krokiem, w celu zagwarantowania uczniom i uczennicom możliwości podejścia do egzaminów państwowych, ograniczenie stresu oraz niepewności związanych z postępowaniem wobec szkoły w mieście Katowice.

Prosimy o zrozumienie oraz przychylność w tej sprawie. Wierzymy, że dla Pana oraz Urzędu, tak jak dla nas, dobro uczniów będzie na pierwszym miejscu

Jednocześnie informujemy, że Miasto Katowice nie wypłaca nam obecnie należnej subwencji oświatowej.  Wnioskujemy, o zwrócenie się do Miasta Katowice o przesunięcie środków z subwencji oświatowej za przeniesionych uczniów do Miasta Warszawa. Jednocześnie podtrzymujemy nasz apel do Ministerstwa Edukacji o zmiany w systemie finansowania i wdrożenie systemu miesięcznego naliczania dotacji oświatowej. Wiemy, że za takim rozwiązaniem wnioskuje też Pani Prezydent Kaznowska, widząc możliwość sprawnego wdrożenia tej zmiany. Zgadzamy się z Panią w tym zakresie i deklarujemy gotowość do rozmów.

Z poważaniem,
Barbara Jędrusiak