Egzamin maturalny w naszej szkole wygląda tak samo, jak w każdej innej placówce. To egzamin państwowy, organizowany przez CKE, nie można go zdawać w formie online. Zatem zarówno terminy, arkusz, jak i procedura zdawania, są takie same jak w tradycyjnych szkołach. W 2025 roku egzaminy maturalne odbywają się w Warszawie.
Zobaczcie relację z ubiegłorocznych, pierwszych w historii matur w Szkole w Chmurze!
Terminy Matur w 2025 r.
Egzamin w 2025 roku odbywa się od 05.05.25 – 22.05.25 w terminie podstawowym i 03.06.25-17.06.25 w terminie dodatkowym dla uczniów, którym losowe lub zdrowotne zdarzenia uniemożliwiły zdawanie egzaminu w terminie głównym.
Egzamin maturalny jest przeprowadzany ustnie (język polski, język obcy nowożytny) oraz pisemnie (j.polski, matematyka, język obcy nowożytny, rozszerzenia). Aby uzyskać świadectwo dojrzałości absolwent przystępuje również do części pisemnej z jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym i musi uzyskać z niego co najmniej 30%. Szczegółowe wymagania edukacyjne są dostępne na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. W 2025 r. absolwent może przystąpić do egzaminu maturalnego z nie więcej niż sześciu przedmiotów dodatkowych. Dodatkowe informacje o datach poszczególnych egzaminów oraz przedmiotach na maturze można uzyskać na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.
Laureat i finalista olimpiady albo laureat konkursu wojewódzkiego lub ponadwojewódzkiego, wymienionych w tym wykazie, jest zwolniony z egzaminu maturalnego z danego przedmiotu.
Matura ustna
Egzamin maturalny ustny obowiązuje z następujących przedmiotów:
- j. polskiego (bez określania poziomu),
- j. obcego nowożytnego (bez określania poziomu).
Warunkiem zdania egzaminu jest otrzymanie wyniku 30%, czyli 9 punktów. Wyniki ogłaszane są tego samego dnia w godzinach podanych na liście, którą znajdziecie przed wejściem do sali. Przebieg egzaminu ustnego:
Język Polski
- uczeń losuje zestaw pytań:
Pierwsze zadanie dotyczy jednej z lektur obowiązkowych i pochodzi z tzw. puli pytań jawnych. Są one dostępne, pozwalają wcześniej przygotować wypowiedź zgodnie z zawartym poleceniem. Sprawdź obowiązującą listę pytań jawnych:
Drugie zadanie odnosi się do zagadnień związanych z literaturą, kulturą i językiem. Może zawierać – oprócz polecenia – tekst literacki, tekst kultury, tekst ikonograficzny lub jego fragment.
- uczeń otrzymuje 15 minut na przygotowanie odpowiedzi (UWAGA: odpowiedź musi zawierać wstęp, rozwinięcie i zakończenie),
- monolog, czyli wygłoszenie odpowiedzi – max. 10 minut, następnie pytania komisji i odpowiedzi ucznia – ok. 5 minut.
Za co przyznawane są punkty na ustnej maturze z j. polskiego?
Egzamin jest oceniany według kryteriów jednakowych w całym kraju. Za egzamin ustny z języka polskiego można uzyskać maksymalnie 30 punktów.
Punkty przyznawane są w czterech kryteriach:
- aspekt merytoryczny wypowiedzi monologowych w zadaniach 1. i 2. (od 0 do 16 pkt)
- kompozycja wypowiedzi monologowych w zadaniach 1. i 2. oceniana łącznie (od 0 do 4 pkt)
- aspekt merytoryczny wypowiedzi podczas rozmowy (od 0 do 6 pkt)
- zakres i poprawność środków językowych w wypowiedziach monologowych oraz podczas rozmowy (od 0 do 4 pkt).
Język obcy
- uczeń losuje zestaw pytań. Nie przewidziano dodatkowego czasu na zapoznanie się z treścią całego zestawu przed odpowiedzią
- Po wylosowaniu zestawu uczeń przechodzi do rozmowy wstępnej (ok. 2 minut), podczas której egzaminujący zadaje zdającemu kilka pytań związanych z jego życiem i zainteresowaniami. Celem rozmowy jest umożliwienie zdającemu oswojenia się z sytuacją egzaminacyjną.
zadanie 1 – rozmowa z odgrywaniem roli (ok. 4 minuty)
Zdający ma ok. 30 sekund na zapoznanie się z poleceniem. Zadanie polega na przeprowadzeniu rozmowy, w której zdający i egzaminujący odgrywają role wskazane w poleceniu. W trakcie rozmowy zdający musi odnieść się do czterech elementów wskazanych w poleceniu i rozwinąć swoją wypowiedź w zadowalającym stopniu
zadanie 2 – opis ilustracji i odpowiedź na 3 pytania (ok. 3 minuty)
Uczeń opisuje ilustrację zamieszczoną w wylosowanym zestawie. Odpowiada na trzy pytania postawione przez egzaminującego. Pytania są związane z tematyką ilustracji i zamieszczone są wyłącznie w zestawie dla egzaminującego.
zadanie 3 – rozmowa na podstawie materiału stymulującego oraz odpowiedź na 2 pytania (ok. 5 minut)
Zdający ma czas ok. 1 minuty na zapoznanie się z poleceniem i materiałem stymulującym. Zdający: − wybiera ilustrację, która – jego zdaniem – najlepiej spełnia warunki wskazane w poleceniu i uzasadnia swoją decyzję − wyjaśnia, dlaczego odrzuca pozostałe ilustracje − odpowiada na dwa pytania postawione przez egzaminującego. Pytania są związane z tematyką materiału stymulującego i zamieszczone są wyłącznie w zestawie dla egzaminującego.
Za co przyznawane są punkty na ustnej maturze z j. obcego?
Egzamin jest oceniany według kryteriów jednakowych w całym kraju. Za egzamin ustny z języka obcego można uzyskać maksymalnie 30 punktów.
Punkty przyznawane są w czterech kryteriach:
- sprawność komunikacyjna: od 0 do 6 punktów za zadanie, oceniana w każdym zadaniu osobno (w sumie maksymalnie 18 punktów)
- zakres środków leksykalno-gramatycznych: od 0 do 4 punktów, oceniany w całej wypowiedzi zdającego
- poprawność środków leksykalno-gramatycznych: od 0 do 4 punktów, oceniana w całej wypowiedzi zdającego
- wymowa: od 0 do 2 punktów, oceniana w całej wypowiedzi zdającego
- płynność wypowiedzi: od 0 do 2 punktów, oceniana w całej wypowiedzi zdającego
Warunki zdania egzaminu maturalnego
W 2025 r. absolwent zdał egzamin maturalny jeśli:
1. Z każdego z przedmiotów obowiązkowych w części ustnej oraz w części pisemnej otrzymał co najmniej 30% punktów możliwych do uzyskania
oraz
2. Przystąpił do części pisemnej egzaminu maturalnego z co najmniej jednego przedmiotu dodatkowego i otrzymał co najmniej 30% punktów.
Dostosowanie warunków egzaminu
Egzamin maturalny przeprowadzany jest w warunkach i formie dostosowanej do potrzeb edukacyjnych i możliwości psychofizycznych absolwentów. Dostosowanie formy przeprowadzenia egzaminu maturalnego polega na przygotowaniu odrębnych arkuszy egzaminacyjnych dostosowanych do rodzaju niepełnosprawności ucznia
Dostosowanie warunków przeprowadzania egzaminu maturalnego polega między innymi na:
1) zminimalizowaniu ograniczeń wynikających z niepełnosprawności, niedostosowania społecznego lub zagrożenia niedostosowaniem społecznym zdającego
2) zapewnieniu zdającemu miejsca pracy odpowiedniego do jego potrzeb edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych
3) wykorzystaniu odpowiedniego sprzętu specjalistycznego i środków dydaktycznych
4) odpowiednim przedłużeniu czasu przewidzianego na przeprowadzenie egzaminu maturalnego
5) ustaleniu zasad oceniania rozwiązań zadań wykorzystywanych do przeprowadzania egzaminu maturalnego, o których mowa w np. 9a ust. 2 pkt 2 ustawy, uwzględniających potrzeby edukacyjne oraz możliwości psychofizyczne zdającego
6) zapewnieniu obecności i pomocy w czasie egzaminu maturalnego nauczyciela wspomagającego zdającego w czytaniu i/lub pisaniu lub specjalisty odpowiednio z zakresu danego rodzaju niepełnosprawności, niedostosowania społecznego lub zagrożenia niedostosowaniem społecznym, jeżeli jest to niezbędne do uzyskania właściwego kontaktu ze zdającym i/lub pomocy w obsłudze sprzętu specjalistycznego i środków dydaktycznych.
Dokumenty, na podstawie których przyznawane jest dostosowanie formy lub warunków przeprowadzania egzaminu maturalnego, to:
1) orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego
2) zaświadczenie o stanie zdrowia wydane przez lekarza
3) opinia poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej, o specyficznych trudnościach w uczeniu się
4) pozytywna opinia rady pedagogicznej w przypadku:
a) uczniów objętych pomocą psychologiczno-pedagogiczną w szkole ze względu na trudności adaptacyjne związane z wcześniejszym kształceniem za granicą, zaburzenia komunikacji językowej lub sytuację kryzysową lub traumatyczną
b) cudzoziemców, którym ograniczona znajomość języka polskiego utrudnia zrozumienie czytanego tekstu.
Dokumenty uprawniające do dostosowania warunków lub form egzaminu maturalnego zdający przedkłada Dyrektorowi szkoły do 7 lutego 2025 r.
Co zabrać ze sobą na egzamin maturalny?
Zdający muszą mieć przy sobie dokument stwierdzający tożsamość oraz czarny, niezmywalny długopis lub pióro. Rysunki – jeżeli trzeba je wykonać – zdający wykonują długopisem. Nie wykonuje się rysunków ołówkiem.