Kształcenie specjalne

Szkoła w Chmurze zapewnia wsparcie wszystkim uczniom potrzebującym dostosowania form i metod nauki, a także tym, którzy posiadają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane na wniosek rodzica przez publiczną poradnię psychologiczno-pedagogiczną.

Przypominamy, że orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydaje się uczniom:

• niesłyszącym lub słabosłyszącym,
  • niewidzącym lub słabowidzącym,
  • z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją,
  • z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowanym lub znacznym,
  • z autyzmem, w tym z Zespołem Aspergera,
  • z niepełnosprawnościami sprzężonymi, u których diagnozuje się więcej niż jedną niepełnosprawność
  • ze stwierdzonym niedostosowaniem społecznym lub zagrożeniem niedostosowaniem społecznym.

Kształcenie specjalnie, co to jest?

Kształcenie specjalne to forma pomocy, polegająca na dostosowaniu wymagań edukacyjnych do indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz predyspozycji i możliwości psychofizycznych dziecka. Po dokonaniu wielospecjalistycznej oceny poziomu funkcjonowania (WOPFU)  i po uwzględnieniu zaleceń zawartych w orzeczeniu, dla każdego ucznia opracowuje się indywidualny program edukacyjno-terapeutyczny (IPET), w którym określa się metody i formy pracy oraz zakres i sposób dostosowania wymagań.

Co najmniej dwa razy w roku szkolnym, ponownie dokonuje się wielospecjalistycznej oceny poziomu funkcjonowania ucznia, uwzględniając ocenę efektywności udzielonej dziecku pomocy psychologiczno-pedagogicznej oraz modyfikując program, jeśli zajdzie taka potrzeba.