Konferencje – uczniowie Chmury mają głos!

Możemy słuchać specjalistów i teoretyków, możemy im uwierzyć lub nie, ale czy nie lepiej oddać głos osobom najbardziej zainteresowanym rozwojem polskiej edukacji, czyli uczniom i uczennicom? Zdecydowanie tak! Dlatego, na każdej konferencji, w której udział bierze Szkoła w Chmurze, pojawiają się nasi uczniowie, zarówno ci ze szkoły podstawowej, jak i licealiści. Poniżej znajdziecie przegląd niektórych konferencji oraz opinie uczniów na temat udziału w tych wydarzeniach.

XVII Smart City Forum 

Pod koniec listopada, a dokładnie 20 i 21, Szkoła w Chmurze wzięła udział w XVII Smart City Forum, czyli spotkaniu włodarzy miast, specjalistów administracji samorządowej oraz przedstawicieli zarządów firm działających w obszarze smart city. Wydarzenie zgromadziło 440 uczestników, którzy wysłuchali debat i wystąpień merytorycznych z udziałem ekspertów w dziedzinie funkcjonowania i rozwoju inteligentnych miast. Szkoła w Chmurze była na tym wydarzeniu partnerem strategicznym.

Konferencja Polska Moc Biznesu

Dwa tygodnie po XVII Smart City Forum, dokładnie 4 grudnia 2023 roku, pojawiliśmy się na konferencji „Polska Moc Biznesu”, która odbyła się na Stadionie Narodowym. Wraz z założycielem szkoły Mariuszem Truszkowskim na wydarzenie przyjechało aż 16 uczniów – z Gdańska, Krakowa, Rzeszowa, Poznania, Warszawy. Na scenie opowiadali o tym, jak uczą się w Chmurze.

O  kilkuletnich już doświadczeniach w edukacji domowej mówili między innymi Tymek Gliszczyński z szóstej klasy oraz Michalina Krzywańska z Liceum w Chmurze.

Forum Bankowo-Samorządowe w Warszawie

Kolejna konferencja, na której mogliśmy liczyć na wsparcie uczniów odbyła się 14 grudnia w Warszawie. Podczas Konferencji Forum Bankowo-Samorządowej mogliśmy posłuchać, przed jakimi wyzwaniami stoją samorządy. Natomiast nasi uczniowie opowiedzieli o Szkole w Chmurze. Kolejny raz sprawdzili się w networkingu i wspieraniu się we wspólnym działaniu. Na scenie Mariusz Truszkowski  wystąpił wraz z licealistką Michaliną i charyzmatycznym szóstoklasistą Tymkiem.

II Szczyt dla Edukacji

Kolejnym wydarzeniem, w którym wzięliśmy udział był II Szczyt dla Edukacji zorganizowany przez SOS dla Edukacji. Jako Fundacja Szkoły w Chmurze współtworzymy tę inicjatywę. Wydarzenie było okazją do spotkań przedstawicieli organizacji pozarządowych, szkół, świata nauki, samorządów, polityki i mediów oraz szansą, aby porozmawiać i zatroszczyć się o cały edukacyjny ekosystem. 

Konferencja NGO w dialogu

Fundacja Sapere Aude zorganizowała konferencję NGO w dialogu i do poprowadzenia jednego z paneli dyskusyjnych zaprosiła maturzystę z Liceum w Chmurze, Mikołaja Żywioła. W prowadzonej przez Mikołaja debacie o dezinformacji, w której specjaliści z zakresu fact-check’ingu poruszyli tematy weryfikacji treści oraz dezinformacji zaczynając od edukacji, a kończąc na wpływach zagranicznych służb na destabilizację państw i geopolitykę udział wzięła między innymi nauczycielka i wicedyrektorka Szkoły w Chmurze – Dorota Dębosz-Zalewska. Nasza przedstawicielka przytaczała przykłady tego, jak niesprawdzone źródła edukacyjne potrafią spłatać figle uczniom i wprawić w zdziwienie egzaminatorów. 

Bardzo cieszymy się, że środowiska biznesowe i pozarządowe podzielają nasze uznanie wobec kompetencji nastolatków i zapraszają ich do współtworzenia takich inicjatyw.

Konferencja „Nie musimy chodzić do szkoły”

Z kolei na konferencji „Nie musimy chodzić do szkoły”, którą we Wrocławiu zorganizowało Wydawnictwo Element udział wzięli nasi uczniowie: Bartłomiej Kolański z 2 LO, Tymek Gliszczyński z 6 SP i Martyna Górecka z 2 LO. Występowali na scenie tuż obok Andre Sterna, charyzmatycznego mówcy i autora książki „I nigdy nie chodziłem do szkoły” oraz prof. Marka Kaczmarzyka, który ma dar niezwykle barwnego i przystępnego opowiadania o tym, jak działa nasz mózg i jak wobec tego warto organizować proces uczenia się  dzieci. Wystąpienie naszych uczniów wzbudziło żywe zaangażowanie oraz duży entuzjazm wśród publiczności.

Opinie uczniów po konferencjach

Po konferencjach zapytaliśmy uczniów, którzy w nich uczestniczyli, jak wspominają ten czas oraz co dał im udział w tego typu wydarzeniach. Oto niektóre z wypowiedzi:

„Mój udział w konferencjach rozpoczął się dosyć spontanicznie – nie wiedziałam do końca czego się spodziewać. To, co sprawiło, że poczułam się komfortowo i przyjemnie to atmosfera, którą stworzyli otaczający mnie nowo poznani ludzie. Wspólnie jako uczniowie, mieliśmy okazję rozwijać swoje umiejętności networkingowe oraz przełamywać bariery społeczne prowadząc konwersacje z ciekawymi ludźmi z całej Polski. Poszerzyłam swoje horyzonty i wzbogaciłam się o unikatowe doświadczenia, które już zawsze będą w mojej pamięci” – wspomina Karolina Kotarba.

„Wyjazdy na konferencje dały mi przede wszystkim możliwość poznania cudownych osób, z którymi można było porozmawiać nie tylko o naszej szkole. Poznałam wiele osób z Chmury, które są bardzo otwarte na rozmowy. Konferencje dały mi możliwość przezwyciężenia strachu przed wystąpieniami publicznymi. Nawiązałam także kontakty, które pozwolą naszej szkole się rozwijać. Bardzo cenię sobie możliwość uczestniczenia w takich wyjazdach, ponieważ nauczyłam się, jak przezwyciężać strach w rozmowie z obcymi dla mnie ludźmi oraz jak nawiązywać kontakty z osobami, które są np. politykami czy pracownikami różnych fundacji” – mówi Otylia Grewling, licealistka z Wielkopolski.

„Wyjazdy na konferencje dały mi przede wszystkim okazję do zobaczenia siebie w różnych, nie zawsze komfortowych warunkach. Do poznania swoich mocnych i słabych stron. Poszerzyłam swoją strefę komfortu i przełamałam się, by rozpoczynać rozmowę z ludźmi, których nie znam. Oprócz tego poznałam wspaniałe osoby ze społeczności Chmury i nie tylko, z którymi miałam okazję porozmawiać m.in. na tematy związane z edukacją. Bardzo doceniam, że mogłam wziąć udział w tych konferencjach, gdyż każda przyczyniła się do mojego rozwoju i pozostawiła doświadczenie, którego nikt mi nie zabierze” – opowiada Martyna Górkiewicz – licealistka z Wielkopolski.

„Konferencja pełna poważnych osób w garniturach, opowiadająca o bardzo ważnych sprawach biznesowych… a na niej także my – zespół uczniów! Którzy zamiast siedzieć w ławkach i uczyć się matematyki, siedzą i uczą się w tak zwanym „terenie”. Ale nie byliśmy mniej ważni, czy mniej znaczący przez to, że brakuje nam jeszcze doświadczenia lub siwych pasm włosów. Nasz głos, tak inny od tego, który spotyka się na tego typu konferencjach, przebił się i zostaliśmy wysłuchani, a nasze historie zapamiętane! Po swoich przemowach te wcześniej wspomniane „poważne osoby w garniturach”, witały się ze mną z empatią i zainteresowaniem. Zrozumiałam wtedy, jak podobni wszyscy jesteśmy. Jestem wdzięczna za to doświadczenie, w którym szukaliśmy wspólnego języka między biznesami, fundacjami, pokoleniami i odnaleźliśmy fundamentalną potrzebę współpracy. Z każdym kolejnym tego typu doświadczeniem utwierdza się we mnie przekonanie, że młodzi mogą zmieniać świat” – wspomina Michalina Krzywańska, licealistka z województwa mazowieckiego.

Jesteś uczniem Szkoły w Chmurze i chcesz wziąć udział w konferencji?

Jeśli jesteś uczniem Szkoły w Chmurze i czujesz, że wystąpienia publiczne, networking, udział w konferencjach to coś, co mógłbyś robić razem z nami, koniecznie do nas napisz na adres: [email protected].
Jeśli chcesz opowiedzieć o szkole na jednej z konferencji, wyślij do nas maks. 2-minutowy filmik z nagraną przez Ciebie prezentacją na temat Chmury.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *