Komunikat ws. publikacji z dnia 16 lipca

Warszawa, 16 lipca 2024

Szkoła w Chmurze nie otrzymała ostatecznej decyzji miasta po kontroli wydatków za rok 2022. Zgłosiliśmy zastrzeżenia do otrzymanego protokołu pokontrolnego. Od decyzji miasta o zwrocie części środków subwencji oświatowej za korzystanie z platformy w 2021 roku odwołaliśmy się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Sprawą zajmują się reprezentujący szkołę prawnicy.

Szkoła w Chmurze ponosi koszty adekwatne do zapewnienia uczniom dostępu do najwyższej jakości materiałów edukacyjnych. Ta idea przyświeca każdemu aspektowi funkcjonowania naszej szkoły.

Kwestia kwalifikowalnego poziomu kosztu miesięcznego dostępu do niej jest subiektywną oceną urzędników i pozostaje sporna. Uważamy, że platforma, z której korzystamy spełnia najwyższe standardy, jest jakościowo dobra i warta swojej pełnej ceny. Zaskakujące jest prezentowane przez miasto stanowisko, że uznają wydatek, ale wyłącznie na wymyślonym przez siebie poziomie. Nie zgadzamy się z ekspertyzami tworzonymi na zlecenie miasta stołecznego Warszawy. Zgodnie z nimi miasto oczekuje, że wszystkie funkcjonalności nowoczesnej platformy będą dostępne za 34 zł miesięcznie. To poziom cenowy jednego obiadu z baru mlecznego.

Narzędzia oferowane przez platformę, z której obecnie korzystamy, są wysoko oceniane przez osoby uczące się w naszej szkole. Stanowią realne wsparcie procesu zdobywania wiedzy i organizowania codziennej nauki. W ekspertyzach miasta brak chociażby zestawienia platform dedykowanych uczniom edukacji domowej. Te, przypomnę, powstały jednak już po powstaniu Szkoły w Chmurze. W naszej ocenie, wybrana przez Szkołę w Chmurze platforma jest nie tylko pionierskim rozwiązaniem, ale przede wszystkim z funkcjonalnością przekraczającą także już dostępne na rynku oferty.

Zgodnie z zapisami w ustawie o finansach publicznych, wydatki ze środków dotacji oświatowej powinny być dokonywane w sposób celowy i oszczędny, jednak z zachowaniem zasady uzyskiwania najlepszych efektów oraz optymalnego doboru metod i środków służących realizacji założonych celów. Środki na platformę zostały wydane w ramach przyznanej subwencji oświatowej z zachowaniem wymienionych zasad.

Działamy w ramach obowiązujących przepisów prawa. Ustawy i rozporządzenia czasami określają dopuszczalność konkretnych kwot, wyraźnie wskazując zakres i cel, na który mogą zostać przeznaczone. Tam, gdzie te poziomy są wskazane, jest pełna jasność dla wszystkich stron. I my takich limitów przestrzegamy. Tam, gdzie nie są one określone, a wydatek jest kwalifikowany, powinien być finansowany w pełni w ramach puli przyznanej w dotacji. Swobodne interpretowanie przez urzędników przepisów na niekorzyść Szkoły w Chmurze, zawsze dzieje się z krzywdą dla zadowolonych dzieci i rodziców, którzy wybrali ten model edukacji. 


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *