Komunikat po wypowiedzi minister Barbary Nowackiej

Sugestia umożliwienia zablokowania wypłaty subwencji oświatowej szkole, w której trwa kontrola przeczy wszelkim zasadom prawa. Nie ma dokumentu rozstrzygającego, tj. o randze wyroku sądu, który nakładałby obowiązek zwrotu. W praktyce, zrealizowanie postulatu pani minister, doprowadziłoby do możliwości zawieszania dowolnych szkół – a gdyby taka zmiana została zastosowana szerzej – projektów edukacyjnych lub społecznych, tylko w obliczu rozpoczęcia postępowania kontrolnego. Na to nie powinno być zgody w państwie prawa.

Szkoła w Chmurze prowadzona jest przez Fundację non-profit, która powołała spółkę celową do organizowania edukacji domowej dla uczniów i rodzin, które decydują się na ten model spełniania obowiązku szkolnego poza szkołą. Jesteśmy placówką niepubliczną, nie “firmą”. Odmienne poglądy dot. modelu edukacji nie powinny skutkować nakręcaniem spirali niechęci wobec Szkoły w Chmurze.

W porówaniu z wynikami ogólnokrajowymi, maturzyści Szkoły w Chmurze uzyskali z języka polskiego wynik powyżej średniej dla szkół ponadpodstawowych. Średnia z języka angielskiego jest powyżej średniej wszystkich typów szkół. Analizujemy powody słabszego wyniku egzaminów z matematyki. Nawet Centralna Komisja Egzaminacyjna za osoby, które nie zdały matury uznaje te, które nie mają możliwości poprawienia jej w sierpniu. 500 naszych uczniów, a więc 19 proc. tych, którzy jeszcze nie uzyskali świadectwa dojrzałości, ma prawo do takiej poprawki.

Jesteśmy otwarci na wszelkie kontrole i wyjaśnienia. Współpracujemy z kuratoriami oświaty, współpracujemy z urzędami miast, w których zarejestrowaliśmy nasze szkoły. Jesteśmy także otwarci na współpracę z minister Barbarą Nowacką i wyjaśnienia spraw budzących jej wątpliwości.

,