Wciąż spotykamy się z błędnymi opiniami o Szkole w Chmurze. Nie jesteśmy szkołą zdalną ani edukacją online. Szkoła w Chmurze wspiera rodziny w edukacji domowej. A co to znaczy? To, że dajemy innowacyjne rozwiązania, które pozwalają dostosować tempo i tryb uczenia się do potrzeb i możliwości ucznia czy uczennicy. Zapewniamy konsultacje z nauczycielami, prowadzimy kursy do egzaminów ósmoklasisty i maturalne. A oprócz tego dajemy możliwość korzystania z najróżniejszych warsztatów. I nie chodzi tu tylko o te związane z przedmiotami szkolnymi. Uczniowie mogą zapisać się na żonglerkę, jogę, konwersacje z języków obcych, a nawet programowanie czy warsztaty Lego Smart.
U nas nie ma czasu na nudę, chyba że ktoś jej chce – pozostawiamy wolny wybór.
Warsztaty i spotkania odbywają się online i stacjonarnie. Dbamy nie tylko o rozwój i edukację przyszłości, ale także o relacje. Dlatego powstała aplikacja, wyłącznie dla uczniów Szkoły w Chmurze, która umożliwia różnego rodzaju interakcje. W aplikacji uczniowie mogą się odnaleźć na Mapie Chmurzan i nawiązywać nowe znajomości. Natomiast dzięki Mapie Wydarzeń mogą się zorientować, co dzieje się w pobliżu ich miejsca zamieszkania i dołączyć do spotkania, które ich zainteresuje.
Chmurowa aplikacja. Jesteśmy w kontakcie >> Z tego artykułu dowiecie się więcej o Mapie Chmurzan i Mapie Wydarzeń.
Plan lekcji kontra elastyczny harmonogram
Na początku drogi z edukacją domową wolność w decydowaniu może oszołomić tych, którzy dotychczas korzystali z narzucanych im z góry planów dnia. Którzy całe swoje życie podporządkowywali obowiązkowi pobytu w budynku, klasie, ławce. Najciekawsze zajęcia sportowe, rozwijanie kompetencji językowych czy pielęgnowanie każdej innej pasji trzeba było dopasować do planu lekcji. W Szkole w Chmurze czas uwolniony od pobytu w szkole w ściśle określonych ramach godzinowych, otwiera wiele możliwości. Najłatwiej przedstawić to na przykładzie sportowców i artystów, którzy w ciągu tygodnia najchętniej jak najwięcej czasu spędzaliby na treningach, próbach czy wyjazdach.
Gdy ich codziennością był wybór między robieniem zaległości w lekcjach a utratą ukochanych treningów, żyli w ciągłym stresie. Nieobecność w szkole musieli nadrobić, a utrata treningu przyprawiała o frustrację i poczucie braku odpowiedniego zadbania o formę. Błędne koło. W efekcie jedna zaległość wpływała na drugą, a pogodzenie wszystkiego graniczyło z cudem. W edukacji domowej jest zupełnie inaczej. Brak sztywno narzuconego czasu na naukę sprawia, że nie jest ona ciężarem. Wręcz przeciwnie! W okresach mniej intensywnych treningów uczniowie poświęcają więcej czasu na uczenie się i zdawanie egzaminów przedmiotowych. A potem albo mają czas wyłącznie na treningi, albo uczą się między nimi. Z tym że wygląda to już zupełnie inaczej… Po treningu czy próbie, naładowani pozytywną energią mogą, bez tracenia czasu, otworzyć platformę edukacyjną Szkoły w Chmurze czy podręcznik z ulubionego przedmiotu i chłonąć nowe informacje.
W nowoczesnej edukacji nie chodzi o to, aby pozbyć się podręczników i korzystać tylko z naszpikowanych innowacjami technologii. Chodzi w niej także o to, aby wykorzystać potencjał mózgu w momencie, w którym jest najbardziej otwarty na przyswajanie wiedzy. A to często jest połączone z poczuciem szczęścia. No i przede wszystkim – każdy z nas jest inny i potrzebuje innych bodźców.
Na przykład, mamy potwierdzone historie uczniów sportowców, jak to wygląda u nich. Po udanym treningu, gdy endorfiny wciąż buzują w organizmie, nauka przychodzi z łatwością i tu zaczyna się magia! Proces uczenia się także kojarzy się z przyjemnością, a oni odczuwają pełnię szczęścia!
Edukacja domowa – jak wygląda nauka
Uczniowie mają wolność wyboru jak i kiedy chcą się uczyć. Po opanowaniu materiału z podstawy programowej danej klasy, przystępują do egzaminu. Każdy sam decyduje, jak będzie wyglądała jego nauka. Chmurzanie mają do dyspozycji platformę edukacyjną, na której mogą rozwiązywać karty pracy czy umawiać się na konsultacje. Mogą także uczyć się z podręczników. Obowiązkiem każdego ucznia w edukacji domowej jest zdanie egzaminów pisemnego i ustnego ze wszystkich przedmiotów obowiązujących w danym roku szkolnym. Egzaminy można zdawać w dowolnym momencie od połowy września do końca maja między 8.00 a 20.00 od poniedziałku do soboty w trybie online lub stacjonarnie. Ocena na świadectwie wystawiana jest na podstawie średniej z egzaminów – ustnego i pisemnego.
Świadectwo wydawane jest na zakończenie roku szkolnego.
Z każdego przedmiotu, który obowiązuje w danej klasie, egzamin przeprowadzany jest raz w roku, nie ma egzaminów semestralnych ani sprawdzianów czy testów.
Taka innowacja edukacyjna pozwala na rozbudowywanie i pielęgnowanie relacji ze społecznością szkolną.
Edukacja z wartościami – budowanie społeczności, inspiracja i inicjatywy
Uczniowie mają możliwość samodzielnego organizowania wydarzeń i warsztatów. I nie chodzi tylko o wyjścia do kina czy na pizzę. Młodzi ludzie potrafią sami zadbać o połowinki, studniówkę czy wycieczkę, a także założyć i prowadzić zespół teatralny, klub planszówek czy książek.
Gdy planują niewielkie wydarzenie, mogą korzystać z dostępnego w Centrum Spotkań miejsca oraz ogłaszać swoją inicjatywę w aplikacji. Mogą także zaprosić innych uczniów na warsztaty i je poprowadzić. To sprawia, że często spotykają się osoby z różnych klas, a nawet szkoły podstawowej i liceum. Tak zbudowana społeczność wzajemnie się inspiruje. Młodsi uczą się od starszych, niedoświadczeni od pasjonatów, a wszystko w miłej atmosferze. Rozwijają się więc w bardziej naturalny sposób.
Samodzielne organizowanie różnego rodzaju wydarzeń, sprawia, że oprócz wiedzy praktycznej uczniowie biorą także odpowiedzialność za dany projekt. To edukacja z wartościami dodanymi niejako mimochodem, która w życiu zapewne przyda się bardziej niż rachunek różniczkowy czy definicja i zastosowanie imiesłowu przysłówkowego uprzedniego 😉
To też pokazuje, czym jest dla nas edukacja – zdecydowanie nie „zakuj, zdaj, zapomnij”, ale „organizuj, ucz się przez praktykę, czerp przyjemność ze zdobytego doświadczenia i korzystaj z niego w przyszłości”. W skrócie zmieniamy „Siadaj, pała!” na „Wstawaj, działaj!”. Zmieniamy podejście uczniów do własnych możliwości. I to działa! I to cieszy – nie tylko nas, ale przede wszystkim uczniów i uczennice, które odkrywają siebie i swój potencjał na nowo.
Platforma edukacyjna – ulubiona forma nauki Chmurzan
Między zajęciami, zaraz po przebudzeniu, w podróży lub każdego dnia o określonej godzinie – to możliwości, jakie daje platforma edukacyjna Szkoły w Chmurze. Pełna swoboda, dopracowany materiał i ciekawy sposób ich podania – to z kolei cechy kart pracy. Dlatego uczniowie Chmury uważają platformę edukacyjną za najlepsze narzędzie do uczenia się do egzaminów i nie tylko.
Platforma ma trochę inny wygląd i zasady korzystania, w zależności od etapu edukacyjnego. Dla uczniów 1-3 przewidziane jest Drzewo Kompetencji z kartami pracy do drukowania. To rodzic ma dostęp do platformy i ustala harmonogram pracy z dzieckiem.
W klasach 4-8 uczeń ma dostęp do platformy i sam może organizować sobie naukę. Po zalogowaniu się, znajdzie takie zakładki, jak: Kokpit, Przedmioty, Kalendarz, Egzaminy i Najważniejsze informacje.
Kokpit to strona startowa. Widać na nim, ile i jakie egzaminy obowiązują w danej klasie, a także czy uczeń już je zdał i czy umówił się na ich zdanie. Jest tam także widok na statystyki, ile kart pracy jest jeszcze do zrobienia, a ile już skończonych. A w razie potrzeby wyświetlana jest ważna wiadomość od szkoły.
Po kliknięciu zakładki Przedmioty pojawiają się wszystkie przedmioty, które w danej klasie trzeba zdać.
Po wybraniu przedmiotu – na przykład biologii pojawia się lista tematów. Po kliknięciu tematu przechodzimy do karty pracy i możemy zacząć ją rozwiązywać.
Każdy przedmiot zawiera dokładnie taką liczbę kart pracy, jaką uczeń w danym roku powinien wykonać. Po przerobieniu wszystkich kart z danego przedmiotu można sprawdzić swoją wiedzę i zrobić egzamin testowy.
Zakładka Kalendarz ma dwie możliwości. Wszystkie wydarzenia to zestawienie całego tygodnia warsztatów, konsultacji, webinariów, konwersacji i innych spotkań, które organizuje szkoła. Moje wydarzenia to wszystkie spotkania, na które się zapisaliśmy oraz egzaminy, na które mamy zarezerwowane terminy.
Zakładka Egzaminy wyświetla wszystkie przedmioty, które trzeba zdać. Klikając dany przedmiot, można zarezerwować datę egzaminu. Egzaminy należy zaplanować zgodnie z możliwościami, jakie daje podział na przedziały czasowe tzw. koszyki. Oznacza to, że na przykład w październiku da się zdać nawet kilka egzaminów, ale w kwietniu czy maju mamy już opcję zdawania po jednym. Chodzi o równomierne rozłożenie oraz ograniczenie możliwości zostawienia wszystkiego na ostatnią chwilę.
W tej zakładce mamy także możliwość wykonywania egzaminów testowych. Natomiast po zdaniu egzaminu w zakładce Ukończone znajdziemy jego wyniki procentowe z części ustnej i pisemnej oraz ocenę końcową. Czyli tę, która znajdzie się na świadectwie.
Ostatnia zakładka – Najważniejsze informacje to zbiór dokumentów do pobrania. Są tu takie materiały, jak: instrukcje, wymogi, wykazy, informatory czy zagadnienia na egzaminy ustne.
Platforma dla licealistów działa dokładnie tak samo. Inny jest jednak podział kart pracy. Licealiści od pierwszego dnia nauki mają dostęp do wszystkich kart pracy, przewidzianych na cały okres edukacyjny. W każdej klasie muszą przerobić konkretną liczbę kart, ale ich wybór jest dowolny. Na egzaminie pisemnym losują pytania z kart pracy, które przerobili w danym roku szkolnym.
Centrum robotyki – edukacja przyszłości
Szkoła w Chmurze poszła o kilka kroków do przodu, aby dać młodym ludziom możliwość rozwoju i poznawania nowoczesnych i innowacyjnych technologii.
Pod koniec roku 2023 w Warszawie zostało otwarte Centrum Robotyki Szkoły w Chmurze. Powstało w ramach projektu Laboratoria Przyszłości – inicjatywy edukacyjnej realizowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Centrum Robotyki Szkoły w Chmurze znajduje się w Atrium Reduta w Warszawie przy al. Jerozolimskich 148. Na powierzchni blisko 350m² zlokalizowano 8 stref wypełnionych nowoczesną technologią. Jest tu ponad 300 różnych produktów. Do dyspozycji uczniów są między innymi: robot kolaboracyjny ABB i 10 robotów programowalnych, 2 drukarki 3D ze stacjami post druk, ploter laserowy, mikroskopy, dwie kamery foto-video. Kilkanaście zestawów do nauki programowania edu sense oraz zestawów lego Mindstorms.
Choć jesteśmy otwarci na odwiedziny uczniów z innych szkół, to jesteśmy przestrzenią edukacyjną przeznaczoną dla uczniów w Szkoły w Chmurze. Zapraszamy od poniedziałku do piątku w godzinach od 11.00 do 17.00.
Wszyscy chętni do odwiedzenia centrum proszeni są o zapisy na wydarzenia. Aby dowiedzieć się, jak można zorganizować zajęcia lub wizytę w Centrum Robotyki dla uczniów spoza Szkoły w Chmurze, prosimy o kontakt mailowy na adres: [email protected]
Czy edukacja jest ważna w dzisiejszych czasach?
To w zasadzie pytanie retoryczne. Nie znajdziemy żadnego okresu w dziejach ludzkości, w którym edukacja nie była ważna. Możemy natomiast zastanawiać się nad tym, dokąd zmierza edukacja lub jaka jej forma jest najlepsza. Tu odpowiedzi także będą zróżnicowane. Gdy, zapytamy – „dokąd zmierza edukacja?”, w odpowiedzi możemy usłyszeć – „Tam, gdzie tylko chcesz!”. Bo czy coś nas ogranicza? Czy edukacja jest skończona? Zamknięta w pudełku? Mieści się w określonej liczbie podręczników? Zdecydowanie nie!
Edukacja zawsze wiąże się z przyszłością i do przyszłości zmierza. Pytanie jak chcemy, aby ta przyszłość wyglądała? Nowoczesna edukacja będzie więc nie tylko dawała konkretną wiedzę czy precyzyjne informacje, ale także pokazywała, w jaki sposób się uczyć. Jak poszerzać swoje horyzonty, jak zgłębiać temat. Szkoła w Chmurze udostępnia uczniom podstawowe narzędzie do tego, aby właśnie w ten sposób postrzegać edukację i własny rozwój. Tym narzędziem jest platforma z kartami pracy. Ich konstrukcja nie daje odpowiedzi na przysłowiowej złotej tacy. To mamy w podręcznikach i wiemy, że to po prostu bywa nudne. Karty pracy zachęcają do poszukiwania odpowiedzi. Z czasem dają umiejętność researchu i odróżniania rzetelnych informacji od szumu informacyjnego. Uczniowie przyznają, że nie raz, po przekierowaniu do filmu czy artykułu idą dalej i zgłębiają temat samodzielnie. Czasem odkrywają, że dany przedmiot budzi ich fascynację, choć, gdy byli w szkole stacjonarnej, stanowił dla nich tylko przykry obowiązek.
Z kolei na pytanie „jaka forma edukacji jest najlepsza”, odpowiedź również będzie przewrotna i może się zawrzeć w pięciu słowach: „taka, która daje najlepsze rezultaty”. Dlaczego? Dlatego, że każdy z nas jest inny i każdy inaczej się uczy. Nie wszyscy odnajdą się w edukacji domowej, tak jak nie wszyscy odnajdują się w szkole systemowej. Jedni z nas częściej korzystają z lewej, inni z prawej półkuli mózgowej. Naukowcy dzielą nas na wzrokowców, słuchowców i kinestetyków. Jak więc trzydzieści przypadkowych osób, zgromadzonych w jednej sali, słuchających wykładu, może uzyskać ten sam efekt nauki? No, nie może.
Tak samo jest z edukacją domową – nie sprawdzi się u wszystkich. Są uczniowie, którym satysfakcję przynosi rywalizacja. Jest to dla nich największa motywacja. Nie potrzebują niczego innego, aby zrobić co w ich mocy i dogłębnie poznać temat lub wyuczyć się go z podręcznika. W edukacji domowej nie ma rywalizacji i nie ma ściśle określonego i narzuconego planu. To może być problem. Jeśli ktoś dodatkowo ma kłopoty z elastycznością i samodyscypliną, edukacja domowa może nie być dla niego najlepszym rozwiązaniem.
Innowacyjna edukacja i kompetencje przyszłości
Czasem w mediach da się zauważyć niechęć do edukacji domowej i ocenę, że jej uczniowie mają gorsze wyniki na egzaminach państwowych. Nie jest to prawda, a nawet więcej… często jest to ocena krzywdząca. W edukacji domowej, jak w każdej innej formie nauczania mamy cały przekrój społeczeństwa. Znajdziemy rzesze wybitnych uczniów, którzy osiągają spektakularne wyniki, wygrywają olimpiady i dostają się na studia, zanim dotrą do czwartej klasy liceum. Znajdziemy też osoby, które już osiągnęły sukces zawodowy lub rozpędziły karierę. Mamy także młodzież, która po latach udręki odzyskuje zdrowie psychiczne i radość życia. Znajdziemy również takich, którym z różnych powodów nie zależy na najwyższych wynikach lub po prostu potrzebują złapać oddech. To, co łączy te wszystkie osoby i ich indywidualne podejście to to, że żyją i działają w zgodzie ze sobą.
Po ukończeniu Szkoły w Chmurze, czy wyjdą z wynikiem wybitnym, czy miernym są wyposażeni w kompetencje przyszłości. Każdy absolwent, który przeszedł ze szkoły systemowej na edukację domową, ma potwierdzoną zdolność adaptacji. W czasie egzaminów ustnych, zdobywa zarówno doświadczenie w komunikacji, jak i inteligencji emocjonalnej. Umiejętności cyfrowe szlifowane są od pierwszego zalogowania się do innowacyjnej platformy edukacyjnej.
Uczniowie po ukończeniu Szkoły w Chmurze bez względu na to, czy wybiorą studia, czy pracę, będą już wiedzieli, że kluczem do ich sukcesu są ich umiejętności adaptacji w nowym środowisku, elastyczność oraz uczenie się poprzez praktykę. Oznacza to, że zdecydowanie szybciej dostosują się do nowej sytuacji i wdrożą w dorosłe życie, które nijak nie przypomina chodzenia do szkoły stacjonarnej.
Dodaj komentarz