Jak może wyglądać edukacja?

Elastyczność

Każde dziecko jest wyjątkowe, ma różne potrzeby i zainteresowania. Nasi uczniowie to często osoby zaangażowane w różnorodne aktywności, takie jak sport, muzyka, czy aktorstwo. Aby mogli skutecznie łączyć naukę z pasjami, sami tworzą swój plan zajęć. Uczniowie wybierają spośród setek konsultacji i warsztatów – dostosowują swój harmonogram do indywidualnych potrzeb. 

„Co dała mi Chmura? Czas i przestrzeń na rozwijanie pasji i spełnianie marzeń. Kocham sport i przygody. Trenuję lekkoatletykę i akrobatykę, jestem też harcerzem. Jeżdżę na różne plany filmowe.” – Tymoteusz, klasa VI.

Autonomia

Janusz Korczak wielokrotnie podkreślał, jak ważna jest autonomia dziecka i jego podmiotowe traktowanie. „Nie ma dziecka, jest człowiek”– mawiał. W Szkole w Chmurze każdy uczeń jest traktowany jako jednostka autonomiczna. Umożliwiamy wpływ na proces edukacyjny, zmieniając „muszę” na „chcę”. Jedynym obowiązkiem jest zdanie rocznych egzaminów, co daje dużą swobodę w kształtowaniu własnej drogi edukacyjnej. To właśnie ta nieobowiązkowość, uczy młodych ludzi brania odpowiedzialności za swoją naukę. 

„Sama najlepiej planuję swoją naukę i w trybie edukacji domowej poczułam się jak ryba w wodzie! Odnalazłam w sobie ogrom dyscypliny do wielogodzinnej nauki i ciężkiej pracy, a moim paliwem było piękne marzenie o byciu kardiochirurgiem. Dzięki Chmurze zrobiłam postępy w nauce chemii, która wcześniej stanowiła dla mnie nie lada wyzwanie. (…) Uzyskałam świetne wyniki z rozszerzeń: 90% z biologii, 88% z chemii i po 100% z matur ustnych.” – Klaudia, absolwentka. 

Rozwój

Każdy zasługuje na szansę rozwoju, niezależnie od wieku, miejsca zamieszkania czy zdolności. Tygodniowo organizujemy dziesiątki warsztatów dla dzieci i młodzieży na każdym poziomie edukacji. Umożliwiamy konsultacje i spotkania tematyczne, które pomagają zgłębić interesującą ucznia dziedzinę. Dzięki zdalnemu dostępowi do internetu, nasi uczniowie mogą uczestniczyć w zajęciach bez względu na miejsca, w którym mieszkają lub aktualnie przebywają.

Więcej o warsztatach, które realizujemy dla uczniów i rodziców przeczytasz tutaj.

 

Wsparcie

Efektywne wspieranie uczniów w obliczu trudnych sytuacji życiowych powinno być obowiązkiem każdej szkoły. Często na edukację domową decydują się osoby w kryzysie psychicznym, ponieważ w ten sposób chcą zadbać o swoje zdrowie psychiczne. W Szkole w Chmurze każdy może skorzystać ze wsparcia psychologicznego. Nasz zespół specjalistów jest gotowy pomóc w każdej sytuacji. Udziela profesjonalnych porad i daje wskazówki, jak dalej postępować. 

„Kilka lat temu zaczęłam chorować na anoreksję. To zaburzenie uniemożliwiało mi funkcjonowanie w każdej strefie życia. Miałam przerwy w edukacji, nie pojawiłam się na egzaminach, straciłam przyjaciół i bałam się wielu rzeczy. Pomysł Szkoły w Chmurze bardzo spodobał się moim rodzicom. (…) Z mojego życia zniknął stres. Zniknęły dojazdy i ośmiogodzinny cykl nauki poza domem. (…) Ta szkoła to wolność. Ta szkoła uratowała mi życie.” – Natalia, licealistka.

Sprawczość

Dzieci są z natury odkrywcami i chcą mieć wpływ na swoje życie, ale także na swoje otoczenie. Gdy pozwolimy im działać, zaczynają kształtować się ich postawy i wzrasta poczucie sprawczości. Dlatego, wspieramy inicjatywy uczniów, niezależnie od ich skali. Szkoła w Chmurze pomaga zorganizować spotkania społeczności, lekcje i warsztaty tematyczne, konferencje czy wycieczki. Nasze doświadczenie pokazuje, że gdy dajemy dzieciom przestrzeń na realizację ich własnych pomysłów, chętnie wychodzą z inicjatywą i rozwijają skrzydła.

Uczniowie w ramach Warszawskiego Atlasu Chmur zwiedzili Muzeum Narodowe. Przewodniczką wystawy była Maria – uczennica Szkoły w Chmurze.

„Maria jest wspaniałym przewodnikiem, więc podążaliśmy za nią przez galerie z Malczewskim, Boznańską i Wyspiańskim. Poprowadziła dla nas wykład z kubizmu, realizmu i impresjonizmu.”  – Justyna, opiekunka społeczności.

Przynależność

Bycie częścią społeczności to kluczowy element rozwoju młodego człowieka. Najwięcej uczymy się od siebie nawzajem, dlatego tworzymy przestrzenie sprzyjające budowaniu więzi. Dzięki grupom na Facebooku, serwerowi na Discordzie i naszej autorskiej aplikacji z wydarzeniami, zapewniamy uczniom możliwość nawiązywania kontaktów bez względu na miejsce zamieszkania. Jednym z większych mitów edukacji domowej jest przekonanie, że dzieci tracą możliwość budowania więzi z rówieśnikami na rzecz siedzenia w domu. Nic bardziej mylnego – bardzo często uczniowie Szkoły w Chmurze nawiązują ze sobą trwałe relacje, ponieważ szukają osób podobnych do siebie. Dzięki temu zwiększa się ich poczucie przynależności do grupy.

„W Chmurze poczuliśmy, że jesteśmy dla szkoły ważni, czujemy stały kontakt, wsparcie i czujemy się częścią szkolnej społeczności. (…) Nauka w Chmurze to przede wszystkim spokój, ale również radość, ciekawość oraz takie ciepło na sercu, bo Chmura ma najlepszą kadrę i społeczność.” – Kacper, klasa V.

Jeśli podzielasz nasze wartości, zapraszamy do Szkoły w Chmurze – miejsca, w którym każda potrzeba znajduje swoje miejsce, a każdy uczeń może rozwijać się na własnych warunkach. Link do formularza znajdziesz tutaj.


Opublikowano

w

,

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *