strefa pożegnalna egzaminów ósmoklasisty

Co po egzaminie ósmoklasisty? Zapytaliśmy Chmurzan!

Jak wyglądał egzamin ósmoklasisty w Szkole w Chmurze

Stadion Legii Warszawa i Hala EXPO XXI przez trzy dni maja były najbardziej chmurowymi miejscami w Polsce. To właśnie tam 1498 uczniów i uczennic pisało tegoroczny egzamin ósmoklasisty. Zorganizował go 25 osobowy zespół projektowy i blisko 185 pracowników zespołu informacyjnego. To były wyjątkowe trzy dni pełne spotkań, rozmów i wdzięczności. Dla części stresujące, dla innych będące zakończeniem pewnego edukacyjne etapu i możliwością sprawdzenia siebie.

Średnie wyniki uczniów i uczennic Szkoły w Chmurze zbliżone są do średnich wyników na poziomie kraju. Dla nas jednak ważne jest patrzenie na nie przez pryzmat innych obszarów wszechstronnego rozwoju emocjonalnego, duchowego, fizycznego i społecznego.

Opracowanie własne na podstawie danych z KSDO

Egzamin w Chmurze z języka obcego pisano także z j. niemieckiego, j. rosyjskiego, j. francuskiego i j. hiszpańskiego.

68% uczniów i uczennic kończących 8 klasę Szkoły w Chmurze nie przypisują osiągnięcia przez siebie sukcesu dobrym ocenom. Zdecydowanie uważają, że jest to zależne od ich postawy i nastawienia – uważa tak 92,5% badanych.

Dane pochodzą z badania ankietowego oraz wywiadów przeprowadzonych wśród uczniów 8 klasy Szkoły w Chmurze w dniach 30.06. – 2.07.2023r.

Sami absolwenci widzą zmianę w swoim podejściu do nauki.

„Moim największym sukcesem jest to, że zobaczyłam na ile mnie stać. Nie musiałam się uczyć dla kogoś, dla ocen. Tylko dla mojej wiedzy, co sprawiło mi wielką satysfakcję i przyjemność”.

Edukacja to nie tylko szkoła, czyli rozwój dziecka w klasie ósmej

Edukacja domowa, to nie tylko przygotowanie do egzaminów końcowo rocznych czy egzaminu ósmoklasisty. Dla prawie połowy uczniów najważniejszymi aktywnościami w minionym roku szkolnym były aktywności inne niż nauka szkolna. 24% osób postawiło na rozwój pasji i zainteresowań, a ok. 24% osób na zadbanie o swoje zdrowie.

Wszechstronny rozwój to także dbanie o rozwój w takich obszarach jak rozwój emocjonalny, duchowy, fizyczny czy społeczny. Jak o te strefy zadbali absolwenci Szkoły w Chmurze?

Ponad połowa uczniów i uczennic 8 klasy deklaruje, że w minionym roku szkolnym uprawiała sport w klubie sportowym lub sekcji sportowej (53,3%). Poświęcając na to najczęściej 1-2 godziny tygodniowo lub 3-5 godzin tygodniowo. 4,4 % poświęcała na ten rodzaj aktywności ponad 14 godzin tygodniowo.  91 % badanych deklaruje własną aktywność sportową tj. pływanie, bieganie, jazda na rowerze.  

31% uczniów i uczennic brało udział w zorganizowanych zajęciach artystycznych, a 68,9 % osób praktykowało własną aktywność artystyczną. Blisko 6% uczniów poświęcała na to ponad 14 godzin tygodniowo.

Blisko połowa Chmurzan i Chmurzanek podejmowała się aktywności społecznej i udzielała
w wolontariacie. A blisko ¾ poświęciło czas by zadbać o swoje zdrowie.

Uwolniony czas i możliwość łączenia rozwoju pasji z edukacją w domu pozwolił uczniom i uczennicom na realizację swoich celów i planów. Przełożyły się ona na wiele sukcesów jakie sami zauważają. Pytani o to z czego, co udało im się zrobić w minionym roku są dumni odpowiedzieli:

„Nauczyłam się lepiej rysować”.

„Udało mi się polubić wiele przedmiotów, za którymi nie przepadałem wcześniej”.

„Najbardziej dumna jestem z przełamania mojego lęku przed mówieniem po angielsku (…)”.

„Rozpoczęcie grania w Speedball w polskiej lidze”.

„Zaczęłam uczyć się języka koreańskiego i bardziej dbać o swoje zdrowie”.

„Udało mi się przeczytać w rok 200 książek”.

Jak poprawić samopoczucie nastolatka?

Przeprowadzone wśród absolwentów Chmury badania ankietowe wskazują, że mieli w miniom oni w roku dobre samopoczucie. Zdecydowana większość uczniów i uczennic Chmury oceniła swoje samopoczucie pozytywnie. 50% osób bardzo dobrze, a 35% osób dobrze. 5,8 % osób określiło je jako średnie. Około 1% jako złe lub bardzo złe.

Dane pochodzą z badania ankietowego oraz wywiadów przeprowadzonych wśród uczniów 8 klasy Szkoły w Chmurze w dniach 30.06. – 2.07.2023r.

Dodatkowo dla 67% uczniów i uczennic nauka w 8 klasie szkoły podstawowej była przyjemnością. Jak to możliwe? Za jeden z głównych powodów możemy uznać naukę w systemie edukacji domowej w Szkole w Chmurze.

Dane pochodzą z badania ankietowego oraz wywiadów przeprowadzonych wśród uczniów 8 klasy Szkoły w Chmurze w dniach 30.06. – 2.07.2023r.

94,7% uczniów i uczennic 8 klasy zadeklarowało, że dzięki nauce w Szkole w Chmurze mogli łączyć rozwój swoich pasji i zainteresowań z obowiązkiem szkolnym. W ciągu minionego roku uczyli się w swoim tempie. Mieli czas i możliwość, aby zadbać o swoje zdrowie. Ograniczyli swój stres. Szkoła w Chmurze dała im poczucie wolności i swobody, co potwierdza 95,6 % absolwentów Chmury.

Ósmoklasiści pozostają w Chmurze!

60% uczniów i uczennic 8 klasy szkoły podstawowej chce kontynuować swoją naukę w Liceum w Chmurze. Dlaczego? Uważają, że ta szkoła umożliwi im decydowanie o czasie i sposobie nauki. Pozwoli na łączenie nauki z pasjami i rozwojem zainteresowań. Wielu z nich wskazuje, że ceni sobie spokój, mniejszy poziom stresu, a nawet jego brak oraz poczucie bezpieczeństwa jakie odczuwają. Dzięki edukacji domowej w Szkole w Chmurze czują, że mają możliwość odpowiednio zadbać o siebie i swoje zdrowie.

Dane pochodzą z badania ankietowego oraz wywiadów przeprowadzonych wśród uczniów 8 klasy Szkoły w Chmurze w dniach 30.06. – 2.07.2023r.

O swoim wyborze i pozostaniu w edukacji domowej mówią:

„Dzięki Chmurze odnalazłam swoje pasje i miejsce na świecie, dlatego chcę tu zostać”. 

„Według mnie Szkoła w Chmurze pozwala na więcej niż inne szkoły. Pozwala na rozwijanie swoich pasji, na swobodne uczenie się bez ograniczeń czasu, na poznawanie nowych osób, które też chcą być traktowane tak jak inni. Dlatego właśnie wybrałam Szkołę w Chmurze. A raczej już Liceum w Chmurze”. 

Ci, którzy szukają zmiany planują wrócić do tradycyjnego systemu edukacji w 23% do liceum ogólnokształcącego, 8% do techników i ok. 7% do innych szkół, głównie artystycznych i zagranicznych. Nikt z uczniów i uczennic nie chce zmienić Szkoły w Chmurze na inną szkołę w trybie edukacji domowej.


Cytowane wypowiedzi uczniów i uczennic pochodzą z badania ankietowego oraz wywiadów przeprowadzonych wśród uczniów 8 klasy Szkoły w Chmurze w dniach 30.06. – 2.07.2023r.


Opublikowano

w

przez

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *