Centrum Robotyki Szkoły w Chmurze, jak działa?

Głównym argumentem przeciwników edukacji domowej jest twierdzenie, że dzieci i młodzież mają problemy z socjalizacją i stają się aspołeczne. Uczniowie i rodzice Szkoły w Chmurze tworzą ogromną społeczność i sami dbają o to, żeby podtrzymywać kontakty i rozwijać się nie tylko towarzysko. Chmurzanie z całej Polski mogą uczestniczyć w różnego rodzaju lokalnych wydarzeniach i zajęciach dodatkowych, np. wycieczce do obserwatorium astronomicznego, przygotowaniach do spektaklu teatralnego, czy poznawaniu tajemnic biblioteki uniwersyteckiej. Ci, którzy mieszkają w Warszawie i okolicach, dodatkowo mają możliwość skorzystania z bogatej oferty zajęć i warsztatów przygotowanych w Centrum Robotyki Szkoły w Chmurze.

Centrum Robotyki, co to jest?

Centrum Robotyki Szkoły w Chmurze znajduje się w Atrium Reduta w Warszawie przy Al. Jerozolimskich 148. Jest to laboratorium przyszłości. Na około 350 m2 rozmieszczono 8 niezwykłych, wypełnionych technologicznymi nowinkami stref, w których nauka staje się zabawą, a zabawą nauką. Organizowane są tu zajęcia dla dzieci, warsztaty, cykliczne szkolenia. W każdej strefie uczniowie znajdą materiały pomocne w jej odkrywaniu — filmy i podręczniki ukryte pod kodami QR.

Centrum Robotyki to przyjazna przestrzeń pełna nowoczesnych technologii i przykładów ich zastosowania. To miejsce do próbowania, uczenia się i testowania swoich umiejętności. Ale przede wszystkim do odkrywania — dzielą się swoją opinią prowadzący zajęcia. — Dzieci często przychodzą tu pobyć razem ze sobą, a przy okazji coś robią kreatywnego. To przestrzeń przyjazna każdemu, niezależnie od umiejętności i wiedzy.

Uczniowie Szkoły w Chmurze postrzegają Centrum Robotyki, jako świetnie zaopatrzoną świetlicę przyszłości, w której można ciekawie spędzić czas z fajnymi ludźmi. Tutaj mogą spotykać się na zajęciach dodatkowych, tworzyć i uczyć się od siebie nawzajem. Na uczestników zajęć w Centrum Robotyki czeka też kuchnia z wygodnymi kanapami, w której mogą zrobić sobie chwilę przerwy w projektach. 

Tu przeczytasz więcej o otwarciu Centrum Robotyki.

Jak działa Centrum Robotyki Szkoły w Chmurze?

W Centrum Robotyki najważniejsza jest społeczność. Zajęcia oparte są na edukacji rówieśniczej. W tym samym czasie, nad tym samym projektem, pracują uczniowie z różnych roczników. Dzielą się swoimi umiejętnościami z innymi. Bardziej doświadczeni pomagają początkującym. Tempo pracy i motywacja również zależą od nich samych. Oczywiście mogą korzystać ze wsparcia materiałów edukacyjnych Szkoły w Chmurze. 

Podczas warsztatów dbamy o rozwój kompetencji przyszłości. Nasi uczniowie nie tylko uczą się programowania, modelowania i podstaw inżynierii w laboratorium przyszłości, ale też doskonalą bardzo potrzebne w dzisiejszym świecie umiejętności miękkie. Podczas zajęć dodatkowych uczniowie edukacji domowej trenują współpracę i komunikację, radzenie sobie z emocjami i rozwiązywanie konfliktów w konstruktywny sposób. Ważna jest też kreatywność, wytrwałość i krytyczne myślenie.

Większość warsztatów to regularne spotkania. Dzięki temu uczniowie mają więź z prowadzącym, polecają sobie nawzajem zajęcia i przyprowadzają kolejnych uczestników.

W Centrum Robotyki zapewniamy uczniom przestrzeń, w której mogą rozwijać swoją  samodzielność. Dzięki temu biorą odpowiedzialność za uczenie się, podejmują wyzwania, które sami sobie stawiają, próbują nowych rzeczy, łączą się w zespoły oraz pomagają innym w zdobywaniu wiedzy i umiejętności. Warsztaty prowadzimy w duchu STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka) — dbamy o łączenie wielu obszarów wiedzy podczas spotkań. Mamy też zajęcia dodatkowe dla całych rodzin, które mogą wspólnie uczyć się, bawić i pielęgnować relacje. Dostęp do technologii to również nauka odpowiedzialnego korzystania z niej. Młodzi ludzie, tworząc własne gry komputerowe, dowiadują się, jakie uzależniające mechanizmy zawierają niektóre z nich. Podejmują dyskusję o tym, co w technologii jest szansą, a co zagrożeniem. Podczas spotkań ze specjalistami, rozmawiają o tym, jak w mediach społecznościowych przedstawiany jest świat i na co należy uważać. Centrum Robotyki spełnia też rolę miejsca spotkań i rozwijania pasji.

Czy z Centrum Robotyki mogę korzystać za darmo?

Nasi uczniowie mogą korzystać z inspirującej przestrzeni Centrum Robotyki od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00. Wszystkie zajęcia dla dzieci i młodzieży, będących uczniami Szkoły w Chmurze są nieodpłatne. Co miesiąc wysyłamy wiadomość mailową uczniów i rodziców z województwa mazowieckiego, zawierającą harmonogram warsztatów i wydarzeń organizowanych w CR. Większość zajęć dodatkowych powtarza się cyklicznie. Można uczestniczyć tylko w jednych lub w całym cyklu. Sprzęt i potrzebne materiały zapewnia Centrum Robotyki. Jeśli istnieje potrzeba przyniesienia własnego laptopa lub włóczki, informujemy o tym w wiadomości. Liczba miejsc na niektóre wydarzenia jest ograniczona, dlatego warto zapisywać się wcześniej, korzystając z aplikacji Szkoły w Chmurze.

Co się robi na zajęciach z robotyki?

Mówiąc jednym zdaniem: na zajęciach z robotyki rozmawia się z robotami. W CR możecie uczestniczyć w warsztatach dostosowanych do swojej grupy wiekowej, polegających na budowaniu i programowaniu robotów.

Kodowanie na dywanie to zajęcia przeznaczone dla młodszych uczniów edukacji domowej. Korzystając z Ozobotów i Genibotów zbierają pierwsze doświadczenia w dziedzinie kodowania. Tworzą trasy i proste programy, posługując się językami wizualnymi — skanują karty i budują z puzzli. Przygotowują plansze do gier, ćwiczą logiczne myślenie. Przy pomocy długopisów 3D opracowują przestrzenne projekty i przygotowują się do modelowania i druku 3D.

Nieco starsi mają możliwość zaplanować i złożyć robota z Lego Mindstorms, a potem zaprogramować go wizualnie — blokowo. Bloczki są znane uczniom z wpisanego do podstawy programowej Scratcha. W strefie Mikrokontrolerów młodzież uczy się konstruowania i programowania robotów w językach Arduino, C, C++, Python. Pomagają im w tym robot DJI, Photon, oraz Forboty. 

W Centrum Robotyki posiadamy robota współpracującego — ramię ABB GoFA. Można je programować, ustawiając pozycje ręcznie, sterować joystickiem albo usiąść do komputera i napisać własny program w Robot Studio.

Miłośnicy projektów przestrzennych mogą realizować swoje pomysły w ramach  programowania i drukowania modeli 3D. Do dyspozycji mają  drukarki 3D w dwóch technologiach FDM — filamentową i SLA — żywicową, co pozwala na dopasowanie narzędzia do projektu i daje szansę porównania i nauczenia się drukowania w dwóch technologiach.

Łączymy rozrywkę z edukacją. Podczas spotkań uczymy się programowania gier komputerowych na silniku Unreal, czyli służącym do tworzenia gier trójwymiarowych. Robimy upgrade starych, klasycznych gier z wdzięczną, ale niezbyt skomplikowaną grafiką, poznajemy środowisko MakeCode. Bawimy się Minecraftem, projektując własne skiny i wykorzystując tę popularną grę do nauki matematyki.

W centrum stawiamy na ducha społeczności — uczniowie sami dzielą się swoimi umiejętnościami z innymi. Bardziej doświadczeni pomagają początkującym. Proponują też nowe projekty i aktywności. W razie wątpliwości uczniowie zawsze mogą zapytać opiekuna centrum lub zeskanować kod QR i obejrzeć materiały wyjaśniające działanie elementów.

Strefy w Centrum Robotyki

Przestrzeń centrum podzielono na 8 stref, w których młodzi ludzie samodzielnie lub pod okiem osoby prowadzącej zajęcia, odkrywają tajemnice robotyki i zdobywają umiejętności przyszłości w duchu STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka).

Pięć stref znajduje się w „Wielkiej sali” i łączy się ze sobą w ścieżkę edukacyjną, a trzy strefy znajdują się w oddzielnych pomieszczeniach.

  • Kodowanie na dywanie
    To pierwsza strefa, w której uczniowie, korzystając z Ozobotów i Genibotów, zaczynają  przygody z kodowaniem i programowaniem. Korzystają także z długopisów 3D, tworząc przestrzenne projekty.
  • Strefa Lego
    Strefa Lego, to budowanie, planowanie, konstruowanie i ożywianie przestrzennych elementów. Roboty z Lego Mindstorms uczą kodowania. Uczniowie mogą złożyć jednego z 5 gotowych robotów albo wymyślić coś zupełnie nowego i własnego. Tworzą własne pojazdy, statki kosmiczne, dinozaury, symulatory lotów, spinnery i roboty samoparkujące. Korzystają z czujników, piszą programy, sprawdzają wyniki i wyciągają wnioski.
  • Strefa Mikrokontrolerów
    Tutaj młodzież  konstruuje i programuje roboty (DJI, Photon, Forboty) w językach Arduino, C, C++, Python.
  • Strefa robota współpracującego ABB (cobot GoFa)
    To wyzwanie dla prawdziwego programisty. Pozycję ramienia ABB GoFA  można ustawiać ręcznie lub przy pomocy własnoręcznie napisanego programu.
  • Warsztat drukarek 3D
    Uczniowie, którzy chcą pracować w tej strefie, muszą najpierw odbyć szkolenie z zasad bezpieczeństwa. Tu znajdują się nasze drukarki 3D, drukujące w dwóch technologiach FDM — filamentowa i SLA — żywicowa. Natomiast ploter pozwala na tworzenie projektów z drewna. Lutownice z mikroskopami lutowniczymi, narzędzia warsztatowe służą do obrabiania, naprawiania i budowania np. robotów.
  • Strefa Modelowania 3D
    Pokój z komputerami posiadającymi silne procesory i karty graficzne, idealne i do tworzenia modeli, przygotowywania wydruków i kręcenia animacji.
  • Studio fotograficzne
    Lustrzanki Sony, wielki greenscreen, lampy, blendy, mikrofony… Młodzi ludzie mają szansę nauczyć się tworzenia zdjęć oraz nagrywania podcastów. Wszystkie materiały mogą obrobić na MacBooku z pełnym pakietem Adobe (Photoshop, Lightroom, Ilustrator).
  • Strefa rękodzieła
    Tutaj można odpocząć od technologii oraz nauczyć się wielu ciekawych umiejętności.

Centrum Robotyki, jako przykład inicjatywy projektu Laboratoria Przyszłości

Centrum Robotyki Szkoły w Chmurze powstało w ramach projektu Laboratoria Przyszłości – inicjatywy edukacyjnej realizowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

W dzisiejszych czasach umiejętności matematyczne, w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii są ważniejsze niż kiedykolwiek. Laboratoria Przyszłości to program edukacyjno-technologiczny, którego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych. Dostęp do nowoczesnego sprzętu pomaga rozwijać umiejętności, talenty i zainteresowania uczniów oraz uatrakcyjnia zajęcia.

Chcemy rozwijać Centrum Robotyki, wzbogacając ofertę edukacyjną o warsztaty z najróżniejszych dziedzin technologii, tak by uczniowie mogli rozwijać się w wybranej przez siebie dziedzinie. Słuchamy naszych uczniów i odpowiadamy w miarę możliwości na ich potrzeby. O tym, co jeszcze Szkoła w Chmurze robi, aby wspierać edukację dzieci i młodzieży, przeczytacie w tym artykule.


Opublikowano

w

przez

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *