Briefing prasowy Szkoły w Chmurze

Szkoła w Chmurze: “Chcemy zdrowych, samodzielnych młodych ludzi dbających nie tylko o siebie, ale także ludzi dookoła”

Szkoła w Chmurze na piątkowym briefingu prasowym zorganizowanym w jej warszawskiej siedzibie odniosła się do informacji, które padły dzień wcześniej w czasie konferencji prasowej ministry Barbary Nowackiej. 

Z zaskoczeniem przyjęliśmy treść pytań, które padły wczoraj na konferencji z udziałem minister Barbary Nowackiej i jej odpowiedzi. Nie można mówić o tym, że miasto nie jest w stanie wyegzekwować zwrotu dotacji. Szkoła w Chmurze nie otrzymała jeszcze ostatecznej decyzji miasta po kontroli wydatków za rok 2022. Zgłoszone zastrzeżenia są w toku rozpatrywania. Nierzetelnie przedstawiane są wyniki egzaminów uczniów Szkoły w Chmurze. Dotyczy to zarówno samego poziomu niezdanych egzaminów maturalnych, jak i zestawiania tych wyników z wynikami innych placówek – przekazał Michał Cieśla, rzecznik Fundacji Szkoła w Chmurze przywołując komunikat wydany w tej sprawie.

Mecenas Przemysław Wierzbicki z kancelarii KKLW reprezentującej Szkołę w Chmurze potwierdził, że Szkoła w Chmurze nie otrzymała ostatecznej decyzji miasta stołecznego Warszawy po kontroli wydatków za rok 2022. Zgłoszone zostały zastrzeżenia do otrzymanego protokołu pokontrolnego i sprawa jest w toku. 

– Chciałem zaznaczyć, że nie ma mowy o środkach, które Szkoła w Chmurze miałaby zwrócić. Od strony proceduralnej nie została jeszcze wydana decyzja. Na dzień dzisiejszy jedyne co jest, to jest protokół, w którym urząd miasta stołecznego Warszawy wyraził swoje wątpliwości. Te wątpliwości są absolutnie precedensowe. Nigdy wcześniej nie było takiej sytuacji, żeby urzędnicy formułowali tego rodzaju zastrzeżenia. One nie dotyczą tego, że Szkoła w Chmurze nie mogła ponosić pewnych kategorii wydatków. Urząd zgadza się, że mogła wydawać na takie rzeczy, na które wydała, ale taniej. Edukacja domowa jest tańsza niż edukacja stacjonarna – podkreślił Przemysław Wierzbicki.

– Jestem zasmucona tym, jak clickbaitowe treści w mediach wpływają na osąd, osób które pełnią bardzo ważne stanowiska w naszym państwie – mówiła Barbara Jędrusiak, dyrektorka Szkoły w Chmurze. – Mam wrażenie, że pomimo tego, że działamy już piąty rok, wciąż panuje pewne niezrozumienie na temat tego czym nasza szkoła jest.

Jak przekazała, państwo polskie w samym tylko 2024 roku dzięki funkcjonowaniu Szkoły w Chmurze zaoszczędziło w sektorze edukacji 50 mln złotych. 

– Ta edukacja jest tańsza dla naszego państwa. Jest też dla uczniów i rodziców, którzy uczą się w tej szkole dla nich znacznie lepsza. 84 proc. naszych uczniów deklaruje, że odkąd uczy się w tej szkole ich życie uległo znacznej poprawie. Ich samopoczucie jest dużo lepsze. Osiągają też swoje własne cele. W naszej szkole uczą się bardzo różni uczniowie, dzieci różnych rodziców. To dzieci artystów, naukowców, dziennikarzy, ale też dzieci polityków z poprzedniego, ale i obecnego rządu, a także dzieci urzędników miasta stołecznego Warszawy. Spodziewam się, że gdybyśmy skonfrontowali ich z tym pytaniem, dlaczego zdecydowali się na tę szkołę, zapewne odpowiedzieliby, że to wyjątkowy przypadek. Mamy takich wyjątkowych przypadków w naszej szkole 30 tysięcy. Chciałabym, żebyśmy pamiętali o tym wyciągając różne uogólnione wnioski i uogólnione stwierdzenia na temat tego, czy to jest dobra szkoła czy zła szkoła. Czy dobrze uczy, czy źle uczy. Najważniejszym celem, jaki ja chcę osiągnąć tworząc tę szkołę i będąc jej dyrektorem, to jest to byśmy mieli zdrowych, samodzielnych  młodych ludzi dbających nie tylko o siebie, ale także ludzi dookoła. Dokładnie to osiągamy tworząc Szkołę w Chmurze – podkreśliła Barbara Jędrusiak.

Natalia Minczanowska, wicedyrektorka Szkoły w Chmurze odniosła się do wyników tegorocznych matur. Zgodnie z metodologią CKE mamy 3 grupy: uczniowie którzy zdali, uczniowie którzy mają prawo do poprawki, uczniowie którzy nie zdali. Tych ostatnich w Polsce mamy 5 proc. w szkole w Chmurze około 9 proc. – a to zdecydowanie nie jest co czwarty maturzysta. 

– W porównaniu z wynikami ogólnokrajowymi, maturzyści Szkoły w Chmurze uzyskali z języka polskiego wynik powyżej średniej dla szkół ponadpodstawowych. Średnia z języka angielskiego jest powyżej średniej wszystkich typów szkół. Analizujemy powody słabszego wyniku egzaminów z matematyki. Nawet Centralna Komisja Egzaminacyjna za osoby, które nie zdały matury uznaje te, które nie mają możliwości poprawienia jej w sierpniu. 500 naszych uczniów, a więc 19 proc. tych, którzy jeszcze nie uzyskali świadectwa dojrzałości, ma prawo do takiej poprawki. 

Przedstawiciele Szkoły w Chmurze przyznali, że wyniki egzaminów ósmoklasisty potwierdzają tendencję uczniów do osiągania wysokich wyników z języków obcych, niskie z matematyki. Podkreślili, że analizowane są słabsze wyniki z języka polskiego. W ubiegłym roku były zbliżone do średniej krajowej. 

– Porównywanie ich z wynikami dzieci z Ukrainy są bezzasadne, ponieważ arkusze tych egzaminów ósmoklasisty różnią się między sobą – zaznaczyli.

Szkoła w Chmurze to w mijającym roku szkolnym 28 tys. dzieci i ich rodzin, które wybrały edukację domową. 

– To i dużo, i mało. Uczniowie Szkoły w Chmurze nie przekraczają 1 proc. wszystkich uczniów w Polsce. A więc to zdecydowana mniejszość, którą warto wysłuchać, zrozumieć a nie atakować. Jest wiele szkół w kraju, których uczniowie egzaminy ósmoklasisty czy maturalne napisali gorzej od uczniów Szkoły w Chmurze. Nie upominamy się o taką samą falę hejtu i niechęci w stosunku do nich. Apelujemy o opamiętanie – mówił Michał Cieśla z Fundacji Szkoła w Chmurze.

Przedstawiciele szkoły zgodnie zadeklarowali gotowość współpracy z kuratoriami oświaty. Przywołany został list wielkopolskiego kuratora dr Igora Bykowskiego, który komentując wyniki matur podkreślił, że edukacja to nie są tylko słupki w excelu, a każdy uczeń ma swój własny Mount Everest. 

W swoim piśmie z 9 lipca przypomina, że “istotny jest dobrostan dzieci i nauczycieli, a porównywanie wyników szkół bez znajomości całości kontekstu ich funkcjonowania niekoniecznie jest dobrym sposobem na osiągnięcie tego celu. Zadaniem szkoły jest również przygotowanie uczniów do dorosłego życia, wyposażając ich w niezbędne umiejętności i kompetencje, które pozwalają im radzić sobie w dynamicznie zmieniającym się świecie. Ocena pracy szkoły wyłącznie na podstawie wyników egzaminów nie oddaje zatem pełnego obrazu ich funkcjonowania […] Jestem przekonany, że zamiast wskazywania szkół z niższymi wynikami, powinniśmy skupić się na wspieraniu ich w procesie poprawy[…] Współpraca […] jest kluczem do osiągnięcia tego sukcesu”. 

Reprezentanci Szkoły w Chmurze zapewnili, że dbają o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży uczącej się w tym modelu edukacji. Każdego dnia dostępny jest dla nich zespół psychologów i interwentów kryzysowych. Fundacja wyraziła otwartość i gotowość do współpracy z minister Barbarą Nowacką w sprawach budzących wątpliwości resortu edukacji.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *