Bezchmurne lato w Chmurze 🏖️🌞

Warszawski Atlas Chmur, czyli spotkania społeczności w plenerze!

W ramach tego projektu przez całe lato odkrywaliśmy uroki Warszawy, spotykając się w muzeach, w parkach i na łąkach. 

Nasza uczennica Maria zorganizowała wizyty w Muzeum Geologicznym oraz w Muzeum Narodowym w Warszawie. Pod opieką chmurkowej nauczycielki Justyny Łobodzińskiej młodzi ludzie obejrzeli wystawy skał i skamieniałości oraz szkielet dinozaura Dyzia, czyli maskotki muzeum. Podczas spotkania z kulturą Maria okazała się być wspaniałym przewodnikiem. Prowadziła uczestników wycieczki przez sale z dziełami Malczewskiego, Boznańskiej i Wyspiańskiego, a przy okazji przedstawiła wykład na temat kubizmu, realizmu i impresjonizmu.

Dzięki uprzejmości Centrum Wielokulturowego na Pradze, które udostępniło nam miejsce (sala Ukraina), cyklicznie przez całe wakacje nasi super zaangażowani uczniowie uczyli się koreańskiego. Zajęcia Koreańskiej Chmury Językowej prowadziła Julia Pieczonka. Trzy godziny nauki na raz, na dodatek w taki upał, to nie lada wyzwanie, ale chętnych by chłonąć wiedzę było naprawdę sporo. Lekcje odbywały się hybrydowo, tzn. że można było uczestniczyć w zajęciach, nawet jeśli ktoś nie mógł dojechać do Warszawy.

Ptak, jaki jest, każdy widzi. Ale czy na pewno wszystkie ptaki są takie same? Tego Chmurzanie mogli dowiedzieć się podczas warsztatów i spacerów ornitologicznych w różnych parkach miejskich oraz w Centrum Spotkań. Zajęcia prowadziła najlepsza ornitolożka Anna Wereszczyńska. Uczestnicy poznawali sposoby i zasady obserwacji ptaków, ćwiczyli sprawne korzystanie z lornetek oraz korzystali z artykułów naukowych, przygotowując mini-prezentacje o wybranym gatunku. Analizowali budowę i zachowania ptaków oraz testowali przystosowanie piór do lotu. Podziwiali niesamowitą architekturę ptasich gniazd. Nauczyli się odróżniać młode osobniki od dorosłych. Rozmawiali o ochronie dzikich zwierząt. Najważniejsze jednak były własne obserwacje w czasie wyjść terenowych. Udało się zobaczyć, rozpoznać i naszkicować kilkanaście gatunków.

Warsztaty ornitologiczne

Piknik w Kampinoskim Parku Narodowym w najbardziej upalny dzień lata? Czemu nie! Chmurowa ekipa warszawskiej społeczności postanowiła wybrać się nad jeziorko przy Mokrych Łąkach w Kampinoskim Parku Narodowym. Uczestnicy poznali ptaki zamieszkujące tę okolicę oraz obejrzeli tamę bobrów. Podczas kolejnej piknikowej wycieczki Chmurzanie odwiedzili Górę Ojca, czyli jedną z większych wydm w okolicy, a także Zakład dla Dzieci Niewidomych im. Róży Czackiej w Laskach.

Piknik w Kampinoskim Parku Narodowym

W naszym chmurowym Ogrodzie Społecznym w Warszawie w każdą środę odbywały się spotkania, podczas których uczniowie wraz z rodzicami sadzili nowe rośliny, podlewali, wyrywali chwasty itp. Co konkretnie działo się w ogrodzie? Jedna z mam pomogła przygotować kompost na jesienne uprawy. Dzieci podjadały borówki i jeżyny  prosto z krzaków. Wszyscy próbowali rzodkiewek, sprzątali okolice ogrodu, grali w gry, sadzili jarmuż, podpierali rośliny tyczkami… Oprócz tego uczniowie Chmury opowiadali, jak wygląda ich edukacja nowym osobom, które dopiero od września będą z nami. 

Dzięki uprzejmości Białołęckiego Ośrodka Kultury uczniowie wraz z Jakubem Jędrzejewskim zorganizowali spotkanie nowego klubu planszówkowego w świetnym miejscu o nazwie „3 pokoje z kuchnią”. Tam też odbyło się wielkie rodzinne gotowanie, podczas którego powstały pyszna sałatka, onigiri, chipotle mięsne i bezmięsne oraz tiramisu. Zabawy i dobrej energii było mnóstwo!

„Być albo nie być, oto jest pytanie”! Dla naszej chmurowej społeczności odpowiedź jest oczywista – być obecnym na wystawianej w Wilanowskich ogrodach sztuce „Sen nocy letniej” Szekspira. Uczniowie, rodzice i znajomymi Szkoły w Chmurze wybrali się do Wilanowa, aby oglądać aktorów z „Szekspir w Parku”, inicjatywy kulturalnej objętej patronatem przez samego prezydenta miasta. Wydarzenie to cieszyło się ogromną popularnością, dlatego uczestnicy wybrali się tam prawie godzinę wcześniej i w oczekiwaniu grali w chmurkowe dobble. Sama sztuka trwała aż do nocy (letniej) i była znakomitą komedią, w której wybrzmiały nawet melodie prosto z disco polo. Wszyscy, bez względu na wiek, świetnie się bawili!

Ceramika uczy cierpliwości. Przekonali się o tym uczestnicy dwuetapowych warsztatów „Gliniane kreacje”, podczas których grupa uczniów przygotowywała talerzyki, zdobiąc je kwiatami i roślinami, malując i pokrywając szkliwem, pod czujnym okiem Moniki Jasińskiej i Emy Babiarz.

W Fab Lab w Warszawie Chmurzanie gościli wielokrotnie, nie tylko podczas lepienia gliny, ale też na warsztatach stolarskich. Postawa każdego z uczniów uczestniczących w tych zajęciach, zasługuje na podziw: cudowne było to, jak wspierali się nawzajem, pomagali sobie i doradzali. Udało im się zrobić piękne rakiety, na których przećwiczyli wiele podstawowych stolarskich umiejętności. I co najważniejsze, widać było, że im się podobało!

Warsztaty dubbingowania oraz z reportażu w warszawskim Fab Lab Kamera Akcja!, które odbyły się w ramach Warszawskiego Atlasu Chmur, również cieszyły się zainteresowaniem i dały uczestnikom nowe umiejętności.

Spotkanie na Trawie w Parku Praskim przy rzeźbie Żyrafy, to kolejna okazja do spędzenia czasu w pożyteczny sposób. Alicja (chmurowa mama i mistrzyni filcowania) przeprowadziła warsztaty, podczas których uczniowie mogli nauczyć się tej ciekawej i relaksującej techniki rękodzielniczej. Choć niektórzy spotkali się z nią pierwszy raz, to powstałe dzieła wskazywały, że mamy w społeczności niezwykle utalentowane osoby.

Life painting, murale, graffiti, sitodruk, vlepki, instalacje i wiele innych. W Warszawie, w modernistycznej przestrzeni sali Trybuny II na terenie Toru Wyścigów Konnych, odbywał się największy przegląd sztuki miejskiej w Polsce – Urban Art Area. Na wystawie można było zobaczyć ponad 500 obiektów autorstwa niemal 80 najwybitniejszych i najciekawszych twórców z dziedziny Urban Art. Wystawę zaprojektowano do samodzielnego zwiedzania, ale nam towarzyszyła historyczka sztuki, która zwróciła uwagę na podpisy twórców i graffitowe niuanse. Podpowiedziała, na co patrzeć, jak rozpoznać narzędzie, którym tworzono dzieło i kto jest naprawdę znany w świecie twórców.

W Łazienkach Królewskich, wyjątkowym miejscu pełnym zieleni i historii, uczniowie poznali ciekawe opowieści o Stanisławie Auguście Poniatowskim, antycznych rzeźbach i mitycznych postaciach, zwiedzili nową wystawę „Królewski Zwierzyniec”, a także odkryli florę i faunę tego miejsca. Choć pawie zrzuciły już swoje piękne ogony, wciąż wzbudzały zachwyt, podobnie jak wiewiórki. Po Łazienkach oprowadzały swoich podopiecznych chmurkowe nauczycielki Joanna Poćwierz-Jędrych i Ewa Gońda.

RoboLato, czyli co słychać w Centrum Robotyki

Centrum Robotyki to miejsce, w którym nie brakuje aktywności i warsztatów również podczas wakacji. W każdym tygodniu działo się coś innego, a wszystkie dni wypełniały wyzwania konstruktorskie oraz programistyczne.

Na początku RoboLata uczniowie tworzyli pixelarty, makramy oraz bransoletki. Mieli okazję stworzyć własną biżuterię oraz breloczki pod opieką Ewy Gońdy.

Uczestnicy zajęć konstruowali hotele dla owadów i programowali kwietne łąki. Ulepszali własne aplikacje na tablety oraz grali w planszówki. Wycinali deski, przyklejali LEDy oraz lutowali kabelki. Kodowali animacje i gry. Rysowali przestrzenne odznaki długopisami 3D oraz obejrzeli film. Wszystko to z pomocą i wsparciem Krystyny Myrchy, Marleny Hlebowicz i Karola Jaworskiego oraz niesamowicie zaangażowanych rodziców.

W kolejnym tygodniu zajęcia odbywały się pod hasłem: RoboZmysły. Zaczęło się od integracji. Do wyboru było konstruowanie robotów, gry planszowe i makramy, ale wygrała zabawa w mafię. Potem część Chmurzan tworzyła wielki labirynt dla robotów, które przebyły go dzięki swoim czujnikom i zdolnym pilotom. Inni zajęli się scenografią w studiu foto. Wzrok, słuch, węch. Krysia Myrcha tworzyła z dziećmi i rodzicami pachnące cuda: woreczki z naturalnymi olejkami, przy okazji ćwicząc umiejętność szycia.

Ale kosmos! RoboKosmos! W ramach tego bloku tematycznego Chmurzanie mogli pochwalić się swoją wiedzą, rozwiązując quiz o galaktyce, a oprócz tego zakodować Układ Słoneczny w Minecrafcie Education, gdzie celem było oddawanie kolorów planet i skalowanie,  pofilcować kosmitów, planety i inne elementy natury oraz stworzyć cyfrowy kolaż.

Jarosław Kruś poprowadził pokaz robotyczny dla najbardziej wkręconych technologicznie osób, a Krysia Myrcha i Marlena Hlebowicz pomogły budowniczym w strefie LEGO. Powstały uniwersum Kaczkoland, świat samurajski, łaziki z LEGO Mindstorms i McLaren F1. Warto też wspomnieć o Lego tost day, czyli tworzeniu robotów Lego na zbliżające się rozpoczęcie roku, urozmaicone przerwami na jedzenie tostów.

Katowice kochają planszówki

W kolejne wakacyjne czwartki śląska chmurowa młodzież spotykała się, aby wspólnie spędzić czas. Przestrzeni udzielało nam Liceum Miejsce w Katowicach. Nad wszystkim czuwały nasze nauczycielki Agnieszka Łukasik, Marta Winkler i Monika Zoremba. Motywem przewodnim była oczywiście gra w planszówki, dobra zabawa i dużo śmiechu. Nie mogło też zabraknąć Tai Chi i opowieści buddyjskich, które pobudzały młodych ludzi do wymiany przemyśleń i długich rozmów. Stowarzyszenie Salam Lab przeprowadziło dla naszych uczniów zajęcia warsztatowe „Empatia w działaniu”. Mimo wakacyjnej aury frekwencja dopisała – przyszło 11 osób! 

Znalazła się też przestrzeń na małe przekąski i pogaduszki przy herbacie.

Pikniki w śląskich parkach

Długie rozmowy, pyszne ciastka i chillout pod drzewami. To doskonały przepis na udany piknik. Śląska społeczność Szkoły w Chmurze organizowała spotkania przy Mysiej Górce w gliwickim parku, ale nie tylko.

W Rosarium Parku Śląskiego w Chorzowie odbyły się kolorowe, kreatywne, multisensoryczne zajęcia z sensoplastyki dla chmurkowych dzieci. Nasi uczniowie współpracowali, ćwiczyli komunikację i asertywność, dotykali różnych struktur, brudzili się i wymyślali zabawne nazwy. Po zajęciach trzeba było się umyć i przebrać, a potem  wszyscy częstowali się nawzajem przyniesionymi na piknik przekąskami. Zabawa skończyła się na pobliskim placu zabaw.

Japonia, rzemiosło i neokolonializm w Krakowie

Krakowska społeczność Szkoły w Chmurze wybrała się do Mangghi – Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej na wydarzenie Weekend z Japonią pełną smaku, które towarzyszyło otwarciu wystawy I love Sushi. W ogrodzie na uczestników czekały stoiska edukacyjne, m.in omikuji, przymierzanie yukaty (cieszyło się największą popularnością!), tanabata czy kendama, jak również food trucki z japońskimi specjałami. Oprócz tego można było zwiedzić jeszcze dwie wystawy – Background oraz Hiroshige. Podróż w głąb drzeworytu. Było warto!

Uczniowie Szkoły w Chmurze brali udział w warsztatach „Z jednej gliny ulepieni, czyli ceramika w Żywej Pracowni”. Najpierw dowiedzieli się wszystkiego o glinie. Jakie są jej rodzaje, w czym sprawdza się każdy z nich, jakie są sposoby jej obróbki i klejenia, ale też w jakiej temperaturze można ją wypalać, żeby uzyskała pożądany kolor a naczynie nie pękło. Okazuje się, że praca z tym materiałem wymaga wiele cierpliwości, pokory i wytrwałości.

A potem uczestnicy zajęć sami tworzyli ceramiczne cuda. Powstały m.in.: dwa serca, pingwin i żaba, około pięć kubków, dwie planety Ziemie, jeden Księżyc z kraterami, kaczki – stojaki na długopis, dwa muchomory, miseczki na słodkości, jeden pies i kilka talerzyków. Etap drugi to malowanie, szkliwienie i wypalanie ulepionych figurek. Wszyscy byli niezwykle pracowici i mieli wspaniałe pomysły. Młodych garncarzy w pracy wspierały nauczycielki Edyta Odziomek, Beata Górniak oraz nasi czworonożni przyjaciele.

Pod kierunkiem naszej graficzki Joanny Żyłowskiej-Cieślak nauczyciele i uczniowie poznawali nowe techniki plastyczne, namalowali obrazki akwarelami,  a przy okazji prowadzili ciekawe rozmowy o życiu, przyszłości i zainteresowaniach.

Lekcje w czasie wakacji! Tak, to możliwe. Salam Lab przeprowadził w Żywej Pracowni cykl bardzo nietypowych „Lekcji o neokolonializmie”. Zaangażowani uczniowie zdobywali wiedzę i dyskutowali o tym, czym różni się neokolonializm od postkolonializmu? Czym jest rasizm? Dlaczego na szkolnej mapie świata w centrum położona jest Europa? Czy mapa opracowana przez Merkatora w XVI wieku wciąż powinna kształtować nasze wyobrażenia o świecie? Było ciekawie! Oprócz tego cyklu odbyły się: „Lekcja geografii. Dla kogo Bliski Wschód jest bliski?”, a także „Co taniec może nam opowiedzieć o Imperium Brytyjskim. Lekcja sztuki i nowych mediów”

Wycieczki krakowskich Chmurzan

Kraków to nie tylko zajęcia w Żywej Pracowni! Nasza społeczność umawiała się na wycieczki. W centrum nauki Cogiteon dzieci, młodzież i dorośli świetnie się bawili, jednocześnie poznając tajniki przyrody, ludzkiego organizmu, zasady funkcjonowania domu pasywnego itp. Wędrowali labiryntem w zupełnej ciemności, zobaczyli w praktyce, czym jest korytarz życia, jak powstaje prąd, a nawet dowiedzieli się, jak należy kichać. Nie ma to, jak nauka przez zabawę.

W Ogrodzie Botanicznym uczniowie wzięli udział w zajęciach pt. „Ciekawostki z życia roślin”. Ogród zachwycił nas kolorami i bogactwem gatunków. Był też czas na spacer po ogrodzie, wspólne rozmowy i wymianę doświadczeń dotyczących edukacji domowej.

Dzielni Chmurzanie zdobyli Ćwilin, drugi co do wysokości szczyt górski Beskidu Wyspowego. To wyprawa wymagająca wysiłku, ale było pięknie, a dojrzała jarzębina i tarnina przypominały o zbliżającym się roku szkolnym.

Liczna grupa uczniów i rodziców wybrała się do oddziału Narodowego Banku Polskiego w Krakowie, by poznać historię pieniądza i reform monetarnych w Polsce. Niestety, kilkunastokilogramowa sztaba złota była ukryta w skarbcu. Może uda się ją zobaczyć następnym razem. Uczestnicy wspólnych wyjść widzieli nie mniej cenne eksponaty w Muzeum Czartoryskich, gdzie czekały na nich dzieła sztuki i słynna Dama z gronostajem. 

Podróże po Jeleniej Górze

Społeczność Szkoły w Chmurze spotkała się w Jeleniej Górze się w ramach wydarzenia „Poznajemy historię swojego miasta”. W Książnicy Karkonoskiej uczestnicy mieli okazję poznać się i porozmawiać, a potem udali się na wycieczkę po mieście, podczas której poznali historię miasta, zwłaszcza najbardziej fascynującego okresu, gdy wyprodukowane tutaj cienkie płótna lniarskie znajdowały zbyt na wszystkich kontynentach całego ówczesnego świata. Przewodnikiem po Jeleniej Górze był nauczyciel naszej szkoły Eugeniusz Gronostaj.

Chmurki zdobywają górki

Marta Mikosz i Edyta Odziomek zabrały Chmurzan na wycieczkę w okolice Starego Sącza. Uczestnicy wyszli na Leśne Molo, czyli na spacer w koronach drzew. Potem w centrum miasta zjedli pyszne lody i udali się na Bobrowisko nad Dunajcem. Co prawda bobry z racji upału się pochowały, ale mogli zobaczyć ich środowisko życia. Na zakończenie odpoczęli nad rzeką Dunajec.

To tylko najważniejsze wakacyjne wydarzenia. Można jeszcze długo wymieniać i wspominać kolejne, np.: dyskusję o literaturze w Ogrodzie Botanicznym w Poznaniu w ramach naszego Chmurowego Klubu Książki. Albo regularne spotkania integracyjno-warsztatowe w Domu Jogi w Toruniu. Chmurzanie uczestniczyli też w 30. Bolesławskim Święcie Ceramiki, tworzyli własne gry planszowe podczas spotkań w białostockim Centrum Aktywności Społecznej i poznawali Płock, jedno z najstarszych miast w Polsce.

Wakacje już dobiegły końca, ale społeczność Szkoły w Chmurze nadal organizuje wspólne wyjścia i spotkania. Zapraszamy!


przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *