Ekipa wolontariuszy podczas festiwalu Szkoły w Chmurze

Wiadomości z Chmury. Wrzesień 2023

Tegoroczny wrzesień obfitował w Rodzinne festiwale z okazji rozpoczęcia roku szkolnego, które organizował i koordynował nasz chmurowy zespół. Bo w Szkole w Chmurze celebrujemy wspólnie, ciesząc się na widok znajomych twarzy i poznając nowe osoby. Świętowaliśmy w kilku miastach: Katowicach, Poznaniu i Warszawie. Niektórzy przyjechali na nasze festiwale nawet z innych województw.

Festiwal w Warszawie, fot. Piotr Woźniakiewicz.

Program naszych festiwali opiera się na idei: społeczność dla społeczności. Co znaczy, że w przygotowania, warsztaty i wszystko, co z festiwalem związane, angażują się nie tylko pracownicy Chmury, ale także uczniowie, rodzice i przyjaciele Chmury. To ich pomysły i chęć ich realizacji napędzały działania! Pasjonaci chcący dzielić się i edukować organizowali spotkania, podczas których robiliśmy rękodzieło i uczyliśmy się nowych umiejętności. Były to superokazje, aby poznać osoby o podobnych zainteresowaniach! Chmurzanie z zamiłowaniem do gotowania, czy wypieków przynieśli poczęstunek, a ci, którzy mieli więcej krzepy od innych, pomagali w aranżacji przestrzeni 😊 Każdy festiwal miał kilka stref, w których działy się różne aktywności!

warsztaty z robienia bransoletek
Festiwal w Katowicach, fot. Beata Kwiecińska .

Festiwal w Parku Śląskim, w Katowicach

W ramach Strefy Dobra nawiązaliśmy współpracę z Nadleśnictwem w Katowicach i otrzymaliśmy bezpłatnie sadzonki drzew, które każda Rodzina mogła zabrać ze sobą i posadzić w okolicach swojego domu. Podczas katowickiego Festiwalu zebraliśmy 34 kilogramy karmy dla potrzebujących czworonogów. W Strefie Gier planszowych, którą zorganizowali zaprzyjaźnieni harcerze z Harcerskiego Klubu Gier Planszowych i Fabularnych „PAF”, relaksowaliśmy się przy planszówkach. Strefa Marzeń i Życzeń zaistniała dzięki Justynie, mamie Leszka, który uczy się w Chmurze. Tworzyliśmy instalację inspirowaną japońskim Świętem Gwiazd – „Tanabata”. A w Strefie Spotkania wicedyrektorka Karolina Cieślik-Dzięciołowska odpowiadała na pytania Rodziców i Uczniów. Odbyło się również spotkanie z Mariuszem Truszkowskim (założycielem Chmury) oraz Barbarą Jędrusiak (dyrektorką Szkoły). Poza tym podczas Festiwalu odbyło się mnóstwo warsztatów, spotkań, a nasza społeczność mogła zacieśniać relacje w cudownym otoczeniu natury.

Warsztaty z szydełkowania, fot. Beata Kwiecińska.
Chmurzanie i Chmurzanki podczas Festiwalu w Katowicach, fot. Beata Kwiecińska.

Festiwal w Poznaniu na Polach Piknikowych Malta

Z Katowic pojechaliśmy do Poznania na kolejny Festiwal naszej Społeczności. Chmurzanie i Chmurzanki mogli świętować rozpoczęcie roku we wspaniałej atmosferze, z pięknym widokiem na panoramę Poznania oraz jezioro Malta.

Festiwal w Poznaniu, muzykowanie z Zespołem Kukaj Kukawko, fot. Beata Kwiecińska.

Dzięki wspólnej pracy zaopiekowaliśmy różne potrzeby Uczniów i Rodziców. Dla młodzieży przygotowaliśmy m.in. warsztaty z efektywnego uczenia się, robienia biżuterii, a Basia poprowadziła warsztaty z organizowania wydarzeń. Młodsze dzieci cieszyły się wieloma atrakcjami w Strefie Sportu. W Strefie Rodziców zorganizowaliśmy warsztaty z robienia makramy i warsztaty NVC. Nie zabrakło Strefy Q&A, w której odbywały się spotkania z wicedyrekcją.

warsztaty podczas festiwalu w poznaniu
Festiwal w Poznaniu, warsztaty robienia przypinek, fot. Beata Kwiecińska.

A taką wiadomość dostaliśmy od jednej z Mam: 😊

Bardzo dziękujemy za zorganizowanie wrześniowego „Pikniku pod Chmurką” pełnego inspiracji i zachęty do działania na rzecz środowiska lokalnego. Nasz mały klon „Cloud” został już posadzony i ma się dobrze. Jego wzrost będzie świadczył również o naszym wzroście 😉 i mile spędzonych chwilach na Malcie. Wykonane bransoletki również przypominają o tym, że warto się spotykać i być inspiracją dla innych. Współdziałanie zawsze przynosi dobre owoce. Zachęcam do tego, aby razem tworzyć społeczność pełną pasji!

Chmurzanki podczas Festiwalu w Poznaniu, fot. Beata Kwiecińska.
Festiwal w Poznaniu, fot. Beata Kwiecińska.

Festiwal w Warszawie na Osiedlu Jazdów

Ostatni, lecz równie wspaniały, był Festiwal w Warszawie, o którym więcej pisaliśmy w tym wpisie. Tak jak podczas poprzednich wydarzeń i tu nie zabrakło spotkań, warsztatów i poczęstunku. W Strefie Muzyki i Teatru oglądaliśmy występ zespołu Kukaj Kukawko oraz inscenizację teatralną przeprowadzoną przez naszych uczniów! A całe wydarzenie zwieńczył Krąg Wdzięczności, który poprowadzili Basia i Mariusz.

Rodzinny festiwal szkoły w chmurze w Warszawie.
Festiwal w Warszawie, fot. Piotr Woźniakiewicz.
Basia i Mariusz na Festiwalu w Warszawie, fot. Piotr Woźniakiewicz.

W tym miejscu chcemy podziękować wszystkim naszym przyjaciołom, wolontariuszom oraz instytucjom, bez których festiwale po prostu nie mogłyby się odbyć!

Festiwal w Warszawie, fot. Piotr Woźniakiewicz.

Szczególne podziękowania za zaangażowanie w organizację Festiwali dla Uczniów, Rodziców oraz Pracowników Chmury z całej Polski.