Budowanie relacji w szkole

Dlaczego dziecko czuje się w szkole dobrze?

Możemy zacząć od pytania co sprawia, że dziecko w szkole dobrze się czuje. Gdy nauczyciel jest wspierający i zamiast krytykować brak wiedzy, wskazuje uczniowi drogę, dziecko czuje się dobrze. Gdy rówieśnicy są pomocni i mają wspólne zainteresowania, szybko nawiązują przyjaźnie i pogłębiają relację. Gdy dzieci przebywają w miejscu, a którym panuje atmosfera przyjaźni i zaufania stają się bardziej otwarte. Natomiast to dobre samopoczucie może być wystawiane na próbę, gdy w grupie rówieśniczej lub w gronie pedagogicznym znajdzie się chociaż jedna osoba, której zachowanie sprawia dziecku dyskomfort. A co za tym idzie, w końcu dziecko może poczuć się w takim środowisku źle.  Młodzież ucząca się w Szkole w Chmurze chętnie opowiada o swoich relacjach. Często porównują to, co miało miejsce w szkole stacjonarnej z tym, co mają w edukacji domowej. Okazuje się, że bardzo ważne jest dla nich to, że nie mają przymusu do przebywania wciąż z tymi samymi osobami, co było nieuniknione w tradycyjnym systemie. Przynależność do danej klasy oznaczała konieczność codziennego kontaktu z tymi samymi osobami. Zaznaczają, że w edukacji domowej mają bardzo duże możliwości tworzenia różnego rodzaju relacji. Każdego dnia mogą spotykać się z innymi osobami lub grupami osób w różnych miejscach. Co więcej, mają szansę na poznawanie uczniów o przeróżnych zainteresowaniach i są przekonani, że w innym miejscu nie mieliby najmniejszej możliwości na poznawania tak wielu i tak różnorodnych osób. Do tego, mają pełną świadomość swojej decyzyjności. Jeśli dana grupa lub dana osoba sprawiają, że nie czują się dobrze, po prostu mogą się z nią spotykać rzadziej lub nie spotykać w ogóle. I tym samym zadbać o swój najlepszy dobrostan. Dlatego też, tak dobrze maturzyści oceniają swoje samopoczucie w ankiecie dla absolwentów liceum w chmurze.

Jak dzieci uczą się życia w społeczeństwie – budowanie relacji

Musimy mieć świadomość, że dzieci uczą się życia w społeczeństwie na zasadzie obserwacji. Jeśli sami jesteśmy wycofani i nie mamy zbyt dużo relacji, jest bardzo prawdopodobne, że dziecko będzie podobnie podchodziło do poznawania nowych osób. Nie oznacza to, że tak musi zostać. W Szkole w Chmurze dzieci przechodzą prawdziwą metamorfozę. Możecie o tym poczytać w relacjach różnych rodziców i uczniów. Wcześniej wycofane, zniechęcone do nawiązywania nowych kontaktów dzieci, po kilku, czasem kilkunastu inspirujących i integracyjnych spotkaniach nabierają pewności siebie. Czują się bezpiecznie, ponieważ nie spotyka ich nic złego. 

Nikt na nie naciska, że mają dołączyć do grupy, nikt ich z tego powodu nie krytykuje. Mogą według własnego rytmu dołączyć do grupy lub najpierw przyglądać się z boku. Do niczego nikt nikogo nie zmusza, ale co jakiś czas pojawia się zachęta oraz zainteresowanie. To jeden z kluczowych elementów otwierających dzieci i młodzież, które wcześniej miały gorsze relacje czy doświadczenia w ich budowaniu. Obserwując chmurową społeczność nabierają ochoty na dołączenie do niej. Widzą, jak to się dzieje i zmieniają swoje podejście do budowania relacji. Oczywiście, jak we wszystkim w naszym świecie, są wyjątki, są traumy, są różnego rodzaju sytuacje, które wymagają większego wsparcia, ale generalnie zmiana nastawienia dotyczy znakomitej większości uczniów dołączających do Szkoły i Liceum w Chmurze. Potwierdzają to słowa absolwentów, podczas zakończenia roku 2022/2023 dla maturzystów.

I ten brak nacisku, konieczności i obowiązku, a pozwolenie na obserwację i wchodzenie w relacje we własnym  rytmie jest dla wszystkich najbardziej otwierające. To najlepszy sposób do otwarcia dzieci i młodzieży do zmiany nastawienia do nawiązywania dobrej relacji między uczniami.

W spotkaniach integracyjnych organizowanych przez Szkołę w Chmurze zazwyczaj są obecni doświadczeni, empatyczni animatorzy, którzy zdecydowanie ułatwiają przełamanie pierwszych lodów. Społeczność rodziców często sama organizuje własne, lokalne spotkania, aby w przypadku nawiązania się ciekawej relacji rówieśniczej w szkole, mieć możliwość jej pielęgnowania na co dzień. Bliskie sąsiedztwo dzieci, które nawiązują znajomość, zwłaszcza, gdy są jeszcze w szkole podstawowej, jest bardzo ważne, ponieważ ułatwia częstsze kontakty osobiste.

Ale w przypadku licealistów do nawiązywania świetnych relacji ta odległość nie robi już większej przeszkody. Do zbudowania fajnej relacji, która przekształci się w pracę twórczą, przekraczającą wszelkie granice wystarczy czasem jedna wspólna myśl. Zachęcam do przeczytania wywiadu z Anastazją i Gabi, które zaczęły współpracować, ponieważ chciały zorganizować konkurs, a dostając wolność, decyzyjność i sprawczość napisały… książkę! Tego nie da się osiągnąć bez zbudowania relacji, a wiemy przy tym, że Anastazja mieszka w Częstochowie, a Gabi w Łodzi! 

Jak pielęgnować dobre samopoczucie dziecka?

Każdy z nas jest inny i jako dorośli wiemy, że jedni z nas odnajdą się w każdym środowisku i uwielbiają poznawać nowych ludzi, a inni mają z tym duże problemy, potrzebują zachęty, zainteresowania lub wręcz przeciwnie dłuższego czasu na obserwacje. Tak samo jest z dziećmi. 

Relacje zdecydowanie wpływają na samopoczucie. Rodzice, którzy mają dzieci w niższych klasach szkoły podstawowej powinni, więc zadbać o budowanie relacji z dzieckiem. Powinni wspierać dziecko, mając na uwadze jego tempo nawiązywania kontaktów. Stwarzać mu okazję do możliwości poznawania nowych osób. Czasami wystarczy wspólne wyjście na pizzę i trafienie w czasie pierwszej rozmowy na ciekawy dla wszystkich temat. Rozmowa pozwala na przełamanie pierwszych lodów, ale czasami trudno ją zacząć. Dlatego tak ważne jest, aby rodzic wiedział, jak wspierać relacje między dziećmi, które widzą się pierwszy raz. Ważne jest, aby przed wyjściem ustalić z dzieckiem, co możemy zrobić, a co będzie dla niego kłopotliwe. Na przykład mimo braku odwagi, aby podejść do kogoś i się przedstawić niektóre dzieci nie chcą, aby rodzic w to się angażował. Należy to uszanować i ustalić z dzieckiem, co byłoby dla niego bardziej komfortowe, pamiętając, że nic na siłę. Rodzice dzieci, które mają problemy z nawiązywaniem powinni uzbroić się w cierpliwość i zaplanować mnóstwo spotkań, w różnych miejscach i różnych środowiskach. A na  można umawiać się za pośrednictwem grup facebookowych chmury. 

Na spotkaniach warto dyskretnie obserwować swoje dziecko, zamiast zatracić się w rozmowach z innymi rodzicami. A po spotkaniu warto porozmawiać z dzieckiem, aby zapytać co my się podobało, co nie, czy w którymś momencie mogłoby przydać się wsparcie rodzica. Możemy wtedy wywnioskować, czy dziecko lepiej czuje się w dużej grupie, czy woli spotkania kameralne. Jak będziemy wiedzieć, która forma bardziej odpowiada dziecku możemy przeprowadzić z nim rozmowy zachęcające do uczestnictwa w kolejnych wydarzeniach lub spotkaniach jeden na jeden. Jeśli zauważymy, że dziecko szybciej, chętniej i łatwiej nawiązuje relacje, gdy jest w kameralnym gronie, zadbajmy, aby właśnie tak się integrować. Do większej grupy można wtedy spróbować dołączyć, gdy ugruntujemy jakąś znajomość i dziecko będzie miało wsparcie w postaci rówieśnika.

Nauczyciel w szkole – przewodnik i opiekun

Kto tego nie przeżył, może nie uwierzyć, ale prawda jest taka, że egzaminy i konsultacje w Szkole w Chmurze potrafią odmienić samopoczucie ucznia. Obserwując swoje dzieci wiem, że pierwsze egzaminy budziły strach, obawę i dyskomfort. Ale po każdym kolejnym nabierały większej pewności siebie. Podczas egzaminów, w co najmniej 95% przypadków, spotykali uśmiechniętych, wspierających i ciepłych nauczycieli, którzy zanim przeszli do części egzaminacyjnej najpierw wprowadzali przyjazną atmosferę, przedstawiali się i dopiero po takim rozluźnieniu napięcia, w naturalny sposób przechodzili do egzaminu. I nie oznacza to, że za każdym razem egzamin był zdany na 100%, absolutnie nie, ale obojętnie jakim wynikiem kończył się egzamin, dzieci były podbudowane, zadowolone i pełne energii do dalszego działania. Nie dostawały przy tym pustych pochwał, jeśli przygotowały coś w bardzo dobry sposób, ale słyszały słowa uznania i co najważniejsze zachętę do dalszego działania. I same wyciągały wnioski i mówiły na przykład – następnym razem zamiast…, zrobię…

Dla rodzica to słowa, które sprawiają, że natychmiast pojawiają się łzy wzruszenia. Za każdym razem tuż przed egzaminem pojawiał się jednak stres, bo wciąż po szkole systemowej trudno uwierzyć, że każdy nauczyciel może być przyjaźnie nastawiony… i za każdym razem, po otwarciu drzwi po zdaniu egzaminu ten uśmiech na twarzy dziecka, które piętnaście minut zamartwiało się, co to będzie. Nie wspominając już o rodzicu, który wygoniony za drzwi pokoju, w którym odbywa się egzamin, krąży po mieszkaniu i nie wie, co ze sobą zrobić. I długie, pełne ekscytacji opowieści, co fajnego powiedział nauczyciel, jak było zabawnie albo, co poszło nie tak, ale jaka była zachęta, żeby za rok było lepiej. Tak nauczyciel w szkole, to prawdziwy przewodnik i opiekun. Nawet jeśli, jak w Szkole w Chmurze, relacja uczeń – nauczyciel zamyka się w 15-20 minutach egzaminacyjnych, są to dla uczniów tak cenne minuty, tak ciekawe relacje, że rodzice sami chcieliby brać udział w egzaminach i doświadczyć tej niesamowitej przemiany. Od kłębka stresu do ekscytującego potoku słów i błyszczących oczu podczas dzielenia się swoimi wrażeniami z egzaminu.

Chmurowi nauczyciele doskonale znają najlepsze sposoby nawiązywania dobrej relacji z uczniami. A na co dzień angażują się w różnego rodzaju inicjatywy, jak na przykład ta, którą chmurowe nauczycielki przygotowały z okazji dnia edukacji narodowej.

Dobre relacje w szkole

To podstawa świetnego rozwoju, budowania lub odzyskania pewności siebie i chęci zdobywania nowych umiejętności. Dobre relacje w szkole wpływają na dobre samopoczucie nie tylko ucznia, ale całej jego rodziny. A gdy wszyscy są zadowoleni i pełni energii, chętniej się uczą, są bardziej kreatywni i mają ochotę na nawiązywanie relacji zarówno z rówieśnikami, innymi uczniami, jak i nauczycielami. Chociaż na co dzień, w Szkole w Chmurze, nie ma lekcji i relacje ucznia z nauczycielami są nieco utrudnione, to jednak są takie przypadki, że całkiem fajne relacje nawiązują się w czasie konsultacji. Mamy już odnotowany przypadek, w którym nauczycielka matematyki tak dobrze poznała zdolności ucznia, że przepisała go na konsultacje do wyższej klasy. Na tych konsultacjach uczeń znów wykazał się większą wiedzą, niż była wymagana w danej klasie i został zaproszony na konsultacje… w liceum! 

Piękne relacje budują się także dzięki ludziom, którzy są zaangażowani w budowanie Centrów Spotkań. W Warszawie jest stacjonarne Centrum Spotkań w CH Reduta, w którym organizowane są różnego rodzaju spotkania, imprezy, eventy, wieczory filmowe dla różnych grup wiekowych. W innych miastach organizowane są różnego rodzaju spotkania i warsztaty, na które zapraszane są lokalne społeczności. Dzięki nim budowanie relacji jest jeszcze prostsze i przyjemniejsze. 

Dołączenie do społeczności Szkoły w Chmurze daje możliwość zbudowania ciekawych, interesujących i inspirujących relacji na całe życie. Jeśli jeszcze nie jesteś w Szkole w Chmurze w każdej chwili możesz wypełnić formularz chęci zapisania się do szkoły. Jeśli zrobisz to w trakcie trwania rekrutacji od razu dostaniesz do wypełnienia wniosek, jeśli zgłosisz się poza rekrutacją, powiadomimy cię, jak tylko rozpoczniemy nowy nabór.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *