Jak wyglądała matura w Szkole w Chmurze?

Maj kojarzony jest z kwitnącymi kasztanowcami, które dla wielu są symbolem matury. Spoglądając na drzewa i widząc rozwinięte kwiatostany, sami w swojej pamięci przywołujemy wspomnienia majowych egzaminów. Bo nie zapominajmy, każde pokolenie doświadcza tego wyzwania. Dla nas, jako Szkoły w Chmurze, tegoroczny maj był wyjątkowy! Po raz pierwszy w historii istnienia naszej placówki zorganizowaliśmy egzaminy maturalne.

Czy w edukacji domowej jest matura?

Dla wielu nastolatków ogromnym odkryciem jest fakt, że matura nie jest obowiązkowa. Decyzję o przystąpieniu do egzaminu mogą podejmować samodzielnie. To od nich zależy ich dalszy los i to, w jaki sposób będą chcieli wejść w dorosłość. Uczniowie mogą przystąpić do egzaminów maturalnych, ale nie muszą. Matura w edukacji domowej nie różni się (prawie 😉) niczym od tej organizowanej przez szkoły stacjonarne. Odbywa się z zachowaniem wszystkich zasad, które dotyczą innych abiturientów. Plusem może okazać się fakt, że młody człowiek, który uczy się w edukacji domowej, może pozwolić sobie na dowolność zdawanych egzaminów, a co więcej tworzyć ciekawe zestawienia z rozszerzonych przedmiotów. Przykładowo może podejść do egzaminu z rozszerzonej matematyki i historii sztuki.

Matura z Chmurą, gdzie się odbyła?

Pierwsza matura w historii Szkoły w Chmurze zaktywizowała wielu nauczycieli, całą dyrekcję i wiele osób ze środowiska szkoły, co pozwoliło zorganizować egzaminy. Matury zakwitły (nawiązując do kwitnących kasztanów) na stadionie Legii Warszawa, a dokładniej w Centrum Konferencyjnym. Uczniowie klas maturalnych Szkoły w Chmurze z całej Polski zjechali się do stolicy, aby zdać egzaminy. Do matury przystąpiło 720 uczniów. Jako Szkoła w Chmurze dołożyliśmy wszelkich starań, aby wspierać młodych ludzi, w tym niecodziennym dla nich wydarzeniu.

Jak uczniowie przygotowywali się do matury? Konsultacje przedmiotowe w Szkole w Chmurze

W edukacji domowej rodzic przejmuje na siebie obowiązek szkolny. Znaczy to, że zobowiązuje się do zapewnienia dziecku odpowiednich warunków do opanowania podstawy programowej. My, jako szkoła oferujemy pomoc. Platformę, na której dziecko może wygodnie powtarzać materiał szkolny, czy warsztaty i konsultacje przedmiotowe, które cieszą się wyjątkową popularnością wśród maturzystów. W tym roku wyszliśmy także z inicjatywą stworzenia projektu o nazwie – Zhakuj Egzaminy z Chmurą. Zaprosiliśmy znanych edukatorów w tym:

– Barbarę Dubiecką-Kruk, która omówiła zagadnienia matematyczne.

– Krzysztofa Chojeckiego, który podczas swojej prezentacji omówił różne aspekty egzaminów maturalnych z matematyki, w tym zaprezentował typowe zadania egzaminacyjne oraz przedstawił praktyczne wykorzystanie tablic matematycznych.

– Grupę edukacyjną Najchętniej, która podczas interaktywnych wykładów uczyła, w jaki sposób konstruować wypowiedzi pisemne.

Zorganizowaliśmy specjalne warsztaty z rozwoju i motywacji. Zaprosiliśmy Pana Łukasza Szeligę, który przeprowadził warsztat w celu rozwinięcia kluczowych kompetencji u dzieci i młodzieży. Miało to na celu wsparcie naszych maturzystów i zbudowanie wśród nich zdrowego poczucia własnej wartości.

Edukacja stadionowa to marne spłycenie

Niejednokrotnie to słyszeliśmy. Matury stadionowe. Spłycenie i celowe odebranie powagi egzaminom, które organizowaliśmy zgodnie ze wszelkimi obowiązującymi zasadami. Mieliśmy zespół złożony z około stu osób, który zaangażował się w przygotowanie egzaminów. Naszym maturom przyświecała przede wszystkim zasada bezpieczeństwa, wrażliwości i empatii. Chcieliśmy, aby uczniowie i ich rodzice (w końcu często się zdarza, że to nie tylko uczeń zdaje maturę, ale wraz z nim wszyscy jego bliscy przeżywają ten dzień), czuli się otoczeni troską. My, jako szkoła, która jest przyjazna edukacji domowej, stwierdziliśmy, że przede wszystkim chcemy tego dnia być z uczniem. Dlatego też wspieraliśmy ich nie tylko poprzez bieżące informowanie, ale również przygotowaliśmy dla nich specjalne hasła motywujące, które miały na celu pokazanie im, że jesteśmy z nimi i przede wszystkim jesteśmy dla nich. Przykładowo: Zdasz to na (ch)mur beton czy  do jasnej chmury zdasz tę matury!

Przygotowaliśmy również specjalne strefy dla uczniów i rodziców. Na straży niepokojących sytuacji stały osoby, które całym sercem zaangażowały się w organizację egzaminów. Pomagali, informowali i przede wszystkim interesowali się młodym człowiekiem, który tego dnia zdawał (być może) jeden z ważniejszych egzaminów w życiu.

Jeśli chcecie wysłuchać głosów naszych uczniów, zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmiku na naszym blogu!

Matury to nie tylko egzaminy!

Matura to ważny etap w życiu. Moment rozstania z przyjaciółmi, nauczycielami i szkołą. Można powiedzieć, że to pożegnanie z dotychczasowym światem. W dniu matur spotkaliśmy młodych ludzi, pełnych energii, pomysłu, determinacji i wiedzieliśmy, że cokolwiek się wydarzy, są oni przygotowani na swoje własne wejście w dorosłość.

Teraz skierujemy kilka słów do naszych absolwentów.

Maturzysto, maturzystko, mamy nadzieję, że czułeś się tego dnia spełniony! Egzamin maturalny nie musi kończyć naszej wspólnej drogi. Nasza społeczność to coś więcej niż szkoła. I pamiętaj, niezależnie od wyniku, liczysz się TY.

Cieszmy się, że mogliśmy razem z Tobą być w ważnym dniu 🙂


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *