Jak szkoły dbają o stan zdrowia psychicznego dzieci?

Aktywiści z Fundacji w przeprowadzanych ankietach pytali o to, jakie programy są realizowane w szkołach, oraz które z nich kierowane są do nauczycielek i nauczycieli, a które do uczniów i uczennic.

Tylko 7 kuratorów oznajmiło, że prowadzi działania profilaktyczne, na rzecz poprawy stanu zdrowia dzieci i młodzieży, z czego tylko trzy podało liczbę szkół, które uczestniczą w programach.

W marcu tego roku Komenda Główna Policji opublikowała dane dotyczące prób samobójczych. Tylko w styczniu zarejestrowano ich 856. W tym 144 zgłoszenia dotyczyły dzieci w wieku od 14 do 18 lat. Dane te pokazują kontynuację trendu, który obserwujemy w ostatnich latach. Młodzi ludzie nie otrzymują wystarczającego wsparcia i możliwości opieki ze strony nas – dorosłych.

W ostatnich dniach słyszeliśmy o kolejnym pomyśle, który ma pomóc budować zdrowie psychiczne dzieci w szkołach. Propozycja dotyczy dodania dodatkowej lekcji poświęconej równowadze psychicznej do napiętego kalendarza młodych ludzi. Jeśli jesteście już z nami chwilę, mogliście zauważyć, że lubimy nazywać rzeczy po imieniu. A propozycja kolejnej lekcji, która miałaby pomóc młodym ludziom zadbać o zdrowie psychiczne jest po prostu głupia. To wkładanie w wielogodzinny plan zajęć zobowiązania, które nijak pomoże przebodźcowanym organizmom. Dzieci powinny mieć czas i móc z tego czasu korzystać w sposób dobry dla siebie i innych.

W Szkole w Chmurze działamy aktywnie na rzecz polepszenia stanu zdrowia psychicznego naszych uczniów. I widzimy, że to działa! Prowadzimy bezpłatne konsultacje psychologiczne dla chętnych dzieci, ich rodziców, a także nauczycieli i pracowników. Spotkania odbywają się online, a zapisać się na nie można przez platformę. Nasz zespół psycholożek i psychologów tworzy bezpieczną i przyjazną przestrzeń, w której młodzi mogą poczuć się zaopiekowani. Rozmawiają z nimi o potrzebach, relacjach, kontrolowaniu emocji, czy nawet organizacji czasu.

Nasze komunikaty powstają tak, aby nikt nie poczuł się pominięty. Organizujemy spotkania, wspieramy lokalne inicjatywy, które pomagają młodym ludziom poznać rówieśników i na powrót rozkwitać.

Niejednokrotnie Rodzice pisali do nas o tym, że to TA szkoła uratowała ich dziecko. Że wróciła mu chęć do życia czy że psychiatra obniżył dawkę leków.

Dlatego dalej będziemy działać na korzyść naszych uczennic i uczniów. Nie przestaniemy tworzyć im bezpiecznej przestrzeni, w której mogą wzrastać spokojni i pewni tego, kim są.