Szkoła w Chmurze to największy organizator edukacji domowej w Polsce i ruch społeczny promujący ten alternatywny model nauki. Pomimo swojej nazwy, edukacja domowa w Szkole w Chmurze z siedzeniem w domu ma niewiele wspólnego. Uczniowie wykorzystują czas na realizację swoich pasji, ucząc się w dogodnym dla siebie miejscu i czasie. Zamiast siedzieć w szkolnej ławce, jeżdżą na treningi, biorą udział w castingach, prowadzą badania naukowe czy próbują swoich sił w biznesie. W samej Warszawie do dyspozycji mają nowoczesne centrum spotkań czy centrum robotyki. Egzaminów maturalnych nie napiszą na sali gimnastycznej. Szkoła w Chmurze zapewnia im najwyższe standardy konferencyjne. W Warszawie na czas majowych egzaminów stanie miasteczko maturalne dla 5 tys. uczniów.
– Nie jest to wydarzenie w ramach polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, choć zapewniam, że swoim standardem dorównuje unijnym szczytom czy kongresom gospodarczym – mówi Michał Cieśla, rzecznik Fundacji Szkoła w Chmurze. – Nie ma w Warszawie budynku, który sprostałby wszystkim szczegółowym wytycznym zasad organizacji egzaminów maturalnych dla naszych uczniów, więc stawiamy nasze centrum; z jednocześnie najmniejszymi i największymi salami egzaminacyjnymi w Polsce – dodaje.
MIASTECZKO MATURALNE PRZY ŁAZIENKOWSKIEJ 3
Szkoła w Chmurze po raz trzeci zorganizuje egzaminy w oparciu o centrum konferencyjne klubu Legia Warszawa. Dwa lata temu maturę pisało tam 770 uczniów. Rok temu Szkoła w Chmurze w Warszawie zorganizowała egzaminy dla 2,9 tys. osób. W tym roku będzie ponad 5 tys. maturzystów.
– Już rok temu wpadliśmy na rozwiązanie ustawienia dodatkowych sal, żeby pomieścić wszystkich zdających maturę w Warszawie. W tym roku nie będą to dwie sale egzaminacyjne, a pięć. I do tego dwa mniejsze budynki tymczasowe – tłumaczy Cieśla.
Miasteczko maturalne stanie na boiskach treningowych oraz przedpolach trybuny wschodniej. Każdy dodatkowy budynek tymczasowy jest w pełni klimatyzowany. Wyposażony jest w telebim i ekrany. Nagłośnienie liniowe znane z koncertów gwiazd muzyki zostanie przetestowane przez inżynierów dźwięku tworzących mapę pełnego pokrycia dźwiękiem całej sali. Są w niej szatnie i zaplecze sanitarne.
STREFA RODZINNA PRZY KANALE PIASECZYŃSKIM
Czas matur to także fantastyczna okazja dla rodziców oraz osób towarzyszących maturzystom do integracji i wspólnej wymiany doświadczeń. W czasie trwania egzaminu mogą spędzić czas w specjalnie przygotowanej dla nich strefie. W tym roku będzie zlokalizowana przy kanale Piaseczyńskim.
– Bardzo utożsamiamy się ze szkołą i nie mogliśmy się doczekać, żeby osobiście przekonać się, jak to jest tutaj zorganizowane – mówiła mama Gabrysi.
– Ja jestem niezwykle wdzięczna całej Szkole w Chmurze i każdemu jej przedstawicielowi z osobna za ten spokój, za organizację i za ciepło – podkreśla Monika, mama maturzystki.
NIE WYNIK JEST NAJWAŻNIEJSZY. CZAS NA MĄDRE EGZAMINY
Szkoła w Chmurze konsekwentnie podkreśla, że nie powstała dla wysokich miejsc w rankingach i sprzeciwiając się festiwalom “ocenozy” stanowi bufor bezpieczeństwa psychicznego dzieci i młodzieży. Każdy z 30 tys. uczniów Szkoły w Chmurze to indywidualna i fascynująca historia. To także bardzo przemyślany pomysł na siebie. Dyrektorka Szkoły w Chmurze podkreśla, że dla ubiegłorocznych maturzystów sam egzamin nie był wyznacznikiem sukcesu.
– Matura to nie jest najważniejszy dzień w życiu. To może być ważny dzień dla kogoś, kto planuje kontynuować naukę na wyższej uczelni w Polsce. Ale już dla naszych uczniów planujących studiowanie w USA nie ma aż takiego znaczenia. Wynik nie stanowi też o wartości naszych uczniów. To tylko informacja zwrotna o tym, na ile danego dnia nasza uczennica czy nasz uczeń odnaleźli się w formule zaproponowanej przez CKE a ich sposób myślenia wpisał się w klucz odpowiedzi przygotowany w tym roku. Przedstawiciele Instytutu Badań Edukacyjnych na konferencjach dla nauczycieli głośno mówią o konieczności obniżenia stawki egzaminów, rozciągnięcia ich w czasie czy dania możliwości poprawiania. Ta perspektywa sięga jednak dopiero roku 2031, a my już teraz podkreślamy, że takie podejście jest niezwykle ważne – mówi Anna Gliszczyńska, dyrektorka Szkoły w Chmurze.
Podczas egzaminów obecny będzie zespół psychologiczno-pedagogiczny oraz ratownicy medyczni. Nie zabraknie też specjalnych stref dla maturzystów, w których będzie można się wyciszyć przed egzaminami lub między nimi. Wszystko to po to, aby zadbać o dobrostan uczniów, którzy w Szkole w Chmurze stawiani są na pierwszym miejscu.
MATURY Z PERSPEKTYWY ABSOLWENTÓW
Rok temu uczniowie podkreślali, że podczas matur Szkoły w Chmurze panowała dobra atmosfera.
– Cieszę się, że mogę tutaj być, bo Chmura umożliwiła mi zadbanie o własne zdrowie przede wszystkim i myślę, że to jest najważniejsze – mówiła jedna z uczennic.
– Myślałysmy, że będzie dobrze i było dobrze – mówiła zadowolona maturzystka.
– Dokładamy wszelkich starań, aby ten czas był dla was pełen spokoju i dobrych wspomnień – zaznacza Kamil Stachowiak, dyrektor Szkoły w Chmurze.
NA NAJWYŻSZYM POZIOMIE I ZGODNIE Z PROCEDURAMI
Zespół Szkoły w Chmurze odpowiedzialny za zorganizowanie egzaminów wraz z dyrekcją jest w ścisłym kontakcie z przedstawicielami Centralnej oraz Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej już od etapu planowania przebiegu tegorocznych matur. Pomimo skali wydarzenia, Szkoła w Chmurze gwarantuje najwyższy poziom organizacyjny.
– Skala może robić wrażenie. Jednak nie liczba maturzystów ma znaczenie, a stworzenie idealnych warunków dla każdego, kto chce decydować o swojej edukacji i przyszłości. W Szkole w Chmurze to uczeń jest najważniejszy i zapewnienie mu najlepszych możliwych warunków do napisania egzaminów – dodaje Anna Gliszczyńska, dyrektorka Szkoły w Chmurze.
Dodaj komentarz