Szkoła w Chmurze jest tam, gdzie odważnie trzeba mówić o bezpieczeństwie dzieci i młodzieży. Michał Cieśla oraz Filip Jach wraz ze specjalistami z całego kraju wzięli udział w prezentacji raportu „Internet dzieci”. Został on przygotowany w ramach prac sejmowej Komisji ds. Dzieci i Młodzieży pod przewodnictwem posłanki Moniki Rosy. W spotkaniu wzięła udział wiceminister edukacji Katarzyna Lubnauer oraz wiceminister cyfryzacji Michał Gramatyka.
– Ten raport pokazuje ile dzieci od 7. do 13. roku życia korzysta z platform cyfrowych, chociaż doskonale wiemy, że regulaminy tego zabraniają. Już sama świadomość, że tak młodzi ludzie korzystają z internetu jest zatrważająca, a co dopiero fakt, w jaki sposób go używają – mówiła posłanka Monika Rosa. – Wielka odpowiedzialność ciąży na nas dorosłych, na politykach, na instytucjach, ale przede wszystkim na tych, którzy ten świat cyfrowy tworzą – dodała.
– W tym temacie przegrywamy walkę z czasem wszyscy – zaznaczył Konrad Ciesiołkiewicz. – Nasze rozwiązania zarządcze, regulacyjne, instytucje nie nadążają za dynamiką zmian – dodał.
DZIECI SĄ JUŻ W SIECI
Z raportu wynika, że aż 98 proc. polskiej młodzieży jest obecna w sieci. To blisko 1,5 miliona młodych ludzi, którzy funkcjonują na platformach społecznościowych i streamingowych. Dzieci w wieku 7-12 lat z łatwością obchodzą regulaminy gigantów świata cyfrowego narażając się jednocześnie na zagrożenia, które w nim występują.
– Raport “Internet dzieci” pokazuje, jak ważne jest to, żebyśmy wiedzieli, co się dzieje i mogli właściwie reagować. Zapoznając się z danymi zawartymi w raporcie pojawia się pokusa wprowadzania zakazów w korzystaniu ze świata cyfrowego. Głośniej jednak powinna wybrzmieć potrzeba budowania świadomości odpowiedzialności i edukacji. Edukacja, wyposażenie w kompetencje cyfrowe i dbanie o higienę cyfrową powinno być skierowane nie tylko do dzieci i młodzieży, ale także do dorosłych. I to staramy się robić w Szkole w Chmurze – mówi Michał Cieśla z Fundacji Szkoła w Chmurze.
– Aktywnie działamy na rzecz edukowania naszych uczniów i uczennic z zakresie higieny cyfrowej i bezpiecznego korzystania z internetu. Stawiamy na tworzenie bezpiecznej przestrzeni cyfrowej, z której nasi uczniowie mogą korzystać by się uczyć, rozwijać, umawiać na konsultacje, warsztaty i wydarzenia. To także przestrzeń stawiająca na dobrostan z dostępem do psychologów, pedagogów i interwentów kryzysowych – mówił Filip Jach, koordynator zespołu psychologiczno-pedagogicznego w Szkole w Chmurze.
Raport dowodzi, że najwięcej internautów pochodzi ze wsi (51 proc.) W Szkole w Chmurze widzimy, że nowoczesna technologia to niezwykła szansa dla osób z obszarów zagrożonych wykluczeniem komunikacyjnym, ale także tych, którzy potrzebują elastycznych rozwiązań by móc realizować swoje pasje. Kluczem jest korzystanie z tych zasobów w sposób świadomy i odpowiedzialny.

INTERNET DZIECI. CO POKAZAŁ RAPORT?
Do tej pory platformy streamingowe oraz społecznościowe broniły się twierdząc, że dzieci poniżej 13. roku życia nie korzystają z ich rozwiązań, bo nie pozwala na to ich regulamin. Raport wyraźnie pokazuje, jak wiele osób w wieku 7-12 lat jest obecnych w tym cyfrowym świecie. Podczas konferencji podkreślano kluczową rolę świadomego i odpowiedzialnego korzystania z internetu. Eksperci zwracali uwagę na konieczność tworzenia bezpiecznych przestrzeni cyfrowych oraz edukowania młodych użytkowników. Martwić powinno nie tylko to, jak wielu młodych ludzi korzysta z nieodpowiednich treści, ale także, że czas poświęcony na edukację to w ich przypadku zaledwie 5-6 min dziennie.
NA CO STAWIAMY W SZKOLE W CHMURZE?
Technologia powinna być realnym wsparciem dla dzieci i młodzieży, szczególnie tych, którzy potrzebują indywidualnego podejścia do nauki. Dzisiaj Szkoła w Chmurze, to ponad 30 tys. dzieci i młodzieży. Aktywnie wspieramy uczniów oraz rodziców w rozwijaniu kompetencji cyfrowych. Zapewniamy im nie tylko edukacyjne wsparcie technologiczne, ale również wsparcie psychologiczne. Stawiamy na nowe technologie i wykorzystujemy je w przemyślany sposób, aby czerpać z nich jak najwięcej wiedzy. Jednocześnie podkreślamy ogromną rolę i wartość spotkań na żywo, angażując się w liczne wydarzenia stacjonarne. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom, takim jak aplikacja Szkoły w Chmurze, uczniowie mogą monitorować swoje postępy, umawiać się na konsultacje, warsztaty oraz egzaminy. Nasza aplikacja to nie tylko narzędzie organizacyjne – to także bezpieczna przestrzeń do komunikacji i integracji. Uczniowie i rodzice mogą korzystać z aktualnych informacji o spotkaniach, warsztatach i wydarzeniach, a także nawiązywać kontakty z osobami z chmurowej społeczności o podobnych zainteresowaniach i zamieszkującymi najbliższą okolicę.
Dodaj komentarz