Czym jest i jak o siebie zadbać w sytuacji kryzysu emocjonalnego?

Czym jest kryzys emocjonalny?

Kryzys to sytuacja, w której nasza równowaga emocjonalna zostaje zachwiana, a samodzielne radzenie sobie staje się zbyt trudne. Może być wynikiem różnych wydarzeń, takich jak konflikt z bliską osobą, rozstanie, informacja o chorobie czy trudna sytuacja rodzinna. Co ważne, kryzys jest ograniczony w czasie – najczęściej trwa do 6 tygodni, ale u każdego wygląda to inaczej.

Jak rozpoznać, że to kryzys?

Wskazówką w odpowiedzi na pytanie, czy doświadczam właśnie kryzysu mogą być ogólnie przyjęte kryteria:

  • potrafisz jasno wskazać wydarzenie, które wywołało kryzys  – może w tym pomóc spojrzenie w głąb siebie i znalezienie momentu, od którego pojawił się dyskomfort psychiczny
  • nagła i nieoczekiwana utrata emocjonalnej równowagi – kiedy czujesz, że nie radzisz sobie z doświadczanymi przez Ciebie emocjami
  • zmiana zachowania – kiedy pojawia się u Ciebie trudność z codziennym funkcjonowaniem, np. w nauce i innych czynnościach, które dotąd nie sprawiały problemów
  • poczucie dyskomfortu psychicznego

Warto pamiętać, że kryzys to nie tylko trudność, z którą musimy się zmierzyć. To także, często w wyniku odpowiedniego wsparcia, okazja do pewnego przewartościowania, rozwoju, lepszego zrozumienia siebie, zmiany swoich przekonań i zachowań.

Co jest najważniejsze? Nie musisz mierzyć się z tym w pojedynkę. Jeśli czujesz, że potrzebujesz wsparcia, nie wahaj się sięgnąć po pomoc bliskich oraz specjalisty – psychologa bądź interwenta kryzysowego. Dzięki temu możesz lepiej zrozumieć to, co obecnie przeżywasz, obniżyć poziom lęku, gniewu, frustracji i innych trudnych emocji. Nauczysz się także radzić sobie z podobnymi problemami w przyszłości, a także unikniesz poważniejszych problemów emocjonalnych, takich jak zaburzenia lękowe czy depresja.

Jak zadbać o siebie w sytuacji kryzysu?

Ważne jest, aby w tym czasie zwrócić szczególną uwagę na własne potrzeby i znaleźć sposoby, które pomogą nam przejść przez trudniejszy okres. Przede wszystkim, warto dać sobie prawo do odczuwania emocji. Zauważanie ich i pozwalanie sobie na ich przeżywanie jest kluczowe. Nie tłum emocji – akceptuj je jako naturalne reakcje. Jednocześnie zwróć uwagę na swoje potrzeby fizyczne. Zadbaj o odpowiednią ilość snu i odpoczynku, jakkolwiek go definiujesz. Otwórz się też na wsparcie bliskich – może to przynieść ulgę i poczucie, że w tym czasie nie jesteś sam. Jeśli czujesz, że emocje Cię przytłaczają, a powyższe sposoby nie są wystarczające, nie bój się szukać pomocy specjalistycznej – pamiętaj o możliwościach skorzystania ze wsparcia psychologa bądź interwenta kryzysowego.

Nie mamy wpływu na to, co nas spotyka. Mamy jednak wpływ na to, jak możemy zadbać o siebie w czasie kryzysu. Masz prawo do tego, aby zadbać o swoje potrzeby z pełnym zrozumieniem i szacunkiem dla siebie. Kryzys to nieodłączna część naszego funkcjonowania w świecie. To naturalna reakcja na trudne wydarzenia i zmiany, których doświadczamy na różnych etapach naszego życia. Pamiętaj, że sięgając po wsparcie, możesz przejść przez te okresy z większą łatwością.

Świadomie w Chmurze możesz znaleźć również w formie filmów na Chmurowym TikToku oraz Instagramie.

Źródła:
Kubacka-Jasiecka, D. (2010). Interwencja kryzysowa. Pomoc w kryzysach psychologicznych. Warszawa: Wydawnictwa Akademickie i Profesjonalne.


Opublikowano

w

przez

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *