Jak nam minął rok 2024? Sprawdźcie, co działo się w Chmurze

Styczeń

Nowy rok rozpoczęliśmy od rozmów w Ministerstwie Edukacji i u Rzeczniczki Praw Dziecka. Od ministry Izabeli Ziętki usłyszeliśmy, że jesteśmy ważnym elementem systemu. – Cieszy nas otwartość ministerstwa na nasz głos. Otwiera to drogę do zrozumienia wartości, jaką jest Szkoła w Chmurze i znalezienia najlepszych rozwiązań do jej funkcjonowania i rozwoju – komentował Michał Cieśla, rzecznik prasowy Fundacji Szkoła w Chmurze. 

Więcej o naszych styczniowych spotkaniach przeczytacie TUTAJ >>

Dariusz Martynowicz – polonista, edukator, Nauczyciel Roku 2021 – poprowadził dla maturzystów kursy przygotowujące do matury z języka polskiego. Spotkania cieszyły się dużą popularnością. 

– Egzamin maturalny to nie tylko wiedza i umiejętności, liczą się też szczęście, dyspozycja w danym dniu czy… konkretny egzaminator, który sprawdza pracę – mówił nam Dariusz Martynowicz. 

Radził także, aby skupić się na romantyzmie, pozytywizmie i Młodej Polsce, bo te trzy epoki zawierają najważniejsze dzieła, które pojawiają się na maturze. 

Luty

Szkoła w Katowicach uratowana!

To były trzy tygodnie pełne nerwów, niepewności i intensywnej pracy. Decyzja o likwidacji naszej szkoły w Katowicach zaskoczyła nas w styczniu. Musieliśmy zabezpieczyć uczniom z Katowic możliwość zdawania matury i egzaminów ósmoklasisty w Warszawie. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu naszej społeczności, udało się przekonać prezydenta miasta do wycofania decyzji.

Marzec

Wystąpienia, konferencje, debaty, spotkania z samorządowcami. Było tego naprawdę sporo!

Wzięliśmy udział w konferencji WNET – Zacznijmy od Edukacji!, która odbyła się w Wodzisławiu Śląskim. Przez dwa dni rozmawialiśmy o wyzwaniach współczesnej edukacji, umiejętności słuchania, nauce poprzez zabawę i zastanawialiśmy się, jak nie stracić wrażliwości na potrzeby uczniów. 

Byliśmy też na IX Europejskim Kongresie Samorządowym w Mikołajkach. Mariusz Truszkowski dzielił się tam doświadczeniami dotyczącymi wprowadzania innowacji w edukacji oraz rozwiązań wspierających relacje z samorządami w obszarze finansowania szkoły. Wystąpienia mieli również nasi uczniowie Filip i Zofia, którzy opowiadali o swoich chmurowych historiach i projektach. Jesteśmy z nich bardzo dumni!

Źródło, LinkedIn Zofia Pichlak

Nie zabrakło nas również na lubelskiej konferencji Edukacja Przyszłości. Michał Cieśla, rzecznik Fundacji Szkoła w Chmurze, wziął udział w debacie: Czy Polska szkoła jest już w XXI wieku?

Udostępniliśmy kilka innowacyjnych funkcji w aplikacji społecznościowej Szkoły w Chmurze. Pojawiła się Mapa Chmurzan, dzięki której poznajecie nowych znajomych i przyjaciół z podobnymi zainteresowaniami. Stworzyliśmy też Mapę Wydarzeń z informacjami o organizowanych warsztatach i spotkaniach. W aplikacji możecie także śledzić postępy w nauce, a nawet skorzystać z konsultacji psychologicznych. 

Cieszymy się, że tak chętnie z niej korzystacie, bo bardzo staramy się, żeby była dla Was atrakcyjna!

Świętowaliśmy też pierwsze urodziny Centrum Spotkań. Aż trudno uwierzyć, że minął już rok działania tego wyjątkowego miejsca. Nie możemy się doczekać tego, co przyniesie przyszłość. Kolejne spotkania, warsztaty i rozmowy przed nami!

Kwiecień

Krok po kroku… aż na wyższą uczelnię. Nawiązaliśmy współpracę z Uniwersytetem Śląskim w Katowicach. Tym samym dołączyliśmy do 130 innych ośrodków edukacyjnych, które działają razem z UŚ. Będziemy wspólnie tworzyć projekty edukacyjne i prowadzić badania. Relację ze spotkania inauguracyjnego można obejrzeć na stronie telewizji TVP3 Katowice.

Aż 57 projektów społecznych powstało w ramach olimpiady Zwolnieni z Teorii. Nasi uczniowie i uczennice nieustannie nas zaskakują! Mieli tyle pomysłów, że aż trudno nam wszystkie wymienić…  Dotyczyły dbania o zdrowie i samopoczucia, czytelnictwa, AI, ekologii, rozróżniania informacji od fake newsów, a nawet zarabiania na sztuce. Te działania realnie wpływają na dobrostan społeczeństwa i o to właśnie w tej olimpiadzie chodzi. 

Nie zabrakło nagród. Nasi uczniowie zdobyli 7 Srebrnych Wilków, Złotego Wilka i dotarli do finału Pitch Contest, konkursu retoryki.

Maj

To był wyjątkowy i niezwykle pracowity miesiąc. Szkoła w Chmurze po raz kolejny zorganizowała największe egzaminy w kraju! Mieliśmy aż 3800 maturzystów w Warszawie i Poznaniu oraz blisko 1500 uczniów, którzy zdawali egzamin ósmoklasisty.

O fantastycznej atmosferze i organizacji tak wielkiego wydarzenia mówiły wszystkie stacje informacyjne w kraju. Rodzice naszych uczniów na żywo opowiadali o fenomenie Szkoły w Chmurze w czasie serwisów newsowych w radiu RMF FM. Natomiast reportaże o maturach zrobiły TVP, Polsat, TVN i TV Republika.

To było ukoronowanie wytężonego czasu pracy i miesięcy przygotowań naszych pracowników i całej społeczności. 

Wzięliśmy też udział w debacie organizowanej przez Fundację Empiria i Wiedza, w ramach Impact 24 – największego kongresu gospodarczo-technologicznego w Europie Środkowo-Wschodniej. Na głównej scenie wystąpiły między innymi Michelle Obama, Jolanta Kwaśniewska, czy Martyna Wojciechowska.

Czerwiec

Podczas IX Forum Inteligentnego Rozwoju, które odbyło się w Gdańsku, otrzymaliśmy nagrodę za innowację w edukacji! Byliśmy nominowani w kategorii: Nauka i Edukacja Przyszłości.

Zorganizowaliśmy Pikniki pełne wdzięczności, które odbyły się m.in. w Warszawie, Olsztynie, Giżycku, Lublinie, Rzeszowie i Bydgoszczy. Razem z uczniami, rodzicami i nauczycielami mieliśmy okazję na wspólne dzielenie się wspomnieniami i radość z powodu doświadczeń minionych miesięcy. Świętowaliśmy nasze sukcesy, te małe i te duże, spotykaliśmy się z chmurowymi znajomymi i nawiązywaliśmy nowe relacje. Były też warsztaty, bo przecież dla nas koniec roku szkolnego nie oznacza końca edukacji. Każdy moment jest dobry, aby zdobywać wiedzę i wykorzystywać ją w praktyce. 

Wzięliśmy też udział w dyskusji na temat zmiany polskiej edukacji, która odbyła się w Senacie. W imieniu naszych uczniów i uczennic wypowiadała się Zofia Pichlak, a Fundację Szkoła w Chmurze reprezentował Michał Cieśla.

Lipiec

Poznaliśmy wyniki matur oraz egzaminu ósmoklasisty. Zawsze mówimy, że wyniki to nie wszystko, bo Szkoła w Chmurze przede wszystkim stawia na rozwój i stwarza możliwość do uwolnienia potencjału. Jesteśmy dumni z tego, że nasi maturzyści oraz ósmoklasiści przystąpili do egzaminów, przygotowywali się i dali z siebie wszystko. Ale dla tych, którzy potrzebują cyfr i wyników, poniżej kilka egzaminacyjnych faktów. 

MATURA

  • 207 uczniów i uczennic zdobyło 100% punktów z wybranego przez siebie egzaminu, a 190 z nich uzyskało 100% z więcej niż jednego przedmiotu! 
  • Mieliśmy w tym roku szkolnym 8. finalistów olimpiad przedmiotowych, którzy byli zwolnieni z egzaminu maturalnego z konkursowego przedmiotu.
  • Dla 82% maturzystów ważny był dobry wynik z egzaminu. Jednak dobry wynik, to dla różnych osób zupełnie inny przedział. Nasi uczniowie chcieli średnio uzyskać: z języka polskiego 66%., z matematyki 62%., a z języka angielskiego 83,5%. 
  • W porównaniu z wynikami ogólnokrajowymi, uczniowie Szkoły w Chmurze zyskali z języka polskiego wynik powyżej średniej dla szkół ponadpodstawowych, natomiast wynik z języka angielskiego powyżej średniej wszystkich typów szkół. 

EGZAMIN ÓSMOKLASISTY 

  • W Warszawie wyniki powyżej średniej krajowej z języka polskiego osiągnęło ponad 400 uczniów Szkoły w Chmurze, z matematyki blisko 300, a z języka angielskiego niemal 700. 
  • Średnia ocen uczniów Szkoły w Chmurze z języka włoskiego jest wyższa od wyniku krajowego i jednocześnie jest to wynik całego województwa mazowieckiego, ponieważ jedynie Szkoła w Chmurze zorganizowała takie egzaminy.

Sierpień

Celebrowaliśmy lato w plenerze, podczas spotkań w ramach Warszawskiego Atlasu Chmur, które odbywały się w różnych zakątkach stolicy. Wspólnie odkrywaliśmy nowe inspirujące miejsca, przemierzaliśmy muzea, parki i łąki. Spotykaliśmy się na Pradze, Białołęce, Bemowie, Mokotowie, w Śródmieściu, na Saskiej Kępie, Żoliborzu, Woli, Bielanach, Ujazdowie oraz w Kampinoskim Parku Narodowym. Na nowo odkrywaliśmy stolicę i jej okolice. 

Szkoła w Chmurze inspirowała innowacyjną edukacją w czasie największych letnich festiwali. Byliśmy na Festiwalu Pol’and’Rock, Wibracjach i Kaźmiernikejszyn!

Wydaliśmy książkę „100 historii o edukacji”, w której zebraliśmy niezwykłe opowieści o tym, jak zmieniło się życie naszych Chmurzan i ich rodziców, po dołączeniu do Szkoły w Chmurze. Wasze historie są niezwykle inspirujące.

Jako że natura wyposażyła nas w jedne usta, dwoje uszu to nic innego jak tylko się wsłuchać w te interesujące w historie – tak książkę skomentował Przemek Staroń, Nauczyciel Roku 2018, a także nasz chmurowy warsztatowiec.

Uruchomiliśmy Strefę rodzica – przestrzeń w naszej chmurowej aplikacji, dzięki której znacząco usprawniliśmy komunikację z rodzicami i na zawsze zażegnaliśmy problemy związanie z niedochodzącymi mailami.

Wrzesień

Zaczęło się od Warszawy, potem był Poznań i Katowice. Jest nas coraz więcej, a ciągle tworzymy jedną chmurową rodzinę. Spełniliśmy nasze marzenie i otworzyliśmy kolejne nowe szkoły, między innymi w Szczecinie, Kutnie, Ostrołęce, Olsztynie, Lublinie, Tarnobrzegu, Gorzowie, Wrocławiu, Pułtusku i Nysie. Co za radość!

1 września rozpoczął się rok szkolny 2024/2025. Nie było akademii, szkolnych ławek ani galowych strojów. Zamiast tradycyjnego apelu zorganizowaliśmy warsztaty, integrację i piknik, a potem przemarsz z Parku Łazienkowskiego przed budynek Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Na scenie ja, ale to historia tysiąca uratowanych dziecięcych serc. Wybieramy wolność, niezależność, po prostu działamy. Gwarantujemy naszymi rodzinami, że nasze dzieci są dopilnowane, przykładają się, rozwijają swoje pasje, mają czas dla siebie. Po prostu są dziećmi. Dziękuję, że tutaj jestem. – mówiła przed MEN Mariola Gorajewska w imieniu rodziców.

Szkoła w Chmurze niesie zmianę, która jest potrzebna wielu uczniom. To jest tak, że wy uczniowie i rodzice, którzy tutaj razem ze mną stoicie przed ministerstwem mówicie, że bierzecie stery swojego życia w swoje ręce. Że nie będziecie czekać na jakieś odgórne zmiany, zmiany przepisów, na czyjś ruch. To jest nasze życie. Ono się dzieje tu i terazpodkreślała Barbara Jędrusiak, prezeska Fundacji Szkoła w Chmurze.

Więcej o naszym hucznym rozpoczęciu tego roku szkolnego przeczytacie TUTAJ >>

Przywitaliśmy też nowych dyrektorów. Aneta Stanek-Gonera została dyrektorką naszej szkoły w Nysie, Gorzowie i we Wrocławiu. Aleksandra Kula stanęła na czele szkół w Katowicach i Tarnobrzegu. Anna Gliszczyńska przejęła stery w Warszawie, Ostrołęce, Pułtusku, Olsztynie i Lublinie, a Kamil Stachowiak w Poznaniu, Szczecinie i Kutnie.

Zobaczcie i posłuchajcie, czego życzyli nam nowi dyrektorzy. FILM >>

Włączyliśmy się do pomocy ludziom z terenów Dolnego Śląska, którzy ucierpieli podczas wrześniowej powodzi. Inicjatorem akcji był Fabian Kowalski, uczeń I klasy LO w Chmurze. Cieszymy się, że w Chmurze w chwilach kryzysów jest na kogo liczyć!

Październik

Otworzyliśmy drugi sekretariat Szkoły w Chmurze! Tym razem w Poznaniu, przy ul. Ogrodowej 18/1. W nowej przestrzeni nasi uczniowie i uczennice mogą załatwić różne sprawy szkolne, skorzystać z warsztatów, spotkań oraz kursów, które tam organizujemy.

Uczestniczyliśmy w spotkaniu parlamentarnym zespołu ds. edukacji domowej, które poświęcone było zdrowiu psychicznemu dzieci i młodzieży. Mówiliśmy o tym, jak w Szkole w Chmurze wspieramy uczniów i uczennice w rozwoju, w procesie poprawy dobrostanu, a także w kryzysie zdrowia psychicznego. Opowiadaliśmy też, jak działamy i z jakimi trudnościami się mierzymy.

Warto dodać, że od już od stycznia, w każdym kolejnym miesiącu byliśmy obecni na posiedzeniach zespołów, komisji i konferencjach organizowanych w Sejmie i Senacie.

Listopad

Wystąpienie Mariusza Truszkowskiego zainaugurowało II Mazowiecki Kongres Edukacji – „Technologia a edukacja”, organizowany przez Uniwersytet Warszawski. 

– Dzięki zaproszeniu pana dziekana, przynosimy dzisiaj Szkołę w Chmurze jako case study, żeby pokazać, jak technologia może wspierać młodych ludzi i jednocześnie nie wykolejać ich z szyn, którymi chcą podążać. Tradycyjne podejście do nauczania nie uwzględnia własnych zainteresowań, pasji, nowych dziedzin nauki, realizacji projektów i wielu wielu innych rzeczy, które młodzi ludzie wykonują obok szkoły. Pytanie, czy da się to jakoś połączyć? My postawiliśmy na to, żeby nauczyciele nie robili takich tradycyjnych rzeczy, za to uruchomiliśmy konsultacje, na które uczniowie przychodzą, kiedy czegoś nie rozumieją, tworzymy kursy kompetencji XXI wieku. Uczniowie dostają wsparcie w realizacji własnych projektów, każdy może zalogować się do aplikacji i dodać swoje wydarzenie. Wszystko dzieje się siłą tej społeczności i dla mnie o tym jest nowoczesna edukacja: żeby uczniowie byli częścią procesu, a nie tylko obiektami tego procesu – podkreślał w czasie swojego przemówienia Mariusz Truszkowski

To był też trudny miesiąc. Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało projekt finansowania edukacji w 2025 roku. Wyraziliśmy stanowczy sprzeciw wobec dyskryminacji uczniów w edukacji domowej. 

Od początku funkcjonowania szkoły dobrostan i zdrowie psychiczne uczniów są dla nas priorytetem. Poza inspirowaniem innych, wchodzimy we współdziałanie z instytucjami, które równie poważnie podchodzą do tych kwestii. W czasie dnia zdrowia psychicznego organizowanego w Centrum Spotkań, zainaugurowaliśmy współpracę z Fundacją UNAWEZA. Dołączyliśmy do projektu Młode głowy, dlatego organizujemy warsztaty, w czasie których nasi Chmurzanie uczą się emocjach, stawianiu granic, poczuciu własnej wartości i o wiele więcej!

Od września do listopada zorganizowaliśmy ponad 30 spotkań dla społeczności w ramach cyklu „Jesienne wędrówki Chmury”, w których łącznie wzięło udział prawie 900 uczniów i rodziców. Świętowaliśmy razem spełnienie naszego marzenia otwarcie szkół lokalnych! Były ogniska, gawędy dyrektorów, nowe znajomości i snucie planów na przyszłość.

Byliśmy też na konferencji Smart City Forum. Michał Cieśla, rzecznik Fundacji Szkoły w Chmurze opowiedział o tym, jak nowoczesna edukacja wpływa na rozwój lokalnych społeczności. Mówił o naszym doświadczeniu w tworzeniu edukacji, która nie ogranicza się do tradycyjnych ram, lecz stawia na indywidualne podejście, elastyczność i samodzielność – wartości, które wnoszą realną zmianę dla całej społeczności szkolnej.

Grudzień

Nasza absolwentka – Zoja Skubis – znalazła się na okładce Wysokich Obcasów. Na początku roku redakcja uznała ją za jedną z 50. śmiałych kobiet. Ależ jesteśmy dumni! 19-letnia Zoja zdobyła Manaslu, ośmiotysięcznik w Himalajach, który przez alpinistów uważany jest za górę niebezpieczną i wymagającą. 

Uczennica Szkoły w Chmurze Anastazja Kuś, najmłodsza lekkoatletka w polskiej kadrze olimpijskiej, w tym roku została mistrzynią Europy i pobiła rekord Polski w biegu na 400 m w swojej kategorii wiekowej! To tylko dwie z setek inspirujących historii naszych Chmurzan. Po więcej zapraszamy na media społecznościowe i do książki „100 historii o edukacji”.

Kontynuujemy współpracę z Uniwersytetem Śląskim. Zorganizowaliśmy wspólnie debatę oksfordzką w czasie Śląskiego Festiwalu Nauki, najważniejszego wydarzenia Miasta Nauki.

– Debata była dla mnie zupełnie nowym doświadczeniem i pomimo faktu, że nasza drużyna nie wygrała, czuję się usatysfakcjonowana – powiedziała Julia Bagrowska, jedna z uczestniczek.

Byliśmy też na Kongresie Dzieci i Młodzieży, który zorganizowała Monika Horna-Cieślak, rzeczniczka praw dziecka. Przedyskutowaliśmy wiele tematów, mówiliśmy o edukacji, sztucznej inteligencji oraz prawach dzieci. Wysłuchaliśmy wielu inspirujących wykładów. Spotkaliśmy się z naszą absolwentką i aktorką, Emilią Dankwą.

Nie sposób wymienić wszystkich przeżyć, rozmów, publikacji w mediach, wystąpień na konferencjach, nawiązanych relacji, nowych przyjaźni. Momentów, kiedy nasi uczniowie i uczennice zdobywali nagrody, zdawali egzaminy, opowiadali o swoich projektach i doświadczeniach na scenach ważnych konferencji i w studiach nagraniowych ogólnopolskich redakcji. Chwil, w których zaczynali znowu wierzyć w siebie, znajdowali nowe pasje i odzyskiwali radość z uczenia się i… z życia. To był niezapomniany rok. Dziękujemy i już czujemy radość i ekscytację na myśl o tym, co nas czeka w 2025.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *