Wiadomości z Chmury. Wrzesień 2024

Wrzesień zaczęliśmy z przytupem, bo już po raz drugi zawitaliśmy do sejmu z 60-osobową reprezentacją Chmurzan, a organizacją wizyty zajął się nasz licealista Fabian. Nasi uczniowie mieli okazję zwiedzić sale sejmu oraz posłuchać o historii tego miejsca.

Chmurowy Ogród Społeczny kwitnie życiem!

W Chmurowym ogrodzie społecznym w Warszawie, we wrześniu mieliśmy cztery spotkania! Wspólnie mogliśmy posprzątać park i posegregować zebrane śmieci. Rozmawialiśmy o zaangażowaniu ekologicznym, o tym, jak ważne są zmiany systemowe i planowaliśmy, jakie działania możemy podjąć, by dbać o naszą planetę.

Zawsze mnie zadziwia, jak chętnie nasi uczniowie się spotykają i sprzątają park, chyba stanie się to już tradycją. Atrakcji było wiele: jedna uczennica przyszła ze swoim szczurkiem, wśród rzeczy porzuconych w krzakach znaleźliśmy drogie męskie perfumy, a mężczyzna ze wschodnim akcentem, chciał dać nam pieniądze na pizzę za sprzątanie parku. Miło odmówiliśmy i poprosiliśmy o ich przekazanie potrzebującym. – tek relacjonowała wydarzenie jedna z uczestniczek.

Artystyczny Lublin

9 września odwiedziliśmy Centrum Kultury w Lublinie. Był to czas integracji uczniów i uczennic, z Lublina oraz jego dalszych okolic. Odkrywaliśmy swoje, mniej lub bardziej, uśpione talenty twórcze i artystyczne. Podczas trzygodzinnych warsztatów, daliśmy wyraz naszej pomysłowości i umiejętności współpracy. Spotkaliśmy zawodową scenografkę z neTTheatre Teatr w Sieci Powiązań, która opowiedziała, jak na co dzień wygląda jej praca, która polega na przygotowaniu występów teatralnych. Wykonane przez nas elementy scenografii, zostaną wykorzystane podczas październikowego spektaklu, na który zapraszamy chmurową społeczność!

Pierwsze urodziny Centrum Robotyki!

2 września świętowaliśmy pierwsze urodziny Centrum Robotyki. Były przemowy pełne ciepłych słów i życzeń. Wspominkowa prezentacja oraz wiązanie pamiątkowej makramy. Można też było stworzyć pocztówkę dla Centrum Robotyki lub dla siebie z przyszłości. Było też sporo zabawy – można było pstryknąć sobie zabawną fotkę lub wziąć udział w quizie sprawdzającym wiedzę na temat Centrum Robotyki – ale taki z przymrużeniem oka 😉 Był też tort oraz i wspólne zdjęcia. Wydarzenie poprowadziły liderki tego miejsca: Marlena i Krysia.

Śmiej się, gwiżdż i oddychaj w Olsztynie 😉

13 września Chmura w Olsztynie spotkaliśmy się w Planecie 11 na warsztatach redukcji stresu dla nastolatków #odstresowani, które poprowadziła energetyczna Facetka od stresu. Hasłem przewodnim spotkaniem było: śmiej się, gwiżdż i oddychaj!

Warsztaty były dla mnie całkowicie nowym doświadczeniem i bardzo chętnie wybrałabym się na nie ponownie. Pani Agnieszka w niesamowity sposób pokazała nam: czym jest stres, jak na nas wpływa fizycznie i psychicznie oraz jak można go redukować. Poznaliśmy także ćwiczenia oddechowe oraz rozbudzające wdzięczność, z których na pewno będę korzystać. – mówi uczestniczka warsztatów, nasza uczennica Zosia.

Piknik w Szczecinie

13 września spotkaliśmy się na pierwszym inauguracyjnym pikniku społeczności w Szczecinie Spotkanie było także okazją do świętowania otwarcia nowej szkoły lokalnej, na którym pojawił się jej dyrektor, Kamilem Stachowiak. Przeprowadziliśmy wiele inspirujących rozmów. Był też czas na aktywności kreatywne. Dziękujemy wszystkim Chmurzanom, którzy  to wydarzenie!

Fantastyczny Lublin

16 września, mimo deszczowej i szarej pogody zebraliśmy się w Lublinie, by wspólnie odkrywać świat fantasy. Graliśmy w planszówki, uczestniczyliśmy w prelekcjach, dowiedzieliśmy się czym są gry RPG i larpy, a nawet wzięliśmy w nich udział! Jedną z gier dla młodszych uczestników, poprowadziła nasza nauczycielka Aleksandra Kuśmierz – wolontariuszka Lubelskiego Festiwalu Gier Fabularnych przy Fundacji Animatorów i Twórców Kultury Trach. Tajniki RPG poznali  także rodzice naszych uczniów. Wzięli również udział w przygodach w najróżniejszych światach i historiach przygotowanych przez mistrzów grym

Chmurzanie z Krakowa w muzeum

24 września, odwiedziliśmy Muzeum Lotnictwa Polskiego. Była to lekcja historii lotnictwa, która odbyła się w otoczeniu samolotów, helikopterów, maszyn i silników. Mogliśmy obejrzeć je z bliska.. Ich rozmiary oraz wystawa wielkich silników zrobiły nas ogromne wrażenie. Nie zabrakło także czasu na  integrację i rozmowy na świeżym powietrzu.

Wrzesień w Rzeszowie

24 września odwiedziliśmy Space4Youth – bezpieczną i otwartą przestrzeń dla młodzieży różnej narodowości. Jest to miejsce, które powstało specjalnie z myślą o zaspokojeniu potrzeb społecznych i edukacyjnych młodych ludzi w wieku od 15 do 22 lat, którzy mieszkają w Rzeszowie. Mogą korzystać z tego miejsca bezpłatnie, zapraszać znajomych i wspólnie działać. Młodzież może także sama zorganizować tam warsztaty, spotkania i inne wydarzenia, na których realizację ma pomysł. W trakcie pierwszej wizyty było nas prawie 30 Chmurzan i Chmurzanek i już mamy pomysły na organizację różnych atrakcji. Zaplanowaliśmy wspólnie powstanie tataru, spotkań związanych z muzyką, szkatułki i przeróżnych warsztatów.

Chmurowe wieści z Dębrzynia

27 września spotkaliśmy się w Dębrzynie (woj. pomorskie), aby wspólnie posiedzieć i pointegrować się przy ognisku. Dopisały zarówno pogoda, jak i atmosfera oraz frekwencja. Graliśmy w jak zwykle emocjonujące Uno. Młodsi świetnie bawili się w sklep i wojowników z kijami. Młodzież znalazła czas na wspólne śpiewanie. Nie zabrakło długich rozmów, wzruszeń, śmiechu i kręgu. To był wspaniale i wartościowo spędzony czas!

To tylko niektóre z wielu spotkań, wycieczek i rozmów, które odbyły się dzięki naszej chmurowej społeczności we wrześniu. Już nie możemy doczekać się tego, co przyniesie październik!