Niezwykłe spotkania z chmurowymi nauczycielami
Ruszyliśmy z nowym projektem! Chcemy, aby Chmurzanie mogli spotykać się z naszymi nauczycielami w wielu zakątkach Polski. Wspólnie będą zwiedzać, uczyć się, a co najważniejsze, integrować się.
W zeszłym miesiącu odbyły się dwa wydarzenia z nauczycielskiego cyklu.
Razem z nauczycielką, Anetą Kargol-Wasiluk, Chmurzanie odwiedzili planetarium i obserwatorium astronomiczne Uniwersytetu w Białymstoku. Mieli okazję obejrzeć seans filmu „Wszechświat i cała reszta”, który porusza tematykę historii astronomii, kosmosu oraz budowy wszechświata. Później zwiedzili wydziały: Matematyki i Informatyki oraz Biologii.
Nasza chmurowa nauczycielka Kasia Przegiętka, egzaminatorka z fizyki i matematyki, zabrała uczniów do Centrum Nauki Młyn Wiedzy w Toruniu. Uczniowie wzięli udział w spotkaniu o biotechnologii w kuchni. Podczas zajęć praktycznych przygotowali własne „bubble tea”, zamykając roztwór drożdży w kuleczkach przy wykorzystaniu alginianu sodu! Cóż za pyszna zabawa!
Kulturalny Rzeszów
Na początku lutego odbyło się pierwsze przedstawienie Teatru Chmury pt. „Magiczna podróż”. Na widowni pojawiło się prawie 50 osób! Byli uczniowie, rodzice oraz przyjaciele Szkoły w Chmurze, którzy chcieli zobaczyć spektakl. Grupą teatralną opiekowała się chmurowa nauczycielka i egzaminatorka języka polskiego — Edyta Wilczyńska. Od listopada spotykała się systematycznie z uczniami szkoły, aby wspólnie pracować nad autorskim przedstawieniem Chmurzan.
W Rzeszowie kultura kwitnie. Chmurzanie współtworzą sztukę na wiele sposobów. Dzielą się swoimi pracami plastycznymi, opowiadają napisane przez siebie historie, a także wspólnie kreują niezwykłe miejsce, w którym sztuka i przyjaźń stały się solidnymi fundamentami. W lutym podczas spotkań w przepięknej przestrzeni Rzeszowskiego Inkubatora Kultury, nasi uczniowie przygotowywali wieczorek poetycki!
Krakowskie ogrody społeczne
W Krakowie miłość do przyrody ponownie rozkwita! Licealiści Chmury opiekują się jednym z 20 ogrodów społecznych, a w zeszłym miesiącu uczestniczyli w spotkaniu organizowanym przez Urząd Miasta Krakowa i Zarząd Zieleni Miejskiej, podczas którego poznali innych ogrodników i dowiedzieli się, jak sprawnie rozpocząć sezon.
Na powtórkach do matury krakowscy Chmurzanie dokończyli rozpracowywanie jednej z ważniejszych lektur. Mowa o III cz. “Dziadów” Adama Mickiewicza. Zajęli się przede wszystkim mesjanizmem. Zastanawiali się, skąd się wziął i jak obecnie wpływa na ludzi. Dopasowywali „Dziady” do tematów rozprawek maturalnych i przejrzeli wspólnie pytania na egzamin ustny, które dotyczą tej lektury. Warsztaty poprowadziła nasza nauczycielka Anna Chojowska-Szymańska.
Maturalny Cieszyn
Także w Cieszynie maturzyści przygotowują się do egzaminów państwowych. Anna Chojowska-Szymańska rozpoczęła cykl spotkań przygotowujących do matury z j. polskiego w Open Space. To miejsce spotkań dla społeczności Chmury tworzone oddolnie przez rodziców i uczniów. Już wkrótce napiszemy o nim więcej!
Spotkanie integracyjne w Szczecinie!
Uczniowie Szkoły w Chmurze zorganizowali kolejne spotkanie integracyjne w Szczecinie, aby razem spędzić czas i pograć w bilard. To aktywna grupa młodych ludzi, która planuje już kolejne wspólne aktywności 💙 Zapraszamy do śledzenia organizowanych wydarzeń w naszej aplikacji!
Wdzięczność w Katowicach
W ostatnich tygodniach o Szkole w Chmurze w Katowicach było głośno. A czy wiecie, że po wielu burzach zawitało tam słońce? W podziękowaniu za wytrwałość i walkę o naszą szkołę Chmurzanie przygotowali niezwykły obraz, który podarowali wicedyrektorce Natalii Minczanowskiej, Michałowi Cieśli oraz Marcie Cieśli. Powstało również drugie dzieło, które z dobrą myślą przekazali prezydentowi Katowic. To był wzruszający moment, za który bardzo dziękujemy.
Chmurzanie w Sejmie!
A w Warszawie, nasi uczniowie wzięli udział w obradach Sejmu! Na zaproszenie pana posła Piotra Kandyby oraz dzięki organizacji chmurowego taty Marka, grupa 50. Chmurzan z całej Polski zebrała się w tym ważnym dla polskiej polityki miejscu. W trakcie oprowadzania uczestnicy usłyszeli historię Sejmu i poznali jego rozmieszczenie w budynkach. Mieli też przyjemność spotkać marszałka sejmu Szymona Hołownię. Sami zobaczcie!🥳
Uczniowie wręczyli posłowi Piotrowi Kandybowi laurkę, a w czasie krótkiej rozmowy usłyszeli, że podoba mu się idea Szkoły w Chmurze.
Centrum Spotkań Szkoły w Chmurze
W lutym, jak zwykle w warszawskim Centrum Spotkań wiele się działo. Jednym z ważniejszych wydarzeń były warsztaty pt. „Jak się ze sobą dogadać? Czyli o tym, jak NVC magicznie uzdrawia komunikację”, które przeprowadziła nasza wicedyrektorka, Natalia Minczanowska. W polskim tłumaczeniu NVC to Porozumienia bez Przemocy, które zakłada, że w komunikacji wyrażamy się w sposób szczery, a komunikaty od drugiej osoby odbieramy empatycznie. Podczas spotkania uczniowie przyglądali się wypowiadanym słowom, odkrywali ich ogromną moc i ćwiczyli NVC na przykładach z życia codziennego.
Inne ważne wydarzenie to zajęcia w ramach programu „Polski złoty w obiegu od 100 lat, NBP i jego funkcja emisyjna”, organizowane przez Narodowy Bank Polski. Uczniowie wzięli udział w turnieju, który sprawdzał ich wiedzę na temat jednego z najbardziej pożądanych symboli obfitości. Walka była niezwykle emocjonująca! Gratulujemy wygranej Szymonowi. Następnie, pod okiem Pawła Miłkowskiego, odbyła się debata szkolna – „Polski złoty w obiegu od 100 lat – NBP i jego funkcja emisyjna”. Ostatnią atrakcją tego dnia były chemiczne eksperymenty pod hasłem „Fizyka i chemia groszówki”, która przeprowadził Sebastian Wojtysiak. Na początku zajęć uczestnicy razem wyznaczyli gęstość monety, a potem przeszli do prawdziwego detektywistycznego odkrycia – zobaczyli, jakie metale skrywają się we wnętrzu monet.
Dodaj komentarz