Otwarcie Centrum Robotyki Szkoły w Chmurze

Otworzyliśmy Centrum Robotyki w Warszawie!

To miejsce, gdzie nauka staje się zabawą, a zabawą nauką. Moim marzeniem jest, aby największe finansowanie w oświacie było skierowane właśnie na innowacje. W edukacji powinno być jak najwięcej pluralizmu, różnorodności i możliwości, aby każdy mógł wybrać coś dla siebie – podkreślał podczas uroczystego otwarcia centrum założyciel szkoły, Mariusz Truszkowski.

Otwarcie Centrum Robotyki Szkoły w Chmurze
Otwarcie Centrum Robotyki Szkoły w Chmurze, fot. Dominika Łabędzka-Groszyk

Głos zabrała również Pani Ewa Kołodziejczyk z Centrum Transformacji Cyfrowej przy Ministerstwie Edukacji i Nauki: – Dziękuję Szkole w Chmurze za zorganizowanie tej przestrzeni. Wiem, ile pracy to kosztowało, ogromne gratulacje dla wszystkich, którzy włożyli w to swój wysiłek. Gratuluję rodzicom, ich dzieciom, uczniom, że macie taką przestrzeń. Życzę Wam, żebyście się w niej odnajdywali po to, żebyście odkryli albo swoje talenty, albo odkryli w sobie obszary do rozwoju, bo właśnie w takich miejscach możecie praktycznie dotknąć, sprawdzić, doświadczyć czy to miejsce dla Was. To największy cel edukacji, aby uczniowie się w niej odnaleźli.

Otwarcie Centrum Robotyki Szkoły w Chmurze
Uroczyste przecięcie wstęgi, fot. Dominika Łabędzka-Groszyk

W Centrum Robotyki znajdziemy ponad 300 różnych produktów. To: robot kolaboracyjny ABB i 10 robotów programowalnych, 2 drukarki 3D ze stacjami post druk, ploter laserowy, mikroskopy, dwie kamery foto-video. Kilkanaście zestawów do nauki programowania edu sense oraz zestawów lego Mindstorms.

  • Robot Kolaboracyjny   to najbardziej zaawansowany technologicznie mieszkaniec nowego centrum. Dzięki niemu uczniowie będą mogli zdobyć umiejętności, których pozazdrościć im może niejeden student uczelni technicznych.
  • Mikrokontrolery  miejsce gdzie możemy zaprogramować samodzielnie złożone roboty lub mikrokontrolery pozwalające wykonać wymyślone przez nas funkcje.
  • Kodowanie na dywanie  kilkanaście zestawów od firmy EduSense które obniżają próg wejścia do zrozumienia programowania. Dwa rodzaje robotów, dzięki którym uczymy się pisać pierwsze kody. W tej strefie znajdziemy też długopisy 3D.
  • Lego – miejsce gdzie najmłodsi mogą pobudzić wyobraźnię składając swoje pierwsze Lego konstrukcje. Ci bardziej zapaleni mają do dyspozycji zestawy Lego Mindstorms które w kilkudziesięciu kombinacjach pomogą im stworzyć interaktywne roboty.
Robot Lego w Centrum Robotyki
Interaktywny robot z klocków LEGO, fot. Dominika Łabędzka-Groszyk
  • Rękodzieło – cała technologia, której można doświadczyć w centrum ma już swoje zastosowanie w przemyśle. Istnieją maszyny, które potrafią tworzyć całe materiały, czy części garderoby. Bazują one na tych samych podstawach. Tutaj uczniowie będą mogli sami stworzyć tkaniny i swoją garderobę od podstaw.
  • Projektowanie 3D  na superkomputerach powstawać będą projekty konstrukcji lub elementów które można później wydrukować na drukarkach 3D.
  • Warsztat – przestrzeń, w której drukarki 3D wyprodukują zaprojektowane przez uczniów elementy lub konstrukcje. Ploter laserowy wytnie podstawę nowego robota. Na stołach warsztatowych wszystkie te elementy będą mogły zostać dopracowane. Z kolei przy mikroskopach będzie można naprawić zerwane przewody i przylutować elementy mikrokontrolera.
  • Studio – to miejsce ekspresji. Nagrać w nim można efekty swojej pracy, podcast lub film. 
Projekt modelu 3D, Centrum Robotyki Szkoły w Chmurze
Projektowanie modeli 3D, fot. Dominika Łabędzka-Groszyk

Centrum Robotyki Szkoły w Chmurze powstało w ramach projektu Laboratoria Przyszłości – inicjatywy edukacyjnej realizowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Centrum Robotyki Szkoły w Chmurze znajduje się w Atrium Reduta w Warszawie przy al. Jerozolimskich 148. Na powierzchni blisko 350m2 zlokalizowano 8 stref wypełnionych nowoczesną technologią. Nasi uczniowie mogę korzystać z tej inspirującej przestrzeni od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00. Zapraszamy!

Druk 3D w Szkole w Chmurze
Stacja do druku 3D, fot. Dominika Łabędzka-Groszyk

Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *